Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

@mihaitzar..de ce sa renunti la Castrol? daca masina ta a mers artata timp cu Castrol 5w30 LL..de ce ai renunta? eu am masina la fel ca a ta.am 200 mii km si tot LL pun Castrol si merge perfect.nu te lua dupa unele guri!

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MariusPD are un punct de vedere. Mergand insa pe ideea de a schimba uleiul si eu as lua Valvolin e-ul. De fapt eu am facut schimbarea asta vara trecuta. Doar ca eu am schimbat castrol 5w40 cu valvoline 5w40. Nu zic ca nu e bun castrolul insa motorul e mai silentios la rece cu Valvo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

credema ca cu Castrol ce am eu LL.5w30 si dimineata si iarna si cand vrei si la 200 mi km e f silentios! lucrez numai cu mecanici carel ucreaza de o viata la VW si nu in Ro !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand tin sa mentionez ca masina a fost adusa din Franta. In cartea service intervalele de schimbat uleiul au fost la 30 000 km pana la 120.000. Apoi la 133 000 cand am luat-o eu am pus Castrol 504/507 dar nu LongLife.

 

Motive ca sa schimb uleiul:

- cuvantul mecanicilor cu care am vorbit pana acum

- nenumaratele pagini de pe forumuri, nu doar acest thread si acest forum

- faptul ca de curand am facut chip tuning si am dus motorul la 140 CP

- din ce am citit aici pe forum, parametrul HTHS este foarte la un ulei iar Castrol il are mic

- Castrol ar putea fi contrafacut

 

Motive ca sa nu schimb uleiul:

- motorul merge bine si acum, e silentios

- pretul Castrol e bunicel acceptabil

 

Deci? Ce sa fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina mea e adusa din Germania..schimb din 30 in 30 de mi a fost facut acolo.de cand am luat.o eu nu a trecut de 12 mii si schimb uleiul! masina ta merge cu LL Castrol! nu stiu de ce nu ai pus LL...dar ai gresit! repet.unde sunt eu am prieteni care fac schimbul la ei si lucreaza de o viata la VW! daca sa zvonit odata ca Castrol  e contrafacut toti au lungito cu asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum comentezi postul colegului nec100:

Mai bine cred intr-un grafic de la un fabricant de uleiuri recomandat  si folosit de fabricantii de motoare folosite de US ARMY care daca ar minti in grafic ar veni concurenta si de abia ar astepta sa dovedeasca contrariul la un laborator independent decat in reclame cu bulinute pe eticheta si filme la tv cu roboti care alearga... daca cel mai mare fabricant din lume de motoare diesel mari CUMMINS inclusiv pt industria defense  are joint venture cu un fabricant de ulei in India (fabrica cu actionariat comun) e suficient sa am incredere 

 

http://www.valvolinecummins.com/

cei mai buni in industria de uleiuri de motor termic din lume  sant gigantii cu actionariat majoritar in US  de ce simplu au cele mai bune scoli si creiere.. IN Europa exista o singura exceptie SHELL care are joint venture la aditivi cu Exxon.  

De aceea la CASTRON 5W30  ai sa vezi flash point la 5w30  de 202 grd si la MOBIL 1  5w30 ESP  254 grd  asta e unul din primele indicii de calitate al bazei  uleiului  

firmele ce NU VOR SA MASCHEZE SLABICIUNEA TEHNOLOGICA dau cat mai multe date in fisa unui ulei     

Cand un 5w30  de la CASTRON pt autoturisme trece la FP de 250 grd ca la MOBIL 5w30 ESP  si publica HTHS care e f important (si nu e publicat pt ca multi stiu ca  marimea lui arata cata protectie la cald  ofera uleiul in gama lui de vascozitate)  as vrea sa vad si eu fisa.

asa ar trebui sa arate fisa unui ulei ce nu are nimic de ascuns  cum arata la acesta.......

 

 

http://www.schaefferoil.com/documents/244-9000-td.pdf

 

Nu vreau sa fiu partinitor dar astea sant datele fiselor uleiurilor ...

 

Astept "minciuni" PUBLICATE  oficial de o firma..... cu testul pe cama  OM646LA  pana la 40 micron ca la VALVOLINE si PETRO-CANADA UHP...daca are cineva fac colectie....intr-un folder.

 

PS. Am pus ulei Castrol cu norma 504/507, dar nu LongLife, nu vad ce am gresit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt ca masina ta de generatia asta merge cu LL.cum il comentez?suna a reclama pt alt ulei...

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice ulei cu norma 504 / 507 este LL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice ulei cu norma 504 / 507 este LL.

 

Nu cred ca afirmatia ta este adevarata. Uite ce am pus eu: http://www.emag.ro/ulei-motor-castrol-edge-5w30-5l-150c94/pd/D833ZBBBM/

Are norma 504/507

 

Castrol Long Life este acesta care scrie pe el LongLife: http://uleideulei.ro/castrol-edge-professional-long-life-iii-5w30-litru-p-886.html

 

Din ce am citit pe acest forum 504/507 este pentru toate motoarele care au DPF, si nu are legatura cu LL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica cartea masinii.

 

Diferenta intre cele doua produse mentionate de tine este ca cel LLIII este destinat reprezentantelor VAG (din cauza asta nici nu gasesti produsul respectiv pe site-ul Castrol).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca in cartea masinii scrie ca intervalul de service este la 30 000 km, dar uleiul din link-ul pus de mine nu este Long Life si are norma 504/507

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prea putin important zic eu daca e LL sau nu. Intervalele de schimb LL nu se preteaza ptr Romania mai ales daca masina ruleaza f mult in oras. Referitor la ulei eu unul recomand valvoline-ul. A nu se considera reclama e parerea mea personala tinand cont si de testele OM646LA.

Iar produsul XL-III e dezvoltat ptr norma 504/507 VW.

Modificat de kennzo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, inseamna ca eu am pus ce trebuie de la bun inceput chiar daca nu am stiut acest lucru. Ba chiar am facut schimbul la 15.000 km fara sa stiu ca (teoretic, chiar daca nu se recomanda) as fi putut merge pana la 30.000 km.

 

Au mai ramas 2 motive pentru care as putea sa schimb uleiul:

- faptul ca de curand am facut chip tuning si am dus motorul la 140 CP

- din ce am citit aici pe forum, parametrul HTHS este foarte la un ulei iar Castrol il are mic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi mihaitzar...altadata sa fi mai atent! de ce nu sa se recomande?cu cat il schimbi mi repede  uleiul,este mai bine pt masina ta!

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihaitzar nu stiu ce ai citit tu dar la norma 507.00 hths-ul este cam identic la majoritatea producatorilor de uleiuri undeva la 3.5 valoare ceruta de norma, ce vrei tu sa pui acum synpower XL-III nu are hths trecut in fisa tehnica deci deducem ca are minimul normei respectiv 3.5 nici mai mult nici mai putin decat are si Castrol, ce este drept Red Line 5w-30 Euro Series are 3.7 dar costa 80 ron 1 quart

Modificat de GTD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, Am inteles. Concluzia este ca ar trebuii sa raman la Castrol, cel cu norma 504/507 fiind un ulei foarte bun.

 

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motul x-clean 5w40 are 3.6 hths si costa 42 lei litru. Nu cred ca este singurul indice important...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe lista uleiurilor cu norma 504/507 nu pare sa fie nici un ulei 5W40.... deci nu vorbim de acelasi lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai 504/507 sunt doar 5w30

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai nou si 0w30

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

orice ulei cu vw504/507 e "long life". la mine Vapsoil 5w-30 tocmai a implinit 2 ani(dar km putini), nici nu se cunoaste ca sunet sau altceva. o sa sun sa vad daca au adus in tara pe cel nou cu 0w-30. 

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am comandat x-cess 5w40 de la E-mag 180 adus acasa dar mi-a ramas gindul la Valvo xtreme...poate la toamna,vedem cum se comporta.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ptr, colegu kennzo, am facut azi pozele cu valvo... ce l-am cumparat acus 4 saptamani din BN de la unix printr-un magazi adica service.

 

Sutin ce spun colegi despre marca Castrol... ii praf.  Si eu am fost fan si naiv... Aici in Franta a inceput in forta din 2014 si cu marketing bun si etichete frumos desenate si colorate, incepe incet incet sa ii prosteasca si pe francezi.

 Ce ii drept face uleiuri bune dar nu Sintetice 100% ... in LT folosesc 10w40 si sunt multumit, dar tot ce ii 5w40 ptr PD de prima generatie, ptr mine ii No!

 

Valvolinul ce il am acum am aproape 5 mi si pe cand alta marca incepea sa scada putin de pe maxim, cu valvo ii tot acolo.  Uitativa pe paginile anterioare s-a discutat mult si se poate deduce usor un TOP 5 ulei 100%...

post-39904-0-20761200-1432154367_thumb.j

post-39904-0-83827200-1432154389_thumb.j

post-39904-0-28629000-1432154407_thumb.j

Modificat de ninu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ninu@ ai avut dreptate. M-am interesat la Unix si imi aduc ei. Nu au in tara dar il livreaza din Ungaria . Azi mi-am amintit ce spuneai...eram pe cale sa-mi comand Schaeffer-ul. Pe tradeonweb -ul lor aparea reperul ca fiind synpower xtreme insa imaginea era a unui synpower...situatie similara cu un alt magazin din bucuresti care avea listat Xtreme dar nu era.  Unix in schimb a confirmat produsul ca fiind Xtreme si e pe drum catre Romania. :)

Modificat de kennzo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!