Jump to content

Jante si anvelope Polo 9N


Luc BGN
 Share

Postare recomandată

m-am gandit sa postez si eu niste poze cu jantele mele (si sa ma laud de achizitie, de asemenea :emthup: ) gusturile se discuta, dar serios, mie imi plac chiar mult cum vin pe poloutz.

sunt jante RC14 luate de la Altuning cu gumele de vara (185/60/14) si m-au costat 12 mil (doar jantele, gumele le luasem anul trecut).

http://img3.imageshack.us/my.php?image=img0762mica.jpg

http://img3.imageshack.us/img3/2605/img0765mica.jpg

http://img3.imageshack.us/img3/2306/img0766mica.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 749
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Adrian_S

    59

  • cosmin1012

    48

  • Snake_CMC23

    30

  • Aditu

    28

Top Posters In This Topic

Posted Images

sa le stapanesti sanatos! ce marca de anvelope ai si cum sunt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt BARUM BRAVURIS si sunt foarte multumit de ele. Le-am luat acum 2 ani, cand mi-am cumparat si masina si nu m-au lasat la greu. In plus, imi place si textura lor, da un aspect putin agresiv jantelor. Au fost, pe atunci, cam 750 ron toate 4,noi, luate de la ADAX (Cluj) avand montatul si echilibratul incluse, pentru ca le cumparasem de la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut tuturor.. stie cineva unde pot gasi anvelope 205/45 r16 noi sau sh la un pret mai accesibil .. ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
m-am gandit sa postez si eu niste poze cu jantele mele (si sa ma laud de achizitie, de asemenea :) ) gusturile se discuta, dar serios, mie imi plac chiar mult cum vin pe poloutz.

sunt jante RC14 luate de la Altuning cu gumele de vara (185/60/14) si m-au costat 12 mil (doar jantele, gumele le luasem anul trecut).

Faine. Seamana un pic cu ale mele (AEZ Icon 5, 6x14). Singura chestie e ca "santul" ala se murdareste mai repede, si arata mult mai nasol chiar si doar cu un pic de murdarie - cel putin asta patesc eu.

post-23416-1244917569_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragi forumisti ...va cer ajutorul cu un sfat

am posibilitatea sa cumpar 4 jante de pe golf 4 la ieftineala, pe 16 dar sunt de 7 1/2 latime si cauciuc 205*55 R 16

ce zicetzi o sa mearga puse pe polo-ul meu 9N3 ? momentan am jantele originale pe 14 .

va multumesc si astept pareri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la anvelope nu merg 205 55 r16 ci 205 45 r 16. ce ET au jantele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. mda . buna intrebare , nu stiu ce ET au . nu scrie pe ele dar atat pot sa zic ca centrul jantei (adica la gaurile de prindere) nu este iesit in exterior sau intrat in interior , sunt la nivel drept cu marginea exterioara a jantei

2. deci trebuie sa cumpar cauciucuri pe 45 , crezi ca cele pe 55 o sa frece in aripi , e vorba doar de 1 cm nu?

sau gresesc ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la 2. -> sunt 4cm diferenta la diametrul total, nu doar 1cm. De atins probabil ca nu o sa-ti atinga daca nu ai masina coborata, insa va arata ca un suv, va fi mai inalta cu 2cm.

Modificat de RoSonic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

plus ca daca ai diametrul exterior mai mare la anvelope vei avea vitezometrul dereglat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok am inteles merci de sfat , cu cauciucurile o rezolv imi cumpar cauciucuri pe 45 dar latimea de 7.5 J intra ? nu o sa frece pe la telescop ? desi ar arata f bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus

Modificat de uglyjamal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok am inteles merci de sfat , cu cauciucurile o rezolv imi cumpar cauciucuri pe 45 dar latimea de 7.5 J intra ? nu o sa frece pe la telescop ? desi ar arata f bine

ele intra dar depinde de ET ul jantelor sa nu iti atinga. succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

infestedblood

Salut,

Am si eu o mica/mare problema la care va cer sfatul: mi-am cumparat 4 cauciucuri (sh) 175/70/r15 (am avut cauciucuri de iarna de 165), le-am echilibrat la o mica vulcanizare din provincie si le-am pus pe masina. Dupa aproximativ 200 km a inceput sa-mi tremure usor volanul, cauciucurile le-am verificat vizual si tactil in limita priceperii si subliniez LIMITA:). Credeti ca este o problema de echilibrare? Aseara au stat pe bancheta din spate 2 oameni mai cu greutate si se simteau tremuraturile mult mai agresiv. Oare sa fi luat o mare teapa cu cauciucurile astea? Ce ma sfatuiti? Cum verific? Unde? Ce?

Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt prea mari anvelopele si iti vor atinge contraaripile la gropi. la r15 trebuia sa ai 195 55 sau 185 60 . tu acum ai raza rotii de 313 mm, si ar trebui sa fie cam 295 +- 5 mm

Modificat de cosmin1012
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

infestedblood

Multumesc pentru raspuns, adevarul este ca aud ceva la gropi sau la drum cu denivelari. Stii(ti) pe unde prin bucuresti as putea sa merg sa le schimb? Eu le am de 2-3 saptamani si as vrea sa le schimb daca se poate si bineinteles sa dau o diferenta. Mi-am luat plasa, trebuia sa ma interesez inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu rulez cu 195/70/14 pe jantele originale de tabla fara probleme(am mers si cu 5 persoane).Masina venise cu 185/60/14.

Acum nu mai exista nici o diferenta intre viteza pe ceasul de bord si GPS.De obicei arata mai mult pe bord.Am facut alegerea asta pentru a avea un condus mai confortabil avind in vedere starea soselelor.Diferenta la confort este evidenta in favoarea alegerii facute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt interesat in achizitionarea unui set de jante GTI POLO.Are cineva idee cam care ar fi pretul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde daca sunt originale sau copii,alea copii am vazut la 480e setul noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

eu rulez cu 215/40/17 bbs-urile originale de cross, nu le vrea cineva la schimb cu unele de 205/45/16 de preferat cele de gti ?

post-52023-1249393408_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pana la urma care este ce`a mai bun configuratie? 195/55/15 ? cum se merge iarna cu cauciucurile de iarna? este riscu mare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Domnilor,

am si eu o intrebare. mi-am luat un polo la mana a doua de curand (an de fabricatie 2006) si am citit in cartea tehnica ca in trusa de scule ar fi trebuit sa existe un antifurt pentru roti si o trusa cu petice pentru cauciucuri. Nu exista asa ceva in trusa mea si primul proprietar mi-a spus ca nici nu a fost. Voi cum ati primit trusa de scule din dotare? E posibil sa nu am antifurt pe roti? Si daca n-am, imi recomandati sa imi pun?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in trusa mea nu aveam si mi am cumparat singur. ai jante de aliaj?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in trusa mea nu aveam si mi am cumparat singur. ai jante de aliaj?

Da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!