Jump to content

T4 - Interior


madalin25
 Share

Postare recomandată

La un BMW 2004 schimbi 150 leduri in jumatate de timp fata sa schimbi la T4 care are becuri, deci dureaza ceva.

Nu mai stiu la ce intensitate au fast cand am facut pozele, dar noaptea nu deranjeaza la intensitatea pe cere le tin eu. Functioneaya variatorul. Oricum fata de cum au fost e mult mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Replies 303
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Emy D

    82

  • nelu_tm

    36

  • cabina

    28

  • noobsound

    25

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bozzo11 ai mai modificat ceva in interior sau numa ai pus ledurile ?? daca ai ceva poze cu montajul si le pui aici as aprecia.

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

LED-ul albastru transmite prin vopseaua verde tot albastru putin mai sters. Sa nu incerci sa iei vopseaua ca ramane f urat si se ia modelul si cifrele.

Doar cu sarma poti face suportul si alimentarea la led. Cand desfaci iti dai seama mai bine. Tot din sarma dai si orientarea la led sa bata lumina pe indicatorul functiei fiecaruia.

La bord intra 3 led-uri si ai de furca cu orientarea pana iti bate lumina corect pe indicatoare.

Imi pare rau ca nu am facut poze in timpul lucrari, nu m-am gandit atunci sa fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

am si eu o problema cu usa mea glisanta la t4....e totul ok..se inchide-deschide din telecomanda....cand pun mana pe maner de la usa glisanta si apas pe el face o data poc si sare...si ramane pe inchis....tre sa intru prin fata sa ridic motu' ala...ca sa se deschida...din 3 incercari face o data..si deja ma enerveaza...nu am umblat la nimic..am zis intai sa intreb inainte sa fac vreo nefacuta :icon_bounce: multumesc !!

Modificat de flotouran95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut probleme cu usa culisanta ca nu se mai incuia deloc si doar dupa ce am desfacut panoplia am reusit sa rezolv problema. in sistemul ala de inchidere centralizata era dereglat pasul unor rotite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Usa laterala nu are si comanda de inchidere ca usile din fata. Desfa actuatorul si cauta sa nu fie un fir neizolat sa faca scurt la masa si sa declanseze inchiderea.

Sanatate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Acum că-s proaspăt posesor de Multivan am o întrebare la Bozzo.

Poţi să explici puţin în ce constă şi cam cum se face schimbarea becurilor în bord? Mie îmi merg doar 3 becuri: Cel mai din stânga sus, la comutatoru de viteze pentru aerotermă şi la dezaburirea lunetă. În rest e întuneric total.

Mulţam fain.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai ceva cunostinte de electronica si indemanare e relativ simplu. Eu am folosit leduri SMD si le-am construit picioruse din conductor cupru din cablu UTP. Ti cont de polaritatea led-ului + rezistenta de 1-1,2k si pus la polaritatea butonului masurata initial pe masina. Din conductor reglezi ledul sa bata pe semnul din buton la intensitate buna. La butonul de aeroterma iti intra un led la fiecare cifra puse serie paralel. Cauti un calculator pe net sa te ajute sa calculezi rezistentele pe leduri. In butoanele cu lumina verde pe pozitie esti obligat sa pui led albastru din cauza plasticului transparent cu tenta verde. Unde-i rosu pui rosu. La ceasurile de bord se pun tot leduri albastre cu "picioruse" prelungite si orientate sa bata lumina bine pe cadrane. Nu am poze din timpul executiei. Spor la treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce becuri sunt la comanda pentru caldura la t4 T5 sau T10 , dar la bricheta? :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ceasuri sunt 3 led/bec-uri si de schimba cel mai usor din tot bordul. Eu nu mai stiu ce model de bec au fost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu ziceam de comanda la caldura,aeroterma..si la bricheta...nu la cele din bord...e un bec in mijloc la comanda pentru caldura,unul pentru bricheta si unu la butonul de avarii sus...ce fel de becuri sunt?? am luat t10 si nu se aprind...o sa verific sigurantele..pana una alta astept raspunsul vostru toate nu sunt becurile care trebuie..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai becuri cu led incearca sa le intorci in soclu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acele becuri din cate imi amintesc sunt f mici si nu am vazut inca led pe acel soclu. Oricum lumina produsa de led nu se disipa prin plasticul acela transparent ca lumina becului orice ai face. Cel mai bine scoti becul ars si cauti unul identic, trebuie sa se aprinda. Daca ar fi siguranta arsa nu ai avea nimic luminat in bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma baieti discutiile despre led bec pentru bord le aveti si aici T4 . Va rog sa reveniti on topic . Multumesc

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de unde pot gasi eu o plafoniera pentru un t4 doka din '97. as vrea sa pun si in spate la pasageri. Ma gandeam ceva in genul de la buzurile de persoane cum sunt in mercedesuri sprinter de prin 2001-2003.. adica mai mari .. stiti de unde pot achizitiona? e dreptungiular si are 2 pozitii: se aprind cateva leduri cand sunt aprinse pozitiile si lumina cand deschizi usa:D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am acasa o plafoniera ...mai diferita de orice inseamna VW, dar e Alba, cu 3 becuri si functioneaza. Eu am vrut sa o pun pe T4 meu, insa , am facut rost de altele acelasi model (cum are si sharanul). asadar, daca o doresti, ti-o donez tie! :) detalii pe PM.

In alta ordine de idei: Vreau sa imi pun buzunar pe usa dreapta (usa pasagerului din dreapta). Stiti cumva pe unde gasesc ? Mai stiti cumva si daca pot intampina probleme in a-l pune pe usa mea?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Multi Ani!

Aveam o problema enervanta, Imi zdranganea usa culisanta. Am schimbat toate cele 3 role, tot scartaia in mers. Am uns de nenumarate ori chederul cu silicon, dar facea la fel. Am incercat sa reglez rolele in toate felurile, dar degeaba.

Intr-un final m-am prins, e de la cele doua cuie conice (sau cum s-or chema) - cu timpul se uzeaza/ovalizeaza si capata joc in paharelul de plastic, astea ar trebui sa se lipeasca perfect intre ele, atat pe con cat si pe cercul diametral, si dupa inchiderea usii de la vibratiile din mers arcul paharelului sa il impinga si sa se auto-stranga.

Rezolvarea mea temporara a fost sa pun niste saibe sub suruburile care tin cuiele conice pe usa culisanta, astfel astea sa fie mai impinse inauntru si sa calce pe o suprafata mai putin uzata.

Presupun ca urmatorul pas va fi sa le inlocuiesc, le-a schimbat cineva?

Sanatate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ oxigen. Cred ca acele " paharele se uzeaza nu cuiele de pe usa. Se uzeaza precum o bucsa... cand sunt noi daca bagi degetul in locul cuiului si misti nu au joc aproape de loc. La mine spre exemplu au joc dar cu mici reglaje reusesc sa le dau de capat. Si eu sunt interesat sa le schimb daca o sa le gasesti sa imi spui si mie unde.

Poti incerca sa reglezi " cuiul" peste care vine incuietoarea, se afla pe stalp in partea din spate. Daca il pozitionezi mai inspre interior usa o sa stea mai apasata si o sa apese mai tare si pe acele " cuie despre care vorbesti"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca modific in broasca (cuiul) nu se mai inchide deloc usa, si asa dupa atata silicon pe chedere e atat de etans interiorul ca abia se inchide usa laterala trantita, si foarte greu daca merge ventilatia (nu e usa, ca daca mai e alta usa deschisa merge foarte usor)

Exista orice de vanzare - aprox 60 RON paharelul - codurile sunt 701843841 - cui pe usa / 701843637 - paharel

La mine cuiul nu mai este conic, este uzat aproape 1 mm pe partea interioara si de jos. Totusi nu cred ca paharelul e cauza, ca mecanismul e ca o pana cu strangere, probabil ar fi o solutie daca s-ar putea intari arcul din interiorul paharelului...

Sanatate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salutam! sefu mai ai plafoniera aia de t4 sau sharan? sunt interesat de ea.. astept raspuns\!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pun si eu ceva poze cu interiorul meu la un t4 doka in care am pus mocheta si curatat tot ce era plastic.

post-100909-0-27042000-1327249787_thumb.

post-100909-0-36587500-1327249791_thumb.

post-100909-0-34366300-1327249796_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu ce ai spalat bordul mary.bia66? mi se pare misto mocheta.. la mine ma enerveaza burduful la schimbator ca nu mai sta in gaurile alea mici:(.. si iese de acolo:D... salutam!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

solutii pe care le folosesc baietii din spalatorii , am mai dat si cu diluant , si ca sa ramana ca si nou am folosit silicon lichid ( tot de la spalatorie ).

Burduful sta foarte bine in locul lui .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva ceasuri de bord de caravelle 1.9 td de vanzare , cu comp de bord ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!