Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

O sa intreb aici ce l-am intrebat pe SergiuD, dar momentan vad ca este offline. Am un Polo din 2007 benzina 1.4.

 

Vroiam sa cumpar Motul X-Clean+ pe care il recomanda SergiuD (http://www.emag.ro/u...l/pd/DHQZ2MBBM/), observ ca pe el scrie ca este standard 504. Stiu ca 504 este mai bun decat 502, dar credeam ca asta X-Clean+ este 502, dar vad ca 502 este cel X-Clean simplu si citisem ca nu l-ar recomanda. Este ok acest ulei?

 

Si inca o intrebare: Am citit ca as avea nevoie de 3.2L. Voi cumpara 4L si vreau sa stiu daca este ok sa il pastrez in portbagajul masinii timp de 1 an sau daca e mai ok sa il tin undeva in casa? Se schimba proprietatile uleiului daca trece printr-o iarna in portbagaj?

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vw504 intrece 502, deci nu ar trebui sa-ti faci griji.

 

Nu e ca in cazul cutiilor de viteza, unde daca iti trebuie gl4 nu e bine sa pui gl5.

 

Legat de restul de ulei, poate ca nu isi pastreaza 100% proprietatile daca il tii in portbagaj, insa cu siguranta acel ulei va fi 99% mai bun decat cel din motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ține-l în portbagaj căci nu știi când ai nevoie de el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.triaxlubricants.com/files/products/technical/11_TRIAX_EuroSyn_VX_5W-30_ACEA_C3_Diesel_-_Gasoline.pdf    ce parere aveti de uleiul acesta?  Cumparat la bidon de 19L   as iesii la ~25 roni/L    .  Mi se pare ok pretzul fiind un ulei made in USA cu specificatii care arata foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu as cocheta cu Triax-ul. Din fisa totusi 5w30-ul asta e mult sub 5w40 fleet ecellion. L-as folosi fara sa stau pe ganduri daca as sti ca vascozitatea de 16cst la 100 C nu-mi termina pompa de ulei.

5w30-ul e clar ulei light duty de turisme fata de 5w40-ul ala hd. Are normele cerute dar un aspect care iar nu-mi place... low saps din ce zic ei.

Modificat de kennzo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg dar se pune probleme disponibilitatzii.   Uleiul de care vorbesti nu cred ca se gaseste in RO. Iar ceea ce am prezentat mai sus il gasesc la reprezentanta la mine in oras.

 

 din gama HD ar fi disponibil acesta http://www.triaxlubricants.com/files/products/technical/5_TRIAX_Fleet_Ultra_SHD_CJ-4_10W-40.pdf  cu specificatii foarte ok dar putin cam vascos pentru iarna.  Ideea ca eu caut un unei bun pentru 2 dubitze  2.5 tdi  motor generatie anii 90" produs pana in 2003 care cer norma 505.00 nu sunt PD.

Modificat de noobsound
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TRIAX Fleet Ecellion FS 5W-40 se gaseste si in Romania la un pret rezonabil: 135RON/1 galon=3.78l. Insa asta e cel mai mic recipient.  

De asemenea, se mai gaseste si noul TRIAX EuroSyn Turbo Diesel SRT 5W-40 la 118RON/1 galon si 63.5RON/0.5 galon (1.89l), pentru care am atasat si fisa. 

As fi incercat Ecellion-ul, dar avand in vedere ca trebuie sa cumpar 2 galoane, o sa ma indrept spre SRT fara nicio remuscare. E primul ulei care pret/specificatii mi se pare foarte bun. Asadar, la urmatorul schimb trec de la Ravenol la Triax. 

TRIAX EuroSyn SRT 5W-40 PI Sheet - July 2015.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, 4.4  ... este ulei de flote, trebuie sa reziste pana la 100.000 km ( cam asa il schimba camioanele de cursa lunga) si in motoare puternice. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cateva "sapaturi" facute ieri referitoare la Triax, de care nu auzisem pana saptamana trecuta, am gasit niste informatii care imi ridica semne de intrebare: 

 

1. Site-ul (www.triaxlubricants.com) nu are niciun detaliu de contact (PIC, email, telefon, etc.), nici numele/adresa firmei. Este doar un formular de contact si atat.

2. La o cautare pe Google nu am mai gasit uleiurile lor la vanzare nicaieri, cu exceptia unui vanzator de pe Ebay din State (premiumlubricants) care are doar 28 de tranzactii, iar ca produse are un ulei de motor, un ulei de cutie de viteze si un aditiv de motorina.

3. Ambele site-uri (cel al firmei din Romania cat si cel din "US" triaxlubricants.com) a fost create de o firma din Bucuresti: http://www.concept24.ro/portofoiu/dupa-tip-proiect/magazine-online-1/ulei-de-motorsi http://www.concept24.ro/portofoiu/dupa-tip-proiect/website-1/triax-com

 

Nu zic ca e o teapa, insa mie mi se pare cam ciudat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua, imi cer scuze dar din lipsa de timp, nu am citit tot topicul (87 pagini), asa ca va rog sa imi recomandati un ulei de motor pt un:

VW Touran din 2003, benzina, 140.000 Km. motor tip BAG, 1.598 cmc, motorul nu consuma ulei (sau cel mult 100 -200 grame la un schimb).

As prefera un ulei full sintetic, de la Castrol sau Valvoline chiar daca sunt mai scumpe.

Si inca o mica intrebare;  cu uleiul recomandat as putea merge 10.000 Km pana la urmatorul schimb ?

 

Multumesc anticipat pt recomandari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu iti recomand 5w30-ul, schimbat la 1 an sau 10-15.000 Km in fctie de exploatare.

 

Ca marci: Valvoline, Mobil, Motul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Liqui moly 0w40. Cam 230 de lei 4 litrii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adinecula1977

  • buna ziua..! imi cer mii de skz daca se poate sa ma lamuriti si pe mine...cu o intrebare recunosc ca nu am citi postarile anterioare...dar un sfat daca se poate sa ma ajutati..?Am un golf 5 1,6 fsi cod motor BAG...si vreau sa-i schimb in curand uleiul...si nu prea sunt lamurit cu ele..adica pana acum m avut coastrol magnatec 5w -40...acum am vazut ca cei de la Castrol...au mai scos un alt tip de ulei..tip edge titan..FST cica-i mai bun decat magnatec...as vrea sa stiu care-i diferenta dinte ele sau ma rog daca-i vreo diferenta...sesizabila...de asemeni..sunt si castrol edge ptr benzina...de 2 feluri...adica 2 ambalaje diferite..intre astea care-i diferenta..?multumesc anticipat

post-131667-0-04756700-1437750815_thumb.

post-131667-0-36263100-1437750815_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa pui Edge 5w-30 0w-40 5w-40 A3/B4 , in doua poza e bidonul vechi pentru a vedea diferentele intre Edge si Magnatec consulta fisele tehnice si de siguranta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

  • buna ziua..! imi cer mii de skz daca se poate sa ma lamuriti si pe mine...cu o intrebare recunosc ca nu am citi postarile anterioare...dar un sfat daca se poate sa ma ajutati..?Am un golf 5 1,6 fsi cod motor BAG...si vreau sa-i schimb in curand uleiul...si nu prea sunt lamurit cu ele..adica pana acum m avut coastrol magnatec 5w -40...acum am vazut ca cei de la Castrol...au mai scos un alt tip de ulei..tip edge titan..FST cica-i mai bun decat magnatec...as vrea sa stiu care-i diferenta dinte ele sau ma rog daca-i vreo diferenta...sesizabila...de asemeni..sunt si castrol edge ptr benzina...de 2 feluri...adica 2 ambalaje diferite..intre astea care-i diferenta..?multumesc anticipat

 

 

Sau dintre cele 2 mentionate eu as alege Ravenol VSi 5w40

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut . Am un Passat 3C 2.0 TDI cod motor CBAB cu DPF din 2010 vechiul proprietar zicea ca a pus doar Castrol 0w-40. Ma gandeam sa folosesc ceva de la Motul cu standardul 504 00 / 507 00 pe site-ul lor  imi recomanda 

 
8100 X-CLEAN+ 5W-30 . sau 

 

Astept o recomandare .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Detin GOLF 4 1.6 16v AUS ce imi recomandati ? momentan am castrol magnatec 5w40 si 185k km .Ce am citit nu prea ar fi bun magnatecul , ar fi mai bun edge-ul , voi ce ziceti ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru motorul tau e foarte bun Magnatec, schimbat la max 10.000 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar ar fi cazul sa trec cumva la 10w40? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o porcarie de ulei cel 10w40  mineral,mai ales pentru motorul tau, 5w40 este ceea ce iti trebuie, cauta un ulei bun LM, Motul, Ravenol, Mobil...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat acum 3 luni uleiul la Passat folosind uleiul Motul 5w40 (l-am luat de la emag cand era promotie). De cand am luat masina (10 ani) am folosit doar Castrol 5w40. În aceste 3 luni am facut in jur de 4000 de km.

 

Pot afirma cu certitudine ca nu mai tacane motorul la (foarte) cald. Inainte, daca mergeam 2-3 ore in caldura f. mare afara si destul de forjat, motorul tacanea (tachetii). Acum merge f. bine si rotund. In 4000 de km de obicei imi consuma 400 ml ulei. Acum consumul de ulei s-a redus la max. 200 ml. 

 

Pot afirma, deci, ca se simte diferenta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun xcess-ul pe caldurile astea dar ca sunet parca mai bun LM.Valvo gasim pe undeva in Ro asa ca idee?  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie si la reprezentanta in Germania tot magnatec 10w40 mi-au pus , eu nu stiu de ce voi spuneti ca e rau magnatec 10w40. in germania e vazut bine magnatecul , castrol edge  e si mai bun dar pentru masinile mai noi , eu folosesc magnatec de cativa ani si nu imi papa gram de ulei de la schimb la schimb , o sa incerc la urmatorul schimb liqui molly sa vad care-i treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!