Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

E mult mai eftin decat sortimentele scumpe de la Producatori precum Mobil sau Castrol.  Si acestia au produse care costa in jur de 30 Roni pe L in gama 5w40.   Eu sincer as vedea ca foarte ok aceste uleiuri  pentru oameni care nu fac mai mult de 5-6000km pe an si schimb dupa acest interval.    

 

 Uite aici ulei care costa 21 de lei !   si arata ok din specificatii pentru un motor diesel. http://pds.q8research.com/sheetcommercialpdf.php?id=411&taal=E

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bun schimbat la 6 luni e chiar excelent mult mai avantajos si sanatos pt motor  decat unul scump de 40 ron aceasi norma.. la 12luni....schimbul scurt mareste viata motorului cu cel putin 30% pt cine are nevoie de prelungirea vietii motorului peste limitele proiectate.. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

q8, vatoil, wolf.. sunt cateva uleiuri decente, care isi fac treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De mentionat ca Q8 Formula  excel 5w40 este un ulei de 21 de lei care este trecut in listele de aprobare Porsche a40  ca tot se vorbea de aprobabri porsche. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, azi am cumparat ulei ptr passatul meu ptr ca era pe minim. Am pierde undeva in spatele motorului.

 

In franta nu am gasit nicaieri in magazinele auto mari, ulei valvoline. Asa ca am luat in seara asta 4 litri de Yacco. Nici fitru mahle nu am gasit, asa ca am luat Mann.  Nici online nu am gasit un site fiabil sa vand valvoline, toti sunt pe castrol si mobile etc... infara de eBay.

 

Am luat 4 litri, ajung daca schimb si filtru ulei. Eu ma gandeam sa mai las filtru care ii (Mahle) ptr ca nu am numai (max) 6000 km cu filtru si ulei(shell) .

Ce parere aveti de acest ulei (low saps) dedicat ptr PD si FAP. II ok ptr sezonul rece? O sa il pape?

Merci

post-39904-0-10422600-1415734897_thumb.j

Modificat de ninu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da Motul am gasit 86€ 5 litri parca ... eu am intales ca nu mai ii ce a fost... de aceea m-am orientat spre yacco ptr ca am mai bagat in vrac la un service si s-a comportant bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de unde ai inteles ca nu mai e ce a fost ? e printre liderii europeni, printre cele mai bune produse, alaturi de liqui moly, ravenol, mobil1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Emag,pret bun la Motul 504-507.00.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mereu am spus: cautati sa cumparati de la sursa, nu de la diversi "carausi".

Doriti ravenol? mergeti pe site oficial si vedeti distribuitor zonal.

Doriti motul? la fel, au site oficial (chiar pe romania)

 

Valabil pentru orice brand de ulei, nu e reclama, ci o opinie. Doar asa putem fi siguri de provenienta si putem achizitiona la cel mai mic pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun sfat.

Pana acum si eu cumparam de la magazinul de piese auto de unde iau mereu ce am nevoie pt masina , dar pe viitor voi lua direct de la ei , pe langa faptul ca scap de incertitudinea legata de provenineta sigur au si pretul mai bun ca orice "caraus"

 

 

P.S. 

 

Ce norma are  Q8 Formula  excel 5w40 ? Decat sa iau Motul in continuare sa-l schimb la 10k , mai bine iau  Q8 Formula  excel 5w40 si il schimb la 6500.

Modificat de AndreiCC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ptr @misuv6

Pai de aici de pe forum si de pe altele. La mine nu ii vorba de fake, ii din sursa sigura cu prêt pe masura... dupa fise technice si teste am dedus ca nu merita 86€ acest ulei. Mai bine un Liqui Moly cum zici sau Valvoline (care dupa mine ii peste toate ptr motorul meu). Dar cum ziceam nu le am gasit in zona in care sunt (Franta Dept. 95) asa ca am ales Yacco.

 

Daca sti un site european care ma livreaza acasa si pot plati paypal posteazal (inafara de eBay) + sa fie fiabil. Eu de 4 zile am tot cautat si sunat la : AutoDistribution, Norauto, Autobacs, Midas, Speedy si FeuVert. Am intrat si pe situri auto de genu, Oscaro, Webdealauto, dupa pe altele mai "universale" si NU am gasit Valvoline sau LiquiMoly.

 

Asa ca am optat Yacco, ptr ca de Castrol, Mobile Shell sunt satul ...

Motul am bagat in alta marca si am fost dezamagit.

 

Dar fiecare motor cu uleiul lui ...

Astept sa postezi sursele oficiale de care vorbeai.

Merci

Modificat de ninu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand nu am cum sa postez aici, pentru ca s-ar considera reclama ascunsa. DAR, fiecare brand iti arata pe siteul oficial reprezentantul zonal (distribuitorul).

 

Nu stiu in zona ta, cum ai putea sa faci altfel.

In orice caz, e ok si acel yacco daca e 5w40 505.01.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca sti un site european care ma livreaza acasa si pot plati paypal posteazal (inafara de eBay) + sa fie fiabil. Eu de 4 zile am tot cautat si sunat la : AutoDistribution, Norauto, Autobacs, Midas, Speedy si FeuVert. Am intrat si pe situri auto de genu, Oscaro, Webdealauto, dupa pe altele mai "universale" si NU am gasit Valvoline sau LiquiMoly.

Amazon... gasesti si LM si Valvoline.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ AndreiCC  q8   formula excel  http://www.q8oils.co.uk/downloads_temp/bc9e2758-2cd2-4a90-8a1e-3dda4806d3a0.PDF  

 

 Tu parca ai nevoie de norma 502.00  deci se incadreaza.   Si eu ma gandesc serios sa folosesc acest ulei intr-o masina de oras 1.3 benzina 16 valve schimbat la 5-6 000km.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mers cu  benzinar alta marca nu vw  a unui amic 2000 cmc  300k pe bord reali  uns   cu ulei M1 5w50 100k pe benzina si 200k pe gaz (gpl)  numai cu M1  "turcesc" (cumparat din RO supermarket sau mag piese auto  ce lucreaza cu distribuitori mobil ) camele sant   oglinda nici o urma de uzura vizibila   motorul nu consuma ulei..si nu are zgomote anormale.

La peste 400k reali  orice masina E4 E5  sub 25000 eur    IN 90%din cazuri   costa sub 1000 eur sau e epava de remat..deci nu mai conteaza.

Modificat de nec100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NEC  e plin de masini pe benzina  produse in anii 90" care au trecut de 300-400k km si merg ok. Multe dintre ele folosesc ulei semisintetic 10w40.  Pana si un Logan 1.4 benzina ruleaza in regim de taxi 300 000km fara prea mari batai de cap.   Am impresia ca batalia asta pe uleiuri e oarecum falsa  si de multe ori incercam sa mentinem in stare buna la infinit niste motoare care nu au fost concepute sa reziste atat cat am vrea noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bingo.

Putem doar sa le prelungim agonia. 

PS ca si la motoarele PD - ne chinuim sa protejam axul cu came, dar motorul ala are si cuzineti de maneton si de palier, are si turbina, etc Aproape ca lumea a uitat de astea si se concentreaza doar pe axu cu came. Care e o piesa de uzura din proiectare. Doar ca avem noi impresia ca trebuie sa ne tina o viata.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate aici motoarele vor deveni consumabile in curand ,bloc de aluminiu, intervale sch f lungi....  reparatiile interioare la  motor la autoturisme vor deveni istorie  in 10 ani...la modele cu bloc aluminiu

introducerea EGR a daramat motoarele deoarece bagand  gaze din evacuare in admisie crescand procentul de funingine in ulei impreuna cu interval de schimb lung si retete ulei si norme facute de constructor dupa nevoia lui comerciala  reduce viata motorului in ore, asta e viata n-avem ce face decat sa scurtam schimbul in luni/km   pt prelungirea vietii  motorului cu pana la 30% pt cei ce vor sa tina masina mai mult 

Modificat de nec100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact.

si oricare ulei discutat aici pe sectiunea asta este bun, daca aplicam regula inlocuirii la jumate de interval pentru ca folosim masinile majoritar in oras.. Castrol, mobil, motul, LM, fuchs, revenol, rheinol, etc

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EXACT...majoritar in oras e praf la 7500km   si cam 6-8luni   poti trimite o mostra ulei pt analiza la LICLA  PLOIESTI  sa verifici daca mai rezista sau nu sau e terminat atunci stii daca ce pui  e bun sau uzeaza prematur.

macar determinare fier si TBN...la 7500km in oras.

 

http://www.laborator-licla.ro/prezentare.html

 

Tot aici poti testa si uleiul nou si uzat  "4ball wear  test"  TESTUL PE 4 BILE al filmului lubrifiant. sa vezi daca scoate sub 0.5mm scar.

cum cere de ex Peugeot maximul la uleiuri la normele B71

Modificat de nec100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

noob , ms pt raspuns. daca cumva incepi sa-l folosesti zi-mi si mie ce impresie ti-a lasa.

 

nec100 , vad ca vorbesti la subiect si m-as bucura sa imi dai un sfat legat de ce ulei sa bag in masina si la ce interval sa-l schimb , asta fiind un subiect foarte discutat.

 

Acum bag motul 8100 x-cess , km se fac mixt , urban , extraurban si il schimb la 10k. 

 

Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

continua tot cu Xcess , dar daca mai dai si talpa , redu intervalul la 8000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ andreiCC   Am sa fac schimbul in masina din semnatura  si in ea o sa folosesc  q8 Formula Exel Diesel 5w40. In cea pe benzina mai am de facut vreo 3 000km.

 

  Atasez poze cu 2 " mostre de ulei " pe servetele cu care am verificat nivelul uleiului pe joja.  Este vorba de acelasi ulei in ambele masini Rheinol Primus DXM 5w40.  Mostra neagra( ulei care a parcurs 7500km) este din masina de la semnatura 2.5 TDI 500 000km+( nu consuma mai mult de 200 ml la 8-10k km)   si mostra galbena( ulei care a parcurs 4900km) este dintr-un motor pe benzina 1.3  16v Dohc Suzuky 92 cai.

     Exista diferente de vascozitate intre ele, Cel negru este mai fluid decat cel din mostra galbena.

28hd7as.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!