Jump to content

m-am decis sa iau un Seat Leon / l-am luat


alex
 Share

Postare recomandată

Salut tuturor!

E primul meu post de pe vreun forum auto, desi am bantuit pe multe din ele in ultimul an cel putin. De aceea mi se pare ca va cunosc deja pe unii dintre voi ;) . Ma interesa f. tare topicul asta pentru ca am (inca) de gand sa cumpar o masina din grupul VW (mai precis un Seat Leon). Dupa foarte multe oscilatii intre diverse modele din grup am ramas la acesta. Nu voi putea sa-mi iau tocmai motorul pe care l-as vrea ... dar "ma pregatesc" de prea mult timp si nu mai am rabdare. Cred ca stiti ce vreau sa zic. Tinand cont ca va fi prima mea masina 100% ;) incerc sa aflu cat mai multe despre lucrurile la care ma pot astepta.

Multam.

alex

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 128
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • alex

    35

  • Andi TDI

    15

  • toni

    11

  • bobo

    7

Top Posters In This Topic

Bine ai venit, alex si cum spune romanul : "sa fie intr-un ceas bun"

Asa de bine te inteleg cand spui ca nu poti sa-ti iei motorul pe care ti-l doresti (toti am trecut prin asta)

Inca odata bine ai venit si buna alegere ai facut.

Tu de fapt iti iei un golf IV cu aspect mult mai latin.

Povesteste-ne la ce te-ai oprit tu cu alegerea motoarelor si cam ce ti-ai dorit (desi sincer sa fiu banuiesc raspunsul)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam de urari.

Pai mai mult decat un 1.6 de 105CP nu pot, oricat as vrea. De vrut as fi vrut eu cai verzi pe pereti (am avut ocazia sa merg cu un Cupra TDI 150 4x4) ... dar sa revenim ;) ... dieselul de 110 cai "mi-ar fi fost suficient". Insa distanta e mare (ca pret vorbind) intre cele doua variante. Si cum nu mai am rabdare ... (cred ca si prin asta au trecut multi) ... As fi inclinat pentru Ibiza de 100CP diesel ... dar parca mi-ar fi ramas inima la Leon.

Ca sa revin la topic ... nu stiu mare lucru despre costurile aferente reviziilor ... despre "riscurile" vizitelor la service-urile grupului ... etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce iti pot recomanda este sa urmaresti atent "ofertele" sau "pachetele promotionale" ale grupului VW. Avand in vedere ca la toamna schimba generatia de Golf, foarte probabil pot aparea campanii promotionale si la Leon.

Acum 4 ani si eu mi-am dorit Leonul 1.8 20VT si nu am avut cum sa-l iau dar pe parcurs am reusit sa sar peste sa ajung la masinuta din semnatura.

Ma bucur ca iti plac dieselurile.

Te-ai gandit cumva la leasing ??

Te asteptam cat mai repede cu impresii despre primul drum cu masina ta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Se apropie fericita clipa ... daca nu sunt surprize saptamana asta ar trebui sa intru in posesia "jucariei". Am discutat in principiu despre costurile reviziilor inainte de a ma decide asupra cumpararii masinii. Tind sa cred ca atunci am primit informatii care se dau "inainte", iar cele reale le voi primi "dupa". Manopera la Seat e 18 eure/h ... adica 21 cu tot cu tva. Stiu doar ca la Skoda e vreo 16+tva. La VW cat e?

Am inteles ca urmeaza sa apara un al doilea dealer de Seat in Bucuresti ... cu tot cu service etc. Nu stiu cand va fi asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am fost sunat si anuntat ca masina e la reprezentatnta. Abia azi insa pot s-o iau de acolo ... pentru ca trebuiau sa-i monteze alarma ... Sper sa nu am surprize. Am atarnat daca sa montez alarma la ei sau la o firma care pune alarme. Si pana la urma am lasat-o la ei. In legatura cu asigurarea casco ... m-am oprit asupra lui Allianz ... singura chestie e ca daca mi-o fura careva ... imi dau inapoi doar 80%. O fi bine ... o fi rau? Nu mai am rabdare ... si ... ar mai fi o chestie ... in seara asta se anunta vijelie, ploaie torentiala (sper sa nu fie si grindina). Poate ar fi bine s-o las la ei pana maine dimineata (desi nu stiu daca o vor tine in vreo hala sau tot sub cerul liber).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu-ti inchipui ca masinile noi sunt parcate in garaje acoperite ci sub cerul liber, eu cand am ridicat masina era din cale afara de murdara.

Asteptam impresii despre prima intalnire cu masina, eventual poze si sa-ti modifici semnatura !!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata ... am luat-o de la reprezentanta. Relativ curata (cu usoare urme de ceara). Sunt fericiiit! Imi tremura inca mainile. :lol: . Deocamdata nu pot spune prea multe, dar cert e ca sunt vrajit. Chiar daca motorul nu e chiar ce-mi doream, faptul ca e masina mea ... compenseaza asta. :D

Cam atat deocamdata ... voi scrie in curand mai multe! Modific si semnatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:21: FELICITARI !!!! :21:

S-o folosesti sanatos si sa mergi cu ea multe sute de mii de KM fara evenimente!!! :21: :21: :21: :21: :21: :21:

Stiu cum a fost cand am luat-o pe-a mea, asa ca.... :bere:

:bere:

:bere:

:bere:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravooo !!! Sa o conduci sanatos

Cred ca esti primul de pe forum cu Seat Leon :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

exact. etee primul cu seat leon pe forum. Asteptam poze :lol: poate o bagi si la galeria de vip cars.

sa o stapanesti sanatos !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:21: :up:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o stapanesti sanatos!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

felicitari! sa te bucuri de ea ..si sa nu ai parte de evenimente neplacute ...

:bere:

:lol:

Cristi(viitor)GTI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa iti faca masina aceasta numai bucurii si sa fie o placere la condus oricand te vei urca in ea ;-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc tuturor pentru urari! Sper ca asa va fi. Masina e peste asteptarile mele, in sensul ca ma asteptam sa fie un pic mai puturoasa. Mai trebuie sa o curat un pic, pentru ca mai are mici urme de ceara. In week-end ies cu ea din Bucuresti sa fac niste km pe afara. Am totusi o mica nemultumire: imi da impresia ca intra putin mai greu in viteza intai (nu intotdeauna). Sper sa fie doar faptul ca nu m-am obisnuit f. bine cu ea :lol:. Doamne ajuta! Inca o data multumesc de urari si aceleasi lucruri vi le doresc si eu voua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Micile "agatari" ale cutiei si/sau alte angrenaje nu sunt de speriat in primii 500 - 1000 Km (gandeste-te ca esti prima persoana care antreneaza timoneria). Daca problema persista si dupa, abia atunci poti sa-ti faci probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ete hop ca vin si io cu o urare la ALEX : sa o stapaneshti sanatos fratzioare. Masina asta a fost si prima mea dragoste, dar stii cum e .... am vrut sa fie diesel si nu am avut cum sa ma apropii de un LEON diesel - exact cum spuneai si tu si ete asha am ajuns la masina din semnatura.Am condus si io akum un an un LEON ca al tau , m-a dat pe spate la finisaje si instalatia audio ( BETOOOON !!!!). Sa ne zici si noua cat iti consuma ca eu nu vreau sa-ti dau din cifrele realizate de mine cand am mers cu respectivul LEONE !

La multi KM. Te asteptam cu impresii. :ok: :ok: :ok: :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o data multam de urari. Cutia e OK ... ce usurare :lol:. Am deja 1100 de km la bord. deocamdata cifrele referitoare la consum nu stiu cat de concludente pot fi tinand cont ca 80-90% din km sunt facuti afara. N-am alergat-o prea tare (decat un pic :D ) asa ca ce pot spune e ca pana acum consumul mediu e de 7.3 l/100km. Cat despre cel instantaneu ... la accelari decente ajunge 15-16l ... dar am atins si 23 ... e adevarat ca cifrele astea sunt pe timp scurt si f. scurt. La viteza constanta 120km/h de ex. ia 5.8 (+/- 0.2). Cam atat deocamdata. Imi dau si eu seama ca nu e o masina f. economica in cazul in care vrei sa o alergi :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
cel instantaneu ... la accelari decente ajunge 15-16l ... dar am atins si 23 ... e adevarat ca cifrele astea sunt pe timp scurt si f. scurt.

La mine atinge si 45-50l/100 la accelerari puternice de pe loc. In mers la viteza un sare asa :lol: te-ai speria daca ai vede cifrele astea :colors:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred si eu ... totusi cifrele astea se obtin in regim special si pe o perioada f. scurta. Pentru ca nu poti mentine acceleratia puternica pentru prea mult timp ... la un moment dat se atinge un maxim la care banuiesc ca cifra e mai mica de 50l/100.

Ma gandesc cum ar fi sa vad o asemenea cifra in timpul mersului :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei, eu pot sa-ti fac un stiker pe care sa scriu consumul de 50l/100 km pe care sa-l lipesti pe bord ca sa vezi cum te simti :21:

Acum vorbind serios, este normal in acceleratii sa obtini asemenea consumuri dar gandeste-te cat s-ar incalzi un asemenea motor care consuma util in mod frecvent aceasta valoare.

Sfat: daca folosesti MFA-ul cu afisarea consumul instantaneu o sa ajungi sa te "doara" piciorul de cate ori apesi pe acceleratie.

P.S. CE CULOARE ESTE MASINA TA ????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

;) buna ideea cu stickerul ;)

Cred ca voi renunta in curand sa mai fiu cu ochii la consumul instantaneu.

Masina e gri metalizat deschis. E culoarea la care am ajuns de acord cu "copilotul" meu ;)

Pentru alte culori care mi-ar fi placut mai mult ar fi trebuit sa mai astept de la 2 la 4 luni si m-am gandit ca trece vara. Nu prea am avut de ales (gri metal. deschis sau inchis si bej metalizat).

Anyway, eu zic ca arata bine si nu cred ca e o culoare care sa-mi faca probleme.

Deocamdata nu am poze, dar cand voi avea cu siguranta am sa pun una si aici.

A aparut si prima "problema"! Dupa ce au stat doua persoane in spate la un drum mai lung am constatat ca a inceput sa-mi scartaie discret ceva acolo (probabil bancheta dar n-am depistat exact).

Daca nu dau de cauza trebuie sa vorbesc cu astia de la Seat ... pentru ca desi nu se aude tare ... pe mine ma streseaza destul de mult si numai asta mai aud cand trec peste ceva denivelari prin oras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei ce inseamna sa ai masina noua, te deranjeaza si cel mai mic scartait.

Daca ai banchete rabatabile in spate cezi ca acolo unde intra cuiul in bancheta ara o garnitura de cauciuc. poate a cazut de acolo si de aia scartaie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Welcome to the club of noises :shock:

Incep sa-mi dau seama ca nu sunt singurul care este "maniac" in acest domeniu. Cat de mult ma pot enerva si pe mine toate aceste sunete neplacute.(mai ales la o masina asha noua)

Ce pot sa-ti spun este ca nu reprezentanta este solutia ci numai tu singur iti poti rezolva problema.(pentru a vana scartaitul in primul rand trebuie sa "il auzi" iar cei de la reprezentanta (iti spun sigur) sunt "surzi" la foarte multe zgomote nefiresti.

Sa iti fac o lista cu ce am identificat eu la masina mea ca sursa de sunete neplacute:

* Centurile din spate (mecanismul) se atingea unul de celalalt si scartaia (rezolvat prin lipirea intre ele a unui cauciuc cu adeziv - fundul de la mousepad) -- poate este chiar problema ta

* Urechea de la cablul de frana de mana atingea suportul metalic de sub el si pocnea in mers - rezolvat cu acelasi cauciuc

* Alarma (montata ulterior) s-a desfacut si zbarnaia sub bord - fixata cu "soricei" de plastic de blocul de relee

* Cutia de acte a inceput sa scartaie dupa aceasta iarna minunata. Desfacuta si adaugate saibe de scotch dubluadeziv sub toate suruburile de fixare

* Mai posed un scartait intermitent (pe drumuri pietruite) in usa de la sofer. Urmeaza sa o desfac si sa identific sursa (probabil de cand s-a instalat alarma si au desfacut fata de usa). Pentru asta trebuie sa-mi cumpar clemele de fixare ca sa le schimb dupa desmembrare (asa recomanda manualul si este logic dealtminteri)

Cam atat despre sunetele neplacute din habitaclu pe care le-am identificat si inlaturat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!