Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

Nu spune nimeni ca e rau. Doar ca intradevar e sub edge si e un mineral hc nicidecum vreun sintetic. Asadar isi face treaba dar nu rezista prea mult. In 10k e gata ca bateria :) ...baza nu il prea ajuta in ciuda faptului ca are un pachet de aditivi bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cam la 7500 - 8000 km il schimb , si arata foarte bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam ca daca bag 10w 40 o sa fie mai silentios , bine nu ca ar fi el galagios dar vreau performante :) Sau cu ce as putea sa-l fac mai silentios ca sa inteleg , sa raman tot la 5w40 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa intelegeti cum se interpreteaza norma sae. 5w40 si 10w40 au vascozitati diferite la rece. La cald e acelasi 40. Un ulei mai vascos ar fi 5w50 si teoretic motorul ar fi mai silent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa imi schimb uleiul,acum am 5w40 in motor.Daca schimb marca uleiului trebuie sa cumpar si ceva de spalat motorul,sau dau uleiul afara si pun altul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti pune direct alt ulei fara problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Salut . Am un Passat 3C 2.0 TDI cod motor CBAB cu DPF din 2010 vechiul proprietar zicea ca a pus doar Castrol 0w-40. Ma gandeam sa folosesc ceva de la Motul cu standardul 504 00 / 507 00 pe site-ul lor  imi recomanda 

 
8100 X-CLEAN+ 5W-30 . sau 

 

Astept o recomandare .

 

 

8100 are aprobari VW + Porsche, Specific numai Vw. Empiric 8100 e in avantaj, si pretul lui e mai mare parca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ar fi aprobat Ferrari sau Lamborghini e cel mai bun, nu? Se pune ulei pt motorul in cauza ce respecta norma ceruta. Este complet irelevant ca are si alte aprobari.

De asta e si Specific pt ca e specific doar pt VW. Exista tot la fel pt Renault si alti fabricati. 

 

TDI cu DPF cere LowSAPS (low sulfated ash, phosphorus-sulfur) ca sa aiba viata mai lunga. Specific are cel mai scazut SAPS din cate am vazut.

SAPS adica cenusa sulfatata poate bloca DPF-ul.

TSI-urile merg bine tot cu LowSAPS ca sa nu apara depuneri in motor.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Norma porche e mai severa la testarea uleiului. Nu inseamna ca ce e bun pt porche e bun si pt vw dar daca are si aprobarea respectiva e un mare plus. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cu ce ne ajuta, daca am bagat un ulei FARA norma vw?

Se intampla ceva si te duci la reprezentanta... te certi cu respectivii ca ai respectat o norma mai "tare"? :D  Hai sa nu deviem! Sa propunem ce este aprobat de VW si sa terminam cu extinderile!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiecare e liber sa puna ce ulei vrea. Desigur daca masina e in garantie pui un ulei aprobat cu norma ceruta. Altfel poti sa pui ce ulei iti pare tie mai bun indiferent ca are norma sau nu. Un ulei heavy duty bun isi va face evident treaba mai bine decat mama uleiului cu norma ceruta in cazul tdi-urilor fara dpf. Desi am vazut baietasi care nu dau doi lei pe dpf si baga uleiuri fara aprobare acea c3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu recomand urmatorul ulei pe care merg din acest an si de care sunt foarte multumit, l-am pus si la alte masini de la care urmeaza si feedback banuiesc, de asemenea il recomand si dumneavoastra daca doriti sa incercati ceva nou care imbina aprobarile C2 si C3, in materie de VAG are aprobari 502/505.01, si binenteles orice feedback e binevenit si pt. colegi.

Partea frumoasa e ca se gaseste pe langa bidonul de 1L, si la 4L ideal pt. benzinare VAG (eu il iau la 155 lei de la magazin pe comanda, inainte bagam xclean+ care nu se gasea decat la 1L sau 5L) si se mai gaseste si la bidon de 5L ce merge la fix pt. dieseluri VAG.

 

8100_X-clean_FE_5W-30_(GB).pdf

 

8100_X-clean_FE_5W-30_(GB) MSDS.pdf

 

post-75511-0-26825100-1438031173_thumb.j

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut! masina din semnatura cam consuma ulei (600 ml/1000 Km) castrol magnatec 10w40-asta-l folosesc, motorul are 250k km si stiu ca trebuie sa-i fac segmentarea, dar pana mai strang niste bani, ce ulei imi recomandati? (am mai folosit aral, LMoly) Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai eftin pe  care il gasesti sa respecte norma 502.00... 

Modificat de noobsound
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau incerci un 5w50 ( ca sa nu zic 10w60) si poate tragi mai mult de timp pana la segmentare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva mai gros, 5w50 sau 60. Sa nu te astepti la minuni insa.

 

Sunt variante gen mannol, wolf  5w50 la ~110 lei 5l.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wolf 5w50 este un ulei foarte ok, incercat intr.un Audi A4 1.8 5v, cu 350.000 km. dupa 10.000 km inca era ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bun sau egal cu Mobil peak life 5w50 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vorbim de uleiuri ieftine si decente. Mobilul e mai sus ca pret si probabil calitate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

 

Am cumparat de curand un VW Polo 9N3 (2008), motor 1.4 BUD 59KW (80 CP) SH. Mentionez ca a venit din Germania cu ulei Castrol 5W30 la motor. As dori sa schimb uleiul in tara. Ce ulei recomandati din gama Castrol? Longlife sau nu? Magnatec sau Edge? Ce vascozitate e recomandata?

 

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi pe mobil 5w40. E mai bun ca acest castrol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ceva vreme folosesc Total Quartz la AZD, inainte foloseam Castrol EDGE Sport 10w60, care se consuma simtitor la 1000-1500 km, am 5000km cu Qartz si e insesizabil cat s-a consumat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Total nu face uleiuri rele. In repr Peugeot asta se foloseste si Boxerele merg pe intervale de 48.000 km pe Total 5w30

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna dimineata dragi colegi!

 

Am si eu nevoie de 1/2 sfaturi pt masina din semnatura: G6 1.6 TDI 77 kw / 105 cp din anul 2011.

 

Ce ulei de motor imi recomandati? o am de 2 ani, primul an am mers pe Castrol, anul acesta l-am trecut cu uleiul de la VW LONG LIFE III si acum pt revizia din sept - deci intr-o luna, m-am apucat de documentare serioasa pt uleiuri de motor...dupa mult research si vorbe la cunostinte si service-uri, am descoperit ca MOBIL 1 ESP Formula 5w30 ar fi ce trebuie... este mult mai ieftin decat uleiul " original " din grupul VAG undeva la 205 lei bidon de 5L l-am luat aseara de pe un site online azi dimineata ma duc sa-l ridic. Ce ziceti de acest ulei? am citit aproape toate paginile din acest thread si am vazut numai lucruri bune despre acest ulei MOBIL 1 ESP. Ce ma ingrijoreaza foarte tare este autenticitatea acestui ulei in RO...sper sa nu fi luat ceva contrafacut desi stiu sa ma uit dupa codul de bare, tara de provenienta, stiu ca ar trebui sa scrie ca e MADE in EU - France desi ei sunt din Belgia :)). 

Niste sfaturi / pareri daca se poate :) sa fiu si eu linistit ca am luat cea mai buna decizie...Mentionez ca am citit toate cele 12 pagini de review-uri de pe Amazon.com despre acest ulei si 99% din utilizatori il laudau la superlativ

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bun Mobilul, ca alternativa mai ai Valvoline synpower xl-III. Dar mai important decat uleiul care sa respecte norma vw 507 este intervalul de schimb pt aceasta tara, care cel mai recomandabil este 10 000 - 12 000 km daca faci mult extraurban si 7 500 km daca faci urban sau 1 an in ambele cazuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!