Jump to content

Jante si anvelope Polo 9N


Luc BGN
 Share

Postare recomandată

pe talonul meu de tip 2009 nu mai este trecuta nicio marime :) si daca tii neaparat poti sa iti omologhezi pana la 205 40 r17

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 749
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Adrian_S

    59

  • cosmin1012

    48

  • Snake_CMC23

    30

  • Aditu

    28

Top Posters In This Topic

Posted Images

am si eu o intrebare .. vreau sa-mi iau niste jante pe 15" si au cauciucuri 195/65 .. imi afecteaza cu ceva planetarele sau alte lucruri ? astea sunt..

post-31189-1236079536_thumb.jpg

Modificat de BoCo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe jante de 15 nu poti 195/65. poti doar 195/50 sau 55 sau 205/50( dar aceasta recomandat de producator pe 15 este 195/55 )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar sa stii ca sunt mari. Pe janta de 15 poti sa pui 195/50, 195/55(un pic cam mari) sau 205/50 (ideal ar fi).

http://www.miata.net/garage/tirecalc.html

Am gasit si eu calculatorul ala...mersi oricum, dar ca diametru 195/50 sunt mai mici decat astea stock mai mult de apropie 195/55 nu cred ca ar fi mari :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are cineva idee daca intra 8x17 fara nici o modificare ? si daca da, ce et ? am gasit un calculator de et pe net, insa mi-am prins degetele in el si nu am inteles absolut nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca poti afla doar daca incerci. Eu am incercat 7,5x16 dar cu anvelope de 205 si a intrat. Si anvelopele erau la fix.Cu ET35 earu jantele.Latimea de 8 inch e cam la limita. Depinde acuma si ce anvelope. Eu zic(parerea mea) ca intra 8x17 dar nu stiu daca merge cu anvelope de 235.Poate 215 maxim.ET35

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe 8j daca ii pui 205 o sa iasa janta in afara. merge, dar cu anvelope 215/35/r17 , iar janta trebuie sa aiba ET ul minim 42

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca poti afla doar daca incerci. Eu am incercat 7,5x16 dar cu anvelope de 205 si a intrat. Si anvelopele erau la fix.Cu ET35 earu jantele.Latimea de 8 inch e cam la limita. Depinde acuma si ce anvelope. Eu zic(parerea mea) ca intra 8x17 dar nu stiu daca merge cu anvelope de 235.Poate 215 maxim.ET35

stiu sigur ca 7.5 x 17 intra fara probleme cu 205.40.17, et 35.

pe 8j daca ii pui 205 o sa iasa janta in afara. merge, dar cu anvelope 215/35/r17 , iar janta trebuie sa aiba ET ul minim 42

esti sigur de valoarea et-ului ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

as vrea sa trec la un Polo 9N de la 185/60R14 la 195/50R15. ma poate ajuta cineva cu codul de piesa oem pentru jantele de tabla?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Dar jantele originale de pe maşină sunt 5j 14, deci nu pot pune 185/60 r14.

Trebuie să fie 6j ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare tuturor,

sunt noul vostru coleg (conducator de polo 1.2, fabricat 2007) de vreo saptamana - masina de scarbiciu.

am citit cam tot ce se putea pe forum (de vreo 3 zile tot asta fac), ideea este ca as vrea sa-i iau alte jante:

acum am: 5jx14; ET35 cu cauciucuri 165/70/14 si vreau sa trec la anvelopele 205/45/R16 (le am trecute in talon);

- ce dimensiune exacta de jante ar trebui sa iau ?

- cum e cu prinderea ? 5x100 sau 112?

- ceva adrese in Bucuresti (si nu numai) cu magazine de jante (preturi corecte) - daca se poate

as vrea niste jante finute, dar nu foarte scumpe (nu se deconteaza :P )

chiar nu am habar, am gasit eu cateva raspunsuri dar m-as simti mai in siguranta daca mi-ati confirma voi (cei mai cunoscatori i domeniu)

multumesc anticipat pentru ajutor,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. in catalogul meu original vw sunt trecute la jante de 16 asa: 6,5Jx 16", ET 42 prindere 5*100 cu anvelope 205/45.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu sigur ca 7.5 x 17 intra fara probleme cu 205.40.17, et 35.

esti sigur de valoarea et-ului ?

scuze. am calculat gresit. ET 35 sau 38

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe jantele de 5jx14" poti pune maxim 185/60, dar eu iti recomand 175 65 r14 asa cum se echipau polo 9N

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. in catalogul meu original vw sunt trecute la jante de 16 asa: 6,5Jx 16", ET 42 prindere 5*100 cu anvelope 205/45.

multumesc cosmin. cum e cu ET-ul asta? am gasit ceva pe net 6,5Jx 16" dar cu et38 sau 44

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Varianta asta cu 175/65 pe 14 face un diamteru mai mare al rotii si deci o garda la sol un pic mai mare, si merge pe janta de 5j.Insa in cataloagele de la VW nu am vazut trecute astfel de dimensiuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulţumesc Cosmin, de recomandare, dar nu e trecută

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa stea umflata, dar o sa creasca stabilitatea si aderenta.

ai aici un calculator de diametru al rotilor vechi fata de noi

http://www.carbibles.com/tyre_bible_pg2.html

Varianta asta cu 175/65 pe 14 face un diamteru mai mare al rotii si deci o garda la sol un pic mai mare, si merge pe janta de 5j.Insa in cataloagele de la VW nu am vazut trecute astfel de dimensiuni.

diferenta de 0,6% este insesizabila. aceasta dimensiune de anvelopa se echipa pe 9N la inceput. la dealer in germania in 2004 am vazut asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu cat et ul este mai mare cu atat roata va iesi mai mult in afara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu cat et ul este mai mare cu atat roata va iesi mai mult in afara

multumesc pt raspuns.

am gasit niste jante 7.5 J X 16, ET 30, cu prindere 5x100. oare ar merge pe polo cu cauciucuri 205/45/16 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cumpar jante 7jx16, ET 35, Prindere 5x100

cauciucuri: 205/45/R16

Nu neaparat noi (si SH dar stare foarte buna si pret corect).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai bine postezi la sectiunea de anunturi, aici poti sa iei warn. era cineva cu cauciucurile astea de vanzare la pret bun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu cat et ul este mai mare cu atat roata va iesi mai mult in afara

e exact invers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut! Vreau sa schimb incaltarile la masinuta.Acum am pe ea 165/70R14 si as vrea sa pun 185/60R14 este posibil? Nu ma prea pricep la capitolul asta si de asta va cer ajutorul.Merci mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!