Jump to content

m-am decis sa iau un Seat Leon / l-am luat


alex
 Share

Postare recomandată

Pai nu e vorba de moment, e vorba de cuplu.

Un cuplu de diesel nu simte AC -ul.

Daca merg intins pe drum drept vu viteza mare se simte cand dau drumul la AC. Eu zicem ca nu se modififica nimik "agilitatea" masinii cu AC ON/OFF sau e insesizabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 128
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • alex

    35

  • Andi TDI

    15

  • toni

    11

  • bobo

    7

Top Posters In This Topic

Pai te cred ... daca e vorba de cuplu atunci nu e de mirare ca dieselurile nu prea au problema asta. Si eu as vrea un pic mai mult cuplu la a mea :scratch: dar din pacate nu prea cred ca se poate face prea mult in privinta asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Formula: P(cp)=RPM x Cuplu (Nm)/3865.8

Deci puterea la orice turatie este data de produsul cuplului si al turatiei.

Diferenta de la benzina la diesel este de turatie de putere maxima.

Daca dieselurile ar putea urca la aceleasi turatii ca benzinele (dar datorita masei mari a pieselor in miscare nu se pot atinge astfel de turatii) ar avea puteri mult mai mari comparativ cu motoarele Otto de cilindree asemanatoare.

Deci la turatii similare puterea dezvoltata de un diesel este mai mare decat al unui motor benzina, de unde si "lipsa sensibilitatii" la cuplarea AC-ului chiar daca Pmax la diesel este mai mic decat la benzina (in general AC-ul functioneaza la turatii mici-medii, la turatii mari si WOT- wide open throttle, ECU deconecteaza oricum ambreiajul compresorului)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chestia cu deconectarea A/C-ului la turatii mari si WOT e valabila la orice masina (cu ECU) ? sau numai la VAG?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca la absolut orice masina dar la marea lor majoritate DA.

Scopul este ca in cazul WOT si turatii mari ECU considera ca soferul are nevoie de absolut toata puterea de care dispune motorul si atunci deconecteaza AC pentru a scadea din energia consumata de compresor.

Probabil ati observat ca daca ii dai talpa (o perioada mai lunga ~ 5 - 10 sec) in masina incepe deja sa miroasa a "umed" exact ca atunci cand deconectezi AC-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dupa o oarecare perioada in care nu am mai auzit zgomutul de care vorbeam (ala care aparea cand viram aproape complet si treceam peste o denivelare ceva) ... l-am auzit din nou .. de data asta si mai clar ... am coborat o bordura mica si de data asta nu virasem prea mult ... nu-mi dau seama de la ce e ... :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E valabila si la Fabia ??

dom' rvacaru, la fabia nu e asa :salut: , a/c-ul se deconecteaza doar din motive de autoprotectie la atingerea turatiei de 6000rpm.

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OFFF-topic

Ce bine!!

Ca de regula cand o calci tare , te incalzesti/infierbanti si ai nevoie de AC si atunci, nu? :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ultima vreme am vazut pe soselele (daca se pot numi asa) capitalei o sumedenie de Seaturi Leon. Impresia mea a fost ca marea majoritate erau cu motoare bune (multe erau chiar Cupra) ... in orice caz echipate cu spoilere mai "musculoase" decat cele "domestice" pe care le au modelele de pana in 110cp. Din pacate vad ca nu apar si noi posesori de astfel de masini pe forum. Dar ... cu putina rabdare cred ca se rezolva si asta.

Despre consum ... daca mai intereseaza pe cineva ... dupa 3500km ... acesta e de 8.1 l/100km.

Cam 60% sunt parcursi in oras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai bine domnule in priviinta consumului.

Tine-ne la curent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pot sa zic ca o calc prin oras ... la orele la care merg eu sunt prea multi "ametiti" care se duc sau se intorc la/de la servici. :lol: Seara cand e mai liber si poti sa o calci un pic n-am prea prea iesit cu ea ... poate oboseala ... poate lipsa unui detector de radar ... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putin Off topic dar promit sa nu se mai repete

... poate lipsa unui detector de radar ...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu ce viteza ai mers Andi TDI de ai consumat 4,8l/100km ?????? Klima ON presupun ?! :lol: :lol: :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Klima ON dar abia de la Ploiesti temperatura exterioara a crescut peste 22

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si uite asa ... dupa numai cateva zile prin Bucuresti ... consumul a crescut de la 8.1 la 8.3 l/100km.

noroc ca plec in concediu si o s-o mai plimb un pic pe afara :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

noroc ca plec in concediu si o s-o mai plimb un pic pe afara :)

Sa ai concediu placut si distractie maxima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc la fel! Acuma o sa vad daca imi pare rau sau nu ca masina nu-i diesel :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Revin cu date noi dupa concediu :D

Se mai adaugara 6000 de km ... si in total acum sunt 11k :D. Sper sa o las mai moale in lunile ce vor urma.

Asadar:

- consum mediu pe acesti ultimi 6000km = 7.6 l/100km ... in conditii de AC aproape permanent si ceva "talpa" pe autostrazi (alea de afara :( )

Eu zic ca e acceptabil consumul asta ... voi ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ai revenit din concediu, ce ne-ai adus ?? :D

Consumul este foarte bun, mai ales ca "talpa" bea din rezervor nu gluma, iar consumul instantaneu la viteze mari (peste 160 Km/h) poate ajunge si la 15l/100 Km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu date noi dupa concediu :D

...

- consum mediu pe acesti ultimi 6000km = 7.6 l/100km ... in conditii de AC aproape permanent si ceva "talpa" pe autostrazi (alea de afara :D )

Eu zic ca e acceptabil consumul asta ... voi ce parere aveti?

Consumul e FOARTE acceptabil, cu conditia sa fie real..... computerul de bord se reseteaza la 10.000km sau 99 de ore de condus (la primul care apare dintre cele 2, parca mai era si o cantitate de benzina in joc :( ).

pe tema asta e si o discutie aici http://forum.vwforum.ro/forum/viewtopic.ph...er=asc&start=16

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D Pai uite cum sta treaba: cand am plecat la drum am resetat computerul de bord si cand m-am intors aveam vreo 5200km, vreo 72h de condus ... cat despre benzina tre' sa calculez eu :D . Am mai facut dupa aia inca 7-800km in tara. Asadar consumul de 7.6 l/100km este chiar pe acesti 6000km. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Mai demult stiu ca am intrebat si eu ceva despre un pocnet pe care-l auzeam cand viram la maxim cu masina stand pe loc samd ... Am mai rasfoit manualul masinii un pic :salut: si s-ar putea sa fi dezlegat misterul ... sau poate nu :salut: . Am gasit acolo o recomandare care zicea cam asa ... sa se evite virajul complet pe durate mai lungi de 15 secunde pentru ca servodirectia fiind hidraulica se creaza o presiune ridicata in pompa respectiva ... motiv pentru care se pot auzi unele zgomote ...

Acuma daca asta e motivul :salut: ... va las pe voi sa va dati cu parerea ... stiu ca au mai avut si altii zgomotul asta in conditii asemanatoare cu mine. :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Mai demult stiu ca am intrebat si eu ceva despre un pocnet pe care-l auzeam cand viram la maxim cu masina stand pe loc samd ... Am mai rasfoit manualul masinii un pic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!