Jump to content

Jante si anvelope Polo 9N


Luc BGN
 Share

Postare recomandată

nu are nici o legatura garantia masinii cu ce roti pui pe ea atata vreme cat respecti dimensiunile date de constructor sau cele trecute in talon.

este important pentru a nu avea probleme cu militia sa ai dimensiunea folosita trecuta in talon. in caz contrar poate sa te lase fara talon un politist.

eu am noul tip de talon (european) , unde nu vad trecute nicio dimensiune/tip al anvelopei ... presupun ca pot sa pun orice (in limita conditiilor tehnice)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 749
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Adrian_S

    59

  • cosmin1012

    48

  • Snake_CMC23

    30

  • Aditu

    28

Top Posters In This Topic

Posted Images

si eu am la fel. acum nu mai pot sa ne amendeze aiurea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un polo 9N din 2002 motor de 1.2 12v si vreau sa imi pun jante de 15 cu cauciucuri de 195/50.in prezent am pe 14 de 165/70.Ce ma sfatuiti?Risc sa am probleme ,sa stric serva?Imi va creste consumul?

mai este cineva in situatia mea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este risc, dar va creste consumul pentru ca frecarea cu asfaltul va fi mai mare. mai bine iti pui 195/55. acum la 165 70 r14 ai raza de 293,3 mm. la 195/50 vei avea 288 mm, iar la 195/55 vei avea 297,7 mm

p.s. pun poze cu noile mele roti cu anvelope 205 40 r17. inca nu le am pe masina pentru ca nu am antifurt. sunt murdare si inca nu le am curatat

link cu un polo cu asa ceva... http://www.polo9n.info/polo-4158.html

post-25440-1241289317_thumb.jpg

Modificat de cosmin1012
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dorneanucostel

frumoase jante si cauciucuri cosmin1012.sa le stapanesti sanatos si asteptam noile impresii dupa ce le pui.....sa ne spui si noua cum se comporta masina cu noile incaltari :vwrullz:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult! abia astept sa le pun, dar la zona in care stau as ramane fara ele in prima noapte. o sa imi fac si eu un topic cu masina mea dupa ce mi le pun si o sa scriu si cum se modifica dinamica masinii. mai are cineva pirelli p7000? exista opinii despre pirelli in general?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru raspuns Cosmin.Deci trebuie sa imi pun de 15/195/55

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta e recomandat. cred ca ai marimea asta trecuta si pe interiorul capacului de benzina.succes!

p.s. cand iti iei jantele sa ai grija la prindere si la ET. prinderea trebuie sa fie de 5x100 , iar la diametrul de 15" sa ai ET 38 sau 43. in catalogul meu original jantele Tangis de 15" au ET 43, iar jantele Reggae au ET 38.

Modificat de cosmin1012
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am jante de magneziu pe 14 si cauciucuri 195/60/14 !!! da foarte bine !! :rr:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

niste poze ? ce latime au jantele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

StefanAdryan

mitamita chiar te rog să pui nişte poze cu jantele şi aceaşi rugăminte Et ?

Sunt curios, căci am găsit aşa cauciucuri second.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un polo 9N din 2002 motor de 1.2 12v si vreau sa imi pun jante de 15 cu cauciucuri de 195/50.in prezent am pe 14 de 165/70.Ce ma sfatuiti?Risc sa am probleme ,sa stric serva?Imi va creste consumul?

mai este cineva in situatia mea?

salut ! eu sunt in aceeasi situatie , am 165 /70 si vreau sa achizitionez 195/ 55 , sa-mi spui impresiile / diferentele dintre ele daca le cumperi inaintea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alte poze cu jantele...

post-25440-1241470520_thumb.jpg

post-25440-1241470586_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi mi am pus rotile noi pe masinuta. va plac?

post-25440-1241794516_thumb.jpg

post-25440-1241794573_thumb.jpg

Modificat de cosmin1012
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt misto :vwrullz: ...dar la gropi/linii de tramvai cum se simte?

Modificat de Nego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper ca o sa functioneze bine amortizoarele. inca nu stiu cum o sa fie rotile. abia azi le am pus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vreau sa imi cumpar niste cauciucuri 195/55 R15...voi de unde ati luat?..daca ati luat :coffee_lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa imi cumpar niste cauciucuri 195/55 R15...voi de unde ati luat?..daca ati luat :))

Eu am cumparat 4 Michelin 185/60 R 14 la 240 RON bucata de la http://www.vanzarianvelope.ro/ , sediul de pe Calea Dudesti Nr. 181 , s-au miscat foarte repede (am lansat comanda telefonic) si dupa 3 ore m-au chemat la service sa le ridic . Montarea si geometria m-au costat 1 mil in total ... A fost de treaba mecanicul ... recomand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-ai pus pe jantele pe care aveai inainte 165/70 14?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-ai pus pe jantele pe care aveai inainte 165/70 14?

Da , am pastrat jantele din fabrica de 14 ... La inceput m-am gandit sa le schimb cu unele de 15 din aliaj , dar tinand cont ca au inceput sa sape transee pe strada unde stau (ca sa o asfalteze) si cica o sa dureze juma de an , am zis ca nu merita sa ma risc ... Plus ca ma costa mult mai mult anvelopele de 195/55 /R 15 , aproape dublu ...

Modificat de dragos22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intreb pt ca pt anvelopele de le-ai pus tu se recomanda jante de 6J. Ori tu ai pus pe jantele de 5J. Am vrut si eu sa fac asta si acum parca regret.

Poti pune catvea poze ca sa vad cum se aseaza pe janta? Merci:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intreb pt ca pt anvelopele de le-ai pus tu se recomanda jante de 6J. Ori tu ai pus pe jantele de 5J. Am vrut si eu sa fac asta si acum parca regret.

Poti pune catvea poze ca sa vad cum se aseaza pe janta? Merci:)

Regreti ca n-ai pus ? Am incercat sa fac ceva poze dar doar 2 sunt mai reusite pe o roata din spate ... Anvelopa sta cam umflata dar nu deranjeaza, o sa fac si presiunea & o sa revin cu alte poze mai clare , dar sa treaca ploile astea ca tot namolul se pune pe roti... Pentru mine cel putin , n-avea rost sa schimb jantele acestea cu altele de 6j ... din moment ce intentionam sa iau unele din aliaj pe 15" ... (o sa iau peste un an-doi cand se termina razboiu de pe strada si din cartier) ... am vrut sa maresc performanta la franare si aderenta cu minimul de costuri ...in 2 ani de zile multi bizoni o sa-mi taie calea... si in cartea tehnica pe acest tip de janta sunt recomandate 2 marimi : 165/70 R14 si 185/60 R 14 ...

http://yfrog.com/59snapshot041j

http://yfrog.com/59snapshot042j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orisum pe 195/55/15 sunt mai scumpe..am dat eu 330ron pe dunlop fastreponse...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are cineva idee care e latimea maxima care intra fara modificari ? 7.5J sau 8.0J ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

volkswagen a pus stock maxim 7.5J pe polo cup edition

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!