Jump to content

T4 - Interior


madalin25
 Share

Postare recomandată

Am pus Pioneer,10 cm,dar daca dau mai tare tot baraie,nu au incinta in bord;ma gandeam sa improvizez ceva dintr-un castron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 303
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Emy D

    82

  • nelu_tm

    36

  • cabina

    28

  • noobsound

    25

Top Posters In This Topic

Posted Images

cum ar arata una? ca daca e sa facem, pot face din fibra de sticla mai multe bucati, pentru mai multi posesori de T4 :P

De ex, dupa cum imi imaginez eu, putem face un fel de tub , cu capac intr-un capat, de diametrul boxei de 10 cm (9,2 mm cutting out ) si sa intre odata cu boxa in bord. de asemenea , putem sa i punem si un mic tub de bassreflex de aproximativ 1-2 cm diametru.

Asta daca rezolva cumva problemele.

Modificat de Emy D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ceva de genu,un castron mic,fixat sa nu vibreze pe marginea aia unde bagi suruburile de fixare de la difuzoare,pus ceva chit de fibra sau silicon si dupa difuzorul;exact o incinta mai micuta,imi omoara minimalul baraiala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar nu pune plastic ca nu suna bine. mai buna fibra,sau chiar lemnul insa nu mai avem cum sa punem lemn acolo. Am sa incerc sa fac ceva maine dupa ca ridic noile difuzoare; daca reusesc, i dau de lucru la tipul cu fibra si facem sa "rasune"bine muzica si la noi.

ps: m-am uitat la pioneer de 10 cm... cele mai "Tari" au 10 cm", putere 25W RMS (130W max). Sunt indentice cu cele originale de pe T4...

ps2: eu sunt destul de multumit de cele originale. daca dau volumul peste 18-20, incep sa baraie, dar in rest, au un bass destul de bunicel pentru puterea lor si constructia lor (avand in vedere ca au conul din carton...si membrana din burete din cel subtire)

Modificat de Emy D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce am observat la boxele din bord sunt doar niste tweetere si niste condensatori pe ele iar cele din sunt normal cei drept cu con de carton , aveti cumva idee cum se demonteaza cele din usi sau trebuie demontat tot buzunarul usii ? nu mai merge cea de la sofer su nu stiu ce are banuiesc ca s-ar fi ars

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele din bord sunt woofere cu tweetere, iar in usile fata eu nu am deloc....:|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ale mele din bord nu au bass absolut deloc , sunt de aproximativ 5cm diametru si 1cm inaltime puse intr-o cutiuta patrata de plastic , singurele care redau bass sunt cele din usi doar ca una nu mai reda nimic de aceea sunt curios cum se da jos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dai jos panoul usii si daca nu merge sa desfaci boxa, atunci desfaci si buzunarul usii :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea poti scoate un sunet bun din asemenea difuzoare. Diametrul e extrem de mic. Eu am tweeterele de inalte acolo unde aveti voi difuzoarele si difuzoarele de midbasi le am in portiere. Nici asa nu e stralucit sunetul.

Cele din spate din dreptul ultimului rand de scaune suna acceptabil.. partea proasta e c anu se pot schimba fara modificari destul de enervante intrucat nu sunt de dimensiune standard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus azi noile difuzoare.

concluziile:

- duc mai mult ca celelalte si urca bine in volum

- un bass putin mai puternic

- Nu sunt foarte multe distorsiuni la volum mare.

- Diferentele nu sunt foarte mari.

Acuma, cred ca va trebui sa ma gandesc sa pun 2 difuzoare in usile fata, 2 in spate + un subwoofer, pentru un sunet bun!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea poti scoate un sunet bun din asemenea difuzoare. Diametrul e extrem de mic. Eu am tweeterele de inalte acolo unde aveti voi difuzoarele si difuzoarele de midbasi le am in portiere. Nici asa nu e stralucit sunetul.

Cele din spate din dreptul ultimului rand de scaune suna acceptabil.. partea proasta e c anu se pot schimba fara modificari destul de enervante intrucat nu sunt de dimensiune standard.

ai exact ca si mine , sunt destul de ok mai ales tweeterele din bord si atat timp cat nu ceri foarte mult de la ele sau sau nu ai un aparat care sa distorsioneze mult la volum mediu spre mare , din cate stiu radio original al masinii scotea 17w , cu astea noi tind sa cred ca nu scot mai mult ci doar cu fidelitate mai buna , vrei mai mult montezi o statie si atunci e alta jucarie ,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Navi MFD spre exemplu ce il am eu are 10w rms. celelalte de la VW sunt putin mai puternice. Modelele actuale duc pana in 22-25w rms pe canal.

Emy daca ai nevoie de ceva ajutor de vreun fel in domeniu audio apeleaza cu incredere la mine ca eu cu asta ma ocup. bafta

Atasez un film cu un subwoofer de TEST care l-am montat in masina pentru 2 zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiam, ca ti-as fi cerut parerea de multe ori. Oricum, e bine de stiut! Acuma eu nu am in usi, dar vreau sa imi pun: banuiesc ca ceva de 13" e bun pt fata si in spate sunt bune acelea ovale.... sau?

ps: le-am montat eu ca a fost simplu de montat, dar cum fac cu garantia? am vazut ca trebuie pusa stampila de la un service?!?!

Modificat de Emy D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13" nici intrun caz :D aia are venii un diametru de peste 30 cm. poate 13cm :) sau 5" Problema care intervine e faptu ca nu o sa ai unde sa leg atatea boxe. Daca ti-ai fii cumparat un sistem din 2 componente cu midbasi pentru usa si tweetere pentru bord ar fi fost perfect. daca tu montezi in usi 2 difuzoare si le legi in paralel cu cele de pe bord impedanta o sa fie 2 OHm ceea ce v-a duce la arderea cd-playerului.

Nu ma pronuntz in spate legat de difuzoare intrucat nu stiu cum arata usile sau ce loc ai .

Iti pot spune ca e foarte important ca suportul difuzorului, fie ca e panoul usii sau altceva trebuie sa fie cat mai rigid sa nu zbarnaie la vibratiile difuzorului. Nu merge sa il pui pe orice panou de plastic.. se va auzii groaznic.

Modificat de noobsound
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, stiu ce zici. CD-playerul meu are 4 iesiri pentru 4 boxe; deci, linistit mai pot pune un set. Si ma gandeam ca daca pun si al 3-lea set de boxe , o sa pun un amplificator, ca oricum wooferul nu il pot pune doar pe cd-player.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze pentru double post:

Stie cineva cum se dau jos tapiseriile de la T4? Sunt exagerat de murdare si nu le mai suport. Trebuie sa le dau jos sa le spal si apoi sa le pun la loc...insa dupa ce am vazut eu, trebuie sa demontez scaunele cu totul... :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Tot legat de tapiterie - eu am frecat cu biocarpet si nu prea s-a vazut nimic, acum am luat o solutie direct de la spalatoria auto... si asta a facut ceva lumina inauntru... insa vreau sa stiu unde gasesc huse de T4, caci as vrea sa protejez ce a mai ramas din scaune... si sa dau masinii un aspect mai uniform. Stie cineva unde gasesc asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici: http://www.huse.ro/

Iti alegi culorile, si modelul masinii. optional poti comanda si buzunare la fiecare husa.

Sau mai poti comanda aici, dar vad ca sunt mai scumpe (insa e calitatea mai buna) http://www.husa-auto.ro/

ps: sper sa nu se considere acest post a fi o reclama! stiu doar ca am dat de aceste site-uri cand cautam huse pt t4-ul meu, si cred ca le sunt de folos si altora!

Modificat de Emy D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IMI PLACE DE TOT CE A- TI CONSTRUIT AICI SI AM CITIT CU ATENTIE FIECARE TOPIC, AS VREA SA VA INTREB DACA STIE CAREVA CUM S- AR PUTEA CRESTE PUTEREA UNUI MOTOR TIP "AJT" DE T4- 90 C.P., SI DACA ESTE CINEVA DE PE ACEST TOPIC CARE ARE IN PLUS UN CARLIG DE T4 CONTRA COST, LA UN PRET BUN

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prietene, in primul rand iti spun bun venit printre noi. In al doilea rand iti spun cu regret ca ai gresit topicul. Aici se discuta despre Interiorul bijuteriilor noastre. Avem si topic pentru motoare si cutii de viteze. De ex, intrebarea ta o poti pune pe topicul "Probleme T4 " ! Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa o lunga munca de convingere cu mine insumi mi-am facut curaj azi si am scos mocheta din spate pentru a fi curatata , toate bune dupa o analiza atenta a podelei am gasit niste gauri filetate in podea care dupa masuratori corespund ramelor de la scaunele din fata , acuma vin cu marea intrebare oare in loc de banchetele clasoce(care din prostie le-am aruncat cand am luat masina) as putea monta scaune ca in fata si in spate ?

Modificat de andrei_c123
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu cred ca poti monta scaune, insa la ce costuri ajungi sa pui atatea scaune? :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt identice la mine cele de pe randu al 2-lea cu cele de pe fata . Au 4 puncte de prindere cu piulitza. In cazul meu culisarea fata spate se face cu sistemul scaunului nu pe shina precum la multivan si am si sistem de rotire a acestora..

post-36206-0-46573400-1288893791_thumb.jpost-36206-0-06332500-1288893802_thumb.j

Modificat de noobsound
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce interior de invidiat icon_cool.gif Foarte frumos Driver.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!