Jump to content

Jante si anvelope Polo 9N


Luc BGN
 Share

Postare recomandată

buna tuturor,

vreau si eu sa imi pun pe polo meu (9n 2007) niste jante pe 16``.dar..gusturile mele fiind mai ciudate am intampinat probleme la cumpararea lor.eu vreu 2 jante de 7.5 j si 2 jante de 9 j...dealerii de jante imi spun ca nu pot sa imi livreze doar 4 de un fel adica ori de 9j ori de 7.5j sau altii au recurs la "duma" nu se fabrica pt polo asa ceva. :|

pe site la brock am gasit dar importatorii fac figur...cu keskin am inteles ca sunt neserios si nu le vine comand...dar nici borbet sa nu produca pe gusturile mele? stie careva jante de genu pt mn ?:P

ce parere aveti despre ideea mea de a-mi pune astfel de jante?(fata 195/45/16 spate 215/40/) pot sa intampin probleme la montaj?sa frece sau ceva de genu?eu am suspensia aia sport din fabrica deci coborata cu 20 mm .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 749
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Adrian_S

    59

  • cosmin1012

    48

  • Snake_CMC23

    30

  • Aditu

    28

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare,

am un polo 9N din 2004 pe care am jante din aliaj si cauciucuri dimensiunile 195/55/15 pentru vara.Iar acum vreau sa imi cumpar cauciucuri de iarna, pot sa imi pun 195/65/15 sau ce dimensiuni am nevoie ca sa mearga?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate,nu poti sa-ti pui decat conform dimensiunilor din talon(altfel se ia vreun militian de tine)...iar daca ai jante pe 15, trebuie sa-ti iei anvelope de iarna tot marimea 195/55/15.Eu am pe masina mea anvelope de vara 165/70/14 iar de iarna aceeasi dimensiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de asemenea poti avea probleme tehnice. 195 65 15 este echivalentul lui 205 55 16 si 225 45 17, care sunt prea mari pt un polo. eu iti recomand 195 50/55 15. succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

va multumesc baieti pentru raspunsuri.Mi-am cumparat pana la urma cauciucuri de iarna dimensiunile 185/55/15(acum am 195/55/15),sunt trecute si in talon.Dar acum problema e cu jantele, vreau sa imi iau de tabla si nush sigur ce j trebuie sa aibe,sau care ar fi latimea maxima pana la care imi pot monta anvelopele?

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foloseste functia Search si o sa gasesti un alt topic: Jante si Cauciucuri 9N...... si de acolo vei culege mai multe informatii.Bafta :P

Modificat de florin_u
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna,

Sunt posesorul unui POLO 9N3 , 70 CP, TDI si as vrea sa achizitionez modelul de janta existent pe VW Polo Blue Motion. Am inteles ca sunt foarte usoare si au un design aerodinamic mai special. Ma intereseaza sa fie tot de 14 ", pentru a ramane pe acelasi balon 165/70/R14, ET 38. Aveti idee unde le-as gasi mai ieftin de achizitionat (in alta parte decat la PBN/PBV...) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un vw Polo Cross 2007 cu jante magneziu (BBS) si mărime a cauciucurilor 215/45 ZR 17 care trebuie schimbate. As putea pune pe aceste jante o dimensiune mai mica a caucicurilor? Care ar fi aceasta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Aici iti poti calcula singur dimensiunile. :D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CrossPolo are 215 40 17 nu 215 45 17> poti pune 205 40 17 care este dimeniune recomandata de producator la polo 9n si 9n3 versiunea non-cross

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauciurile actuale sunt exact cum am mentionat 215-45-17.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ce are din fabrica :blah: vrei mai inguste sau cu talonul mai mic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau unele mai ieftine, nu sa dau banii pe firma, dar sa fie cauciucuri ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din propria experienta iti zic ca la cauciucuri nu merita sa faci economii prea mari, in sensul sa nu cumperi ceva chinezarii :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Polo Cross dimensiunea corecta care este 185/60/15 sau 185/60/14. M-am hotarat sa schimb jantele de aliaj pe 17 cu unele de 15 sau 14.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal !Imi pun jante de 15 pe un vw polo happy motor 1.2 si as vrea sa stiu dimensiunile exacte care se potrivesc!Stiu ca merge de 15/6.5/5*100 dar gaura centrala si ET nu stiu cat trebuie sa fie!MA ajuta cineva.........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

anvelope Varaanvelope Zeta Linea

Anvelope Marangoni Zeta Linea

Vara 195/50 R15 82H

165 RON!!!La pretul asta oare sunt noi.....le comand de pe net,si mi se par cam ieftine......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Poate sa-mi recomande cineva, anvelope All Season ptr Polo? Am incercat sa gasesc printre marcile bunicele, dar fara sansa. Ori erau de vara, ori de iarna...

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O recomandare destul de grea avand in vedere faptul ca producatorii de varf NU se prea incurca cu jumatati de masura. Au anvelope de iarna si de vara. Personal recomant tot aceasta varianta: allseason (pentru turisme) gasesti pe la producatori obscuri in care nu poti avea nicio incredere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa-mi recomande cineva, anvelope All Season ptr Polo? Am incercat sa gasesc printre marcile bunicele, dar fara sansa. Ori erau de vara, ori de iarna...

Multumesc

Nu prea se mai gasesc si nici nu-ti recomand allseasons...in principiu,vara pui anvelope de vara iar iarna,anvelope de iarna..ca vorba ceea:iarna nu-i ca vara :D .Parerea mea este ca anvelopele allseasons sunt un compromis...nici vara,nici iarna nu te poti baza 100% pe ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai baeti....am cautat pe "goagal" anvelope all season si am gasit multe site-uri de specialitate care prezentau ca si marca goodyear si vredestein...si nu am vazut acele "marci obscure" dar sunt cam scumpe cei drept.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!