Jump to content

Zgomot Avans!?!


gabibotosani
 Share

Postare recomandată

gabibotosani

salutare,

am de ceva vreme un zgomot de "masina de cusut" :beerchug: la acceleratii,mai ales cand motorul este o idee subturat,care ce e drept nu apare in permanenta!am schimbat :modul de conducere,benzina,am facut ceva kilometri de atunci,dar tot nu a disparut!nu am pierdere de putere,consum crescut sau alte simptome!la reprezentanta am sunat pt programare,dar se pare ca peste cam 2 saptamani voi reusi sa ajung la ei!am citit cate ceva pe forum,dar nimic concludent!vreau sa stiu,se poate strica ceva,e normal sa faca asa ?

va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • zebrocksky

    13

  • alexanderdj

    8

  • the cube

    7

  • slasher

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca ai senzorul de detonatii defect ECU nu mai corecteaza avansul si in concluzie o avanseaza prea mult si "bate " avansul :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu tocmai am schimbat senzorul de detonatie deoarece am constatat ca era cam in scurt deoarece invelisul lui de protectie se oxidase. In functie de el calculatorul regleaza avansul in sarcina. Acum e alta viata: se accelereaza mai repede si nu mai bate avansul in turatie.

Sa ne tii la curent cum ai rezolvat problema.

Modificat de dorur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

inainte sa dai banii pe senzor eu te sfatuiesc sa verifici un pic intinzatorul de la cureaua de accesorii.Acelasi simptom (tacanit la subturare dupa care disparea) s'a rezolvat odata cu schimbarea distributiei+accesoriilor.A fost un fel de bonus.Exact acelasi motor 1.6 16v azd 77kw

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzor de detonatie, knocksensor sau unii ii mai spun senzor de bataie. Cauta pe autokarma orientativ unde ai si poze. Sau aria de vanzari de aici.

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai cubule ai cautat senzor de bataie pe autokarma? Crezi ca degeaba ti-am scris sinonimele?

cubule, cubule...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia, dă tu un search cu "senzor de bataie", vezi, găseşti? :D Crezi că n-am

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost azi la service şi testerul spune că totul e ok, deci, cică n-ar fi senzorul de detonaţie. Le-am spus de

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am auzit acum ceva vreme zgomotul ăsta de care zice gabibotosani în primul post, şi cum îmi era cunoscut pentru că am avut aceeaşi problemă la Dacie şi s-a rezolvat reglând avansul, am căutat aici pe forum. Cum la noile motoare avansul se reglează automat cu ajutorul acestui senzor, m-am gândit că asta ar fi buba. După ce am pus-o pe tester şi nu mi-a dat nicio eroare, s-au uitat la bujii, apoi am făcut un drive test cu un şef de pe acolo şi a ascultat motorul în timpul mersului... a zis că da, e ţăcănit de avans. Acum stau şi mă întreb, e posibil să fie totuşi senzorul dar să nu iasă la tester?

Modificat de the cube
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cati km are motorul? tacanitul poate fi identic si de uzura in cuzineti sau in bolturi. insa uneori nu ai ce face si mai risti o cheltuiala cu vreo piesa,cu alte cuvinte, da 140 d elei si ia-ti un knowsensor nou si apoi stii o treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
codreanu_ro

Salut tuturor, mi-am schimbat de curand golful cu un audi a3 1.6 102 cp din 2002 motor avu si am o bataie care as zice ca e avansul, pt ca e doar la acceleratie, insa doar cand motorul este cald. Credeti ca e avansul sau altceva? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codreanu_ro

Revin cu o informatie care poate va fi de folos.

Am lasat sa se termine benzina din rezervor si am alimentat benzina cu cifra octanica 100 (cu toate ca pe usita de la rezervor scrie clar bleifrei 91 sau 95) iar tacanitul de avans a tacut.

Ce concluzie am tras? Ca in Romania benzina e de slaba calitate, adica cea de 100 are cam 95, iar cea de 95 e vai de mama ei.Precizez ca nu am alimentat de la benzinarii fantoma ci doar de la cele cu renume.

De fapt eu dincolo nici nu am vazut benzina 100 ci doar 95 si 91 dar care probabil au intradevar cifra octanica 95 respectiv 91.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ai ceva depuneri de calamina prin motor (sau pe bujii sau unde se mai depune) si iti face autoaprindere din aceasta cauza. Si atunci e normal ca o benzina cu CO mai mare sa ajute (daca erai la limita). Nu zic asta ca sa scuz benzinarii din Romanica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu acel zgomot de avans......bujii schimbate acu 2000 km (NGK pt AZD), cu VAG-COM ul nu am gasit nicio eroare....singura explicatie ar fi benzina sa inteleg. Mai am o problemuta cu furtunasul de la canistra de carbon in sensul ca este cam scopt si s-a tot rupt la capete izolandul cu banda izoler.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cum zice şi codreanu_ro, e benzina. Am umblat prin service ceva vreme p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a mai schimbat cineva senzorul de detonatii vreodata la un AZD? se poate verifica fara sa se foloseasca VAG-COM ul?......imi poate spune cineva pozitia lui exacta? va mutumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare.Am si eu probleme cu acest zgomot de avans.I-am bagat benzina de 100 si nu mai face dar am auzit pe cineva ca nu prea e in regula sa mergi cu 100 ca cica arde scaunele de la supape.E adevarat???Si cum s-ar putea scapa de acel zgomot ca e cam enervant??

MULTUMESC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acest sunet ciudat ca un fel de "carait - zanganit - metalic", fiind in sarcina, la mine se aude in special cand urc cu masina o coasta, in vitezele a-2-a, a-3-a poate si a-4-a, avand benzina de 95. Nu se mai aude atat de des sau deloc, cand bag benzina de 100. Precizez ca cu benzina de 95 de la Petrom nici putere nu are sa urce o coasta de 50m. Mai bine prefer EFIX.

E adevarat ca benzina de 100 se consuma mai repede, dar se simte orice diferenta ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o data avansul iese numitor comun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am si eu un carait usor metalic,abia se aude cu toate geamurile jos.

Caraie si cand plec de pe loc si cand merg subturat....am crezut ca e de la volant

Nu suna deloc a bataie,ci a carait si e destul de discret...

si cel mai important....se schimba plug and play?sau e nevoie de VAG COM and stuff?

Modificat de Hudrea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am o problema, cand accelerez mai brusc sau daca accelerez brus in mers cand e subturat, chiar daca e motorul e cald sau rece, tacane ceva, mecanicul meu mi-a zis ca e avansul si ca nu am ce-i face pentru ca la noi se regleaza automat, dar din moment de scoate aceste zgomote inseamna ca nu este in regula, as vrea sa stiu ce este de facut! Multumesc MOtor 14.mpi aud!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!