Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

de la Valvoline doar Durablend este 5w40 cu aprobare 505.01

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt constient ca pot sa bag 507 in motor pt ca include si aprobarea ceruta de motorizarea mea (1.9 BKC) problema este ca nu vreau ulei mid-low saps chiar daca e mai aditivat, deci nu pot sa folosesc valvoline synpower extreme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu se gaseste greu Mst C3

nu exista ulei 505.01 Full Saps.

Doar Mid Saps.

Poti baga Amsoil 5w40 Full Saps sau Motul 5w40 Xcess Full saps. Dar n.au aprobare 505.01.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut. Pentru un vw passat cc 2010 2.0tdi cod cbab 140cp cu DPF si 148000 km ce ulei recomandati? si la ce interval sa-l schimb? 10mii sau 15mii? multumesc

Modificat de AlexJFY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nevoie de un 5w30 norma 507. Ca si producator ai valvoline cu synpower xtreme XL-III C3 , shell helix ultra ( pureplus ) , fuchs titan, mobil 1 ( visco) . Cam toti producatorii au "oil finder" deci vei gasi exact modelul ptr motorul respectiv.

Ca si numar de kilometri max 10k.

Modificat de kennzo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la un magazin mi-au recomandat castrol edge fst

E mai bun mobil 1?

Mulțumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Visco se refera la tehnologia bazei (gtl-gas to liquid). Marea majoritate o sa-ti recomande castrol. Eu zic sa sari peste castrol si sa iei unul din cele de care ti-am zis mai sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poți folosi absolut orice ulei cu norma VW 507.00. Referitor la Castrol, am și referințe bune (EDGE Titanium TD 5w40 pe mașina personală care s-a comportat excelent și EDGE Titanium 0w30 pe masina unui prieten, pus în reprezentanță, la fel de ok), dar și proaste (legate de Edge Professional Long Life III 5W30, tot pus în reprezentanță, de la butoi), motorul se auzea neplăcut (vibra mai tare ca până la revizie și sunetul în ture devenea metalic). Motorul l-a mâncat pe pâine (1,5L în 8000km la mașină cu 20k km, aproape nouă dpmdv.)

Modificat de sunshine26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasesti lista cu aprobarile VW pentru norma 507, pe aici pe forum.

As allege ceva ce are aprobare VW + Porsche, gen Motul, Valvoline.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ținând cont ca am luat mașina de curând, azi am găsit în ea un bidon de ulei original vapsoil 5w30

Sa continui cu ăsta sau celelalte sunt mai bune?

Filtrele mann sunt ok?

Modificat de AlexJFY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vapsoil-ul cred ca e Shell deci e bun.uitate totusi cand a fost produs. Filtrele Mann sunt printre cele mai bune la fel ca si Mahle/Knecht.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sun astazi la epiesa sa dau comanda, si imi spune domnul de acolo ca uleiul asta original s-a inlocuit cu 0w30, ii spun ca nu are cum ca ala e alt ulei si el imi spune ca asa i-a spus si lui furnizorul...

deci daca e cineva de pe forum care stie de unde as putea lua 5w30 vapsoil, as fi recunoscator (ma refer daca stie vreun magazin care mai au stoc ramas)

Modificat de AlexJFY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sawauto mai au. Cauta-l ca producator VW. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@AlexJFY ulei original VAG este Volkswagen Original Teile Long Life III  5W-30 cod reper VAG   G 052 195 M4 la bidon de 5l , Vapsoil este doar un brand de ulei (la fel precum Castrol , Motul , Mobil 1 etc), detinut de ASP Automotive GmbH

post-34129-0-18875400-1443695341_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru A4 2009 1.8T ce recomandati?

Proprietarul anterior a folosit Castrol Magnatec 5w40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit mai multe forumuri si interesandu-ma de un ulei pentru al meu motor diesel, multa lume recomanda Motul. Personal as alege dintre Motul/Liqui Moly/Valvoline. Luna viitoare ii fac schimb cu Motul X-Clean 5w40 (are printre cele mai bune fise tehnice ale unui ulei 5w40).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la ce motor? daca n.ai PD, mergi pe Xcess

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 2.0 TDI PD BKP (adica fara DPF) deci cred ca e mai bun X-Clean.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sun astazi la epiesa sa dau comanda, si imi spune domnul de acolo ca uleiul asta original s-a inlocuit cu 0w30, ii spun ca nu are cum ca ala e alt ulei si el imi spune ca asa i-a spus si lui furnizorul...

deci daca e cineva de pe forum care stie de unde as putea lua 5w30 vapsoil, as fi recunoscator (ma refer daca stie vreun magazin care mai au stoc ramas)

pune noul vapsoil 0w-30.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa pun 0w30 când trebuie 5w30? Din câte știu din coeficienți, 0w30 e mai subțire la temperatura rece decât 5w30 nu?

Vapsoil 0w30 37lei/litru

vapsoil 5w30 67lei/litru

Asta mi s-a spus unde am găsit în stoc 5w30

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia e si ideea ca 0w30 e mai bun pentru motor decat 5w30 iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa pun 0w30 când trebuie 5w30? Din câte știu din coeficienți, 0w30 e mai subțire la temperatura rece decât 5w30 nu?

Vapsoil 0w30 37lei/litru

vapsoil 5w30 67lei/litru

Asta mi s-a spus unde am găsit în stoc 5w30

preturile trebuie sa fie asemanatoare. am scris in alt loc despre cel 0w-30: http://vwforum.ro/topic/16368-lista-tipuri-ulei-aprobate-de-vw/?p=2584815

 

la un simplu google 0w-30(vw507/504) apare la 41lei.

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,a mai folosit cineva ulei Eneos 5W30 / 5W40 ??

detin un Golf 5 1.6 FSI (injectie directa) cod motor BLP.

pana acuma am folosit doar Castrol Edge 5W30.

merita sa trec pe Eneos sau nu ? ... am observat ca multa lume lauda firma Eneos.

Astept un raspuns,va multumesc ! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!