Jump to content

m-am decis sa iau un Seat Leon / l-am luat


alex
 Share

Postare recomandată

Mai demult stiu ca am intrebat si eu ceva despre un pocnet pe care-l auzeam cand viram la maxim cu masina stand pe loc samd ... Am mai rasfoit manualul masinii un pic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 128
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • alex

    35

  • Andi TDI

    15

  • toni

    11

  • bobo

    7

Top Posters In This Topic

OK ... la mult apropiata revizie de 15k o sa reclam si aceasta problema. Intrebarea mea e ... cum ar fi posibil sa fie ce spui tu la o masina noua? :)

De ceva vreme n-am mai auzit sunetul cu pricina ... poate si pentru ca am incercat de fiecare data cand am virat la maxim sa nu zabovesc prea mult asa ... Oricum, multam pentru sugestie. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o masina noua fie ea si bmw sau ce vrei tu este in definitiv o masina. adica niste chestii mecanice in miscare ... acum dc o piesa nu a fost bine finisata si prin nu stiu ce ghinion a nimerit pe masina ta , asta este . de preferat sa reclami zgomotul si sa nu te satisfaci cu un raspuns de genul :"asa e toate" sau "nu aveti auzul bun"... vezi ca astia de la porsche romania sunt cei mai buni la dusul cu vorba, mie mi-au vandut o masina (golf IV ) cu debitmetrul stricat , si pana la urma l-am schimbat la midocar ca porsche zicea ca e prafu de vina sau ca nu ridic eu cum trebuie piciorul de pe ambreiaj ... :shock:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa incerc sa ii conving pe cei de la Porsche sa investigheze problema. Pana cand ma voi putea duce la concurenta in Bucuresti ... mai e ceva timp, pentru simplul motiv ca inca nu e :) . Sper sa nu am probleme atat de mari. Ca dupa cum se stie ... cat masina-i in garantie ... "merge brici" ... cand se termina garantia "se impun niste reparatii serioase" ... cel putin pana in momentul de fata sunt prea putine service-uri pe care le-am auzit laudate din punctul asta de vedere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Iata ca odata cu timpul rece ... si ambuteiajele din preafrumoasa urbe Bucuresti ... revin cu noi cifre privind consumul. Din pacate nu-s deloc imbucuratoare: dupa 500km in oras 100% ... computerasul arata fix 11l/100km. Salt destul de mare de cand n-am mai verificat valoarea respectiva. Dupa alti 500km facuti extra-urban ... l-am "coborat" la 8.9l/100. Trist ... dar adevarat. :?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Parerea mea e ca functia cea mai apreciata la un computer de bord, e indicatia exacta a carburantului din rezervor, respectiv citi km mai poti parcurge in siguranta. Daca opririle la benzinarie nu sunt mai dese sau daca nu alimentezi mai mult decit de obicei, nu merita sa te consumi. Eu am renuntat sa ma mai uit la consumul instantaneu al masinii mele. Cind ii dau talpa indica si 23l/100km iar motorul e similar cu al tau. Normal ca in subconstient se instaleaza ideea ca masina asta consuma nu gluma...

Pe de alta parte in ultima vreme folosesc la ambele masini, numai benzina de 98+ si am constatat o usoara scadere a consumului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Interesant pentru userii care au inceput sa posteze inainte de momentul achizitionarii unei masini (sau putin dupa el) ar fi sa reciteasca primele lor post-uri. Eu unul am retrait cu nostalgie momentele acelea. Mi-am adus aminte ce emotionat eram ... si mai apoi primele impresii. Interesant de facut o comparatie intre acele momente si cele de acum. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

My story:

So ... Initial vroiam sa-mi iau un Golf4 GTI 1.8T (second-hand) de prin 2000-2001. Vorbisem cu cineva in DE sa-mi caute mai cautam si eu pe mobile.de, in fine ... am gasit cateva bune la pret, am facut rost de copie dupa brief si codul de motor, am fost la RAR sa verific daca o pot inmatricula, raspunsul: nu se poate! Masina era considerata EURO2. Am mai gasit vreo 2-3 GTI-uri aceeasi chestie, si am tras concluzia ca ce era din 2000 nu aveau EURO3. Iar ce era din 2001 erau prea scumpe.

Cum vroiam ceva mai sport, VW si nu sunt mare fan TDI (decat cand e vorba e consum) m-am orientat repede la un Seat Leon 1.8T Sport (tot din 2000). Am dat o cautare pe mobile.de am gasit ceva ce imi convenea am pus persoana care era in DE sa se intereseaze de masina, am urmat acelasi drum cu brieful la RAR, raspunsul a fost surprinzator: masina nu numai ca are EURO3 dar e chiar EURO4! Asa ca am luat-o. :D

Aseara, dupa vreo 2-3 saptamani de asteptare (persoana care mi-o aducea a avut mici probleme de drum) am vazut si eu masina pt prima oara! :colors:

Masina are 110k km iar ca dotari sta cam asa:

-culoare verde metalizat

-climatronic

-geamuri electrice fata/spate

-oglinzi reglabile/incalzite/rabatabile electric

-trapa electrica

-scaune sport

-jante aliaj 16"

-volan sport + schimbator imbracate in piele

-computer de bord

-RC Seat

-ESP, ABS & other safety stuff

-proiectoare

-inchidere centralizata cu telecomanda

Am primit si 4 cauciucuri de iarna Michelin Pilot Alpin (sunt rulate dar arata bine), iar cele actuale sunt tot Michelin, Pilot HX, care mai arata iar bine.

Mai multe maine, cand sper sa apuc sa merg si eu cu ea ca azi n-am apucat (vama, RAR ...).

:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumoasa masina ai gasit!....Sa-ti aduca numai bucurii si sa o vedem la urmatoarea intalnire!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Brava! S-o stapanesti sanatos si la cati mai multi km cu ea fara evenimente neplacute! Hai ca incet incet se mai aduna si ceva posesori de Seat (Leon). Sa ne vedem cu bine la urmatoarea intalnire!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt urari! :ok:

Azi am facut un scurt test-drive cu masina :21: , foarte scurt dar mai bine decat deloc. Motorul merge frumos din cate am vazut eu, turbina merge si ea (face "whooshhhhh" :salut: ), nu vibra la relanti, nu avea nici un zgomot ciudat.

Ca acceleratii se misca foarte bine, am ajuns la 100km/h foarte repede in conditiile in care nu am trecut de 3200-3300 rpm, am accelerat pe 80km/h in a cincea de parca era a doua prin oras :), nici un fel de probleme, lin si rapid.

Ca suspensie nu prea mi-am dat seama ca am mers decat in linie dreapta :P

Cutia de viteze e destul de scurta si ca rapoarte si ca cursa a schimbatorului, deci vitezele de schimba relativ repede.

Casetofonul Aura se aude excelent, cel putin pt mine e suficient.

Maine plec la Alexandria (masina e acolo) si pana duminica cat stau acolo nu cred ca mai ma dau jos din ea :bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-o stapanesti sanatos! :ok:
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12100euro (cu vama, taxe, transport pana in .ro, comisionul persoanei care mi-a adus-o, carte de identitate, autenficare RAR ... deci absolut totul platit)

Azi am mers si eu mai pe indelete cu masina si pot spune ca e o masina periculoasa din toate punctele de vedere.

Motorul - toate stima, fuge in orice treapta, la orice viteza si orice turatie. Nu trebuie decat sa apesi pe acceleratie si ... masina face restul :scratch: Poate sunt subiectiv acum, dar in orice caz acceleratii sunt foarte bune.

Cutia - e foarte scurta ca rapoarte, in a 6-a la 3000rpm am 120km/h !!!

a 5-a la 3000 -> 100km/h si asa mai departe

Suspensia - e destul de tare, dar nu deranjantaincat sa te doara rinichii asa cum ziceau altii, pe viraje sta foarte bine, oricum ESP e ON ca mi-e sa nu-mi scape 45-ul pe acceleratie sa fac vreo nefacuta, asta cel putin pana mai ma obisnuiesc cu atatia caluti. :P

Am curatat azi si ornamentele de la esapament ca erau innegrite, am frecat la ele vreo 30-45 minute :colors: dar a meritat, acum sunt iar cromate asa cum au fost la inceput.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

se pare ca avem si pozele de la showroom aici la NickPage

in weekend facem boze (vin la Alexandria si facem o diagnoza + bozele necesare)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:colors: deja devin invidios

:scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toni, sa o stapanesti sanatos.

Masinuta este super; este varianta SPORT initiala a lui LEON, mult mai discreta ca si look decat actualul TOP SPORT. Personal mie imi place mai mult asa. Jantele originale sunt mortale, parca pe 17" sunt daca nu ma insel.

Ma alatur lui Alex pe lista "invidiosilor".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi, mersi ... :colors:

Da, varianta sport initiala arata la fel ca Leon-ul obisnuit. Jantele sunt pe 16", la TopSport sunt pe 17"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mi-am luat in sfarsit numerele finale (ca provizorii nu au vrut sa-mi dea), am pus alarma ieri si azi am facut asigurare. Asa ca de acum pot sa merg linistit cu masina.

Am facut ieri si primul drum mai lung in afara orasului (Alexandria-Bucuresti tur-retur :scratch: ), masina s-a comportat foarte bine, dar am mers linistit 120-130km/h. Depasirile a fost o joaca chiar si cu a 6-a de la 110 se infigea bine. Consumul mi s-a parut foarte bun: am avut 7.1l/100km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare: ce face beculetul incercuit de mine cu rosu din poza de mai jos? Ce indica el?

Eu am cartea masinii in germana si nu prea pricep ce zice pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5697km

Nu e bordul masinii mele. Are vitezometrul in mph :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Toni ... cum ti se pare cutia de viteze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scurta icon_twisted.gif

E placut sa schimbi vitezele, din a 2-a in a 3-a e doar un pas :lol:

Singura chestie destul de neplacuta e ca trebuie sa le schimb cam des prin Bucuresti ca sa tin motorul sub 3500rpm.

Chiar nu stie nimeni de la ce e beculetul din poza pusa de mine mai inainte? Sunt chiar curios :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel beculet indica instalatia de semnalizare a remorcii.

Se pare ca atunci cand se aprinde se vad 2 sageti (stanga - dreapta)

"Lampa de avertizare clipeste cand se semnalizeaza schimbarea directiei de mers a autovehiculului ce are cuplata remorca. Daca e ceva defect la instalatia de semnalizare a remorcii sau a autoturismului, lampa de avertizare nu clipeste." ... am citat manualul in romana.

Probabil e valabil pentru masinile care au sistem de cuplare a partii electrice a remorcii la masina. Eu unul n-am :lol:

sorry ... dupa ce am vazut postul aveam de gand sa-ti raspund dupa ce consultam manualul ... dar am uitat :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!