Jump to content

Jante si anvelope Polo 9N


Luc BGN
 Share

Postare recomandată

cu cat et ul este mai mare cu atat roata va iesi mai mult in afara

scuze. .

intre timp l-am pus unde trebuie (la anunturi)

rog un moderator sa stearga anuntul meu de mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 749
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Adrian_S

    59

  • cosmin1012

    48

  • Snake_CMC23

    30

  • Aditu

    28

Top Posters In This Topic

Posted Images

macovid, da se poate, e anvelopa maximă care se paote pune 185/60 r 14.

Eu aveam aceeaşi dilemă şi am

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut! Vreau sa schimb incaltarile la masinuta.Acum am pe ea 165/70R14 si as vrea sa pun 185/60R14 este posibil? Nu ma prea pricep la capitolul asta si de asta va cer ajutorul.Merci mult!

Uita-te in certificatul de inmatriculare.Daca acolo ai trecuta dimensiunea asta inseamna ca e OK !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu era vorba de jante de 5Jx14? in talonul vechi parca nu scria nimic de jante, iar la mine nu mai scrie deloc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns. m-am lamurit. maine rezolv problema ca nu vreau sa le tocesc pe astea de iarna..sunt aproape noi si am fost foarte multumit de ele iarna ce a trecut.Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns. m-am lamurit. maine rezolv problema ca nu vreau sa le tocesc pe astea de iarna..sunt aproape noi si am fost foarte multumit de ele iarna ce a trecut.Numai bine!

salutare,

eu tocmai le-am schimbat pe cele de iarna de 14 si am trecut pe 16 :) dau super bine si ai alta stabilitate la drum lung, curbe etc.

am luat jante de tabla sh originale vw 6.5jx16, ET 35, Prindere 5x100 (cu tot cu capace originale) si 4 cauciucuri tot sh dar super bune (doua aproape noi) 205/45/R16.

masinuta mea e incantata de noile incaltari. presupun ca nu va fi foarte afectata de schimbare (directie, suspensii), dar voi conduce cu mai multa grija de acum inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dorneanucostel

adoramiss...ne incanti si pe noi cu noile tale jante....sau cel putin cum dau pe masina.....m-ar interesa si pe mine tipul aceste de jante si cauciucuri si as vrea sa vad cum se vad mai exact pe masina....asteptam poze :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adoramiss...ne incanti si pe noi cu noile tale jante....sau cel putin cum dau pe masina.....m-ar interesa si pe mine tipul aceste de jante si cauciucuri si as vrea sa vad cum se vad mai exact pe masina....asteptam poze :)

cand fac poze le pun. am considerat ca, la "reteaua noastra de infrastructura rutiera" formata din gropi legate de portiuni mici de asfalt neted, jantele de tabla sunt sfinte. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!! Am incaltat masinuta cu 4 cauciucuri 185/60/R14 INFINITY vara..pret 700ron(cu tot cu montaj+echilibrare)la PROFILE Iasi..sunt multumit si se simte diferenta la stabilitate(rulaj) fata de 165/70/R14..si arata putin mai bine..de jante nu am mai avut bani cu toate ca mi-as fi dorit...Numai bine! Bafta tututor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa le stapanesti sanatos. eu azi imi iau anvelope 205 40 r17, si maine le duc la montat si echilibrat pe noile jante :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

......aveam cauciucuri de 165/70/r14 si jante et35. j-ul nu il stiu. mi-am luat cauciucuri de 175/80/r14 cu jante et38.................

diferenta dintre cele 2 diametre este de 8.35%

adica in cazul rularii cu 100 km/h pe bord in realitatea o sa ai 108.35 km/h

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la latimea de 175 trebuia sa ai talon de 65 pentru r14

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !

Sunt mandrul posesor al unui polo happy , 1.4 TDI , 70 CP :D din 2008 . Masina din fabrica are anvelope 165 / 65 / R 14 si presupun ca jantele sunt de 14 . Ma gandesc sa cumpar jante din aliaj usor (marca kormetal) am, de 15 si nu stiu ce anvelope sa aleg 195/ 55 / R 15 (dimensiunea este trecuta in cartea tehnica) sau 195 / 65 / R 15 (nu este trecuta) dar sunt considerabil mai ieftine . A incercat cineva ultima dimensiune ? Are rost sa schimb anvelopele sau sa ma orientez pe jante de 14 si sa le pastrez pe acestea din fabrica ? Frana este cam slaba (fara ABS) si m-am gandit daca achizitionez anvelope mai late (195) s-ar imbunatati usor . Nu prea ma pricep la marcile de cauciucuri ... asa ca orice sfat este binevenit .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu poti sa pui 195 65 r15 pentru ca o sa ai diametrul exterior al rotii considerabil mai mare si o sa iti arate vitezometrul eronat, e posibil sa iti atinga contraaripa si o sa se schimbe in rau si performantele motorului. pe jantele din fabrica poti pune si 185 60 r14 si 175 65 r14

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am din fabrica 195/55 R 15...cum zicea si cosmin e posibil ca 195/65 sa atinga..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am pe interiorul capacului de motorina toate marimile trecute, de la 165 70 r14 pana la 205 40 r17

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..................Ma gandesc sa cumpar jante din aliaj usor (marca kormetal) am, de 15 si nu stiu ce anvelope sa aleg 195/ 55 / R 15 (dimensiunea este trecuta in cartea tehnica) sau 195 / 65 / R 15 (nu este trecuta) dar sunt considerabil mai ieftine . .............

Huh,

ceea ce vrei tu in prima varianta (195/65/15) e cu 9.85 % mai mare la circumferinta decat cel de fabrica, iar al doilea o sa-ti dea o eroare de 3.1%. Ambele in plus.

Din punctul meu de vede pa langa faptul ca ai sanse sa faci stricaciuni la aripa cu roata virata o sa cresti consumul si nu merita aceea diferenta de confort la franare (aderenta, etc).

eu am de gand sa scad de la 205/55/16 cat am acum la 195/65/15 pe masina din semnatura pentru reducere de costuri. (nu o fugaresc des pe autostrada, deci nu imi trebuie asa de late, iar daca ma aventurez la viraje stranse sper sa ma ajute ESP-ul) :wacko:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu poti sa pui 195 65 r15 pentru ca o sa ai diametrul exterior al rotii considerabil mai mare si o sa iti arate vitezometrul eronat, e posibil sa iti atinga contraaripa si o sa se schimbe in rau si performantele motorului. pe jantele din fabrica poti pune si 185 60 r14 si 175 65 r14

daca optez pentru 195 / 55 / r 15 , e posibil sa am probleme acestea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu o sa ai. ce jante cu ce latime si ce ET ai? de asemenea sa iei in considerare si prinderea de 5x100. succes!

link cu ce marimi sunt trecute la mine

http://img55.imageshack.us/img55/8923/img0443b.jpg

Modificat de cosmin1012
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu o sa ai. ce jante cu ce latime si ce ET ai? de asemenea sa iei in considerare si prinderea de 5x100. succes!

link cu ce marimi sunt trecute la mine

http://img55.imageshack.us/img55/8923/img0443b.jpg

La mine sunt identice marimile pe capac , momentan le am pe cele din fabrica 14" , nu ma pricep la prindere sau alte detalii , mersi pentru pont , am fost la cei de la kormetal http://yfrog.com/62jentij si o sa comand ceva pe 15" cu prindere 5 x100 si anvelope 195 x 55 x r 15

Modificat de dragos22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...si o sa comand ceva pe 15" cu prindere 5 x100 si anvelope 195 x 55 x r 15

Din cate am observat, si totodata din pacate, toata lumea (cu mici exceptii :))) se uita cand cumpara o janta noua numai la dimensiunile "vizibile". Nu putine au fost cazurile cand acest ET nu s-a luat in considerare si proprietarii se intrebau de ce nu se potriveste janta pe masina ca doar "gaurile se potrivesc"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am observat, si totodata din pacate, toata lumea (cu mici exceptii :D) se uita cand cumpara o janta noua numai la dimensiunile "vizibile". Nu putine au fost cazurile cand acest ET nu s-a luat in considerare si proprietarii se intrebau de ce nu se potriveste janta pe masina ca doar "gaurile se potrivesc"

PS Am uitat azi un aspect important si m-am intors din drum ... Masina e noua (2000 km ,5 luni ) e posibil sa pierd garantia :) daca schimb rotile ? (am cumparat-o de la midocar vitan)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are nici o legatura garantia masinii cu ce roti pui pe ea atata vreme cat respecti dimensiunile date de constructor sau cele trecute in talon.

este important pentru a nu avea probleme cu militia sa ai dimensiunea folosita trecuta in talon. in caz contrar poate sa te lase fara talon un politist.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum la r 17 o sa ai si o senzatie de rupere a masinii la trecerea peste gropi. Cred ca se diminueaza mult confortul in detrimentul esteticului. Dar fiind vorba de stabilitate la viteza pe autostrazile patriei "merita". Mai mult de 160 km/h nu am reusit sa scot chiar daca am scos pedala de gaz prin podea. 1,4 TDI BNM...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am tinut cont de toti factorii cand mi am luat roti. in curand nu o sa mai fie stock nici BNM ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!