Jump to content

Jante si anvelope Polo 9N


Luc BGN
 Share

Postare recomandată

va salut

am o nelamurire referitoare la indicele de viteza de pe cauciucuri care poate sa fie V sau W sau H ...poate sa-mi detalieze cineva mai pe larg cum sta treaba ?

merci mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 749
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Adrian_S

    59

  • cosmin1012

    48

  • Snake_CMC23

    30

  • Aditu

    28

Top Posters In This Topic

Posted Images

Tocmai ce m-am intors de la serviciu de roti, am schimbat dimensiunea anvelopelor, am trecut de la 165 la 185 60 R14 pe jante 5j x14 si se incadreaza perfect pe latimea jantei. Am sa Revin Cu poze. Anvelopele sunt Pirelli P6000.

Modificat de GAD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu utilizez 185/60 si nu am probleme. Se incadreaza bine si la viteza bine se comporta fata de celelalte (165).

Suprafata de contact este mult mai mare. Eu le utilizez de jumatate de an, de la good year.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai 185 pe janta 5j sau 6j?

Modificat de GAD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut

am doua intrebari referitoare la cauciucuri si jante :

1. acum 2 sapt mi-am pus rotile pe 16 , cam cu cat creste consumul ( mie mi se pare ca a papat cam tare mult )

2. cu cat se decaleaza vitezometrul adica pe bord imi arata 100 km /h in realitate ma deplasez cu ..?? km /h

meci anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut zslotu,

Pot sa-ti sugerez ceva pentru punclul 2, si anume, daca esti utilizatorul unui GPS atunci el are posibilitate sa-ti arate care este viteza ta reala cu care te misti.

Modificat de bunellu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut

am doua intrebari referitoare la cauciucuri si jante :

1. acum 2 sapt mi-am pus rotile pe 16 , cam cu cat creste consumul ( mie mi se pare ca a papat cam tare mult )

2. cu cat se decaleaza vitezometrul adica pe bord imi arata 100 km /h in realitate ma deplasez cu ..?? km /h

meci anticipat

1. Nu stiu cat ai avut inainte, dar daca ai trecut de la 14" la 16" posibil sa pape cu 1l/100 mai mult; la mine am avut cresterea asta de 1l trecand de la 14" la 15"

2. Uite si un configurator si informatii pe care le-am mai pus in primele pagini ale acestui topic, din care poti afla diferenta la viteza: http://www.reifen.com/wheel/search.do?next...6&color.y=6

sau: www.carbibles.com/tyre_bible.html

sau: www.doppel-wobber.de/

sau: http://vwforum.ro/index.php?showtopic=25363

si daca mai vrei cauta si tu tongue.gif ca eu ma opresc aici. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hello all.

odata cu sosirea verii si disparitia gaurilor din asfalt intentionez si eu sa fac o schimbare. :)

ca si jante am gasit PDW BS812 nu's cine stie ce SF....dupa buget. :(

iar cauciucuri ma gandesc sa pun 195/55/R15 ar merge si pe 50 dar 55 da cat de cat o senzatie de masivitate ceva opinii?

din ce am citit pe aici, jantele vad ca se incadreaza pt un polo 1.4tdi 2006

oare merg si de 205 pe jantele astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stefan , eu am 195/50/15 si arata super fain, la drum lung vei vedea ca are si stabilitate mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Snake_CMC23
va salut

am doua intrebari referitoare la cauciucuri si jante :

1. acum 2 sapt mi-am pus rotile pe 16 , cam cu cat creste consumul ( mie mi se pare ca a papat cam tare mult )

2. cu cat se decaleaza vitezometrul adica pe bord imi arata 100 km /h in realitate ma deplasez cu ..?? km /h

meci anticipat

Atat timp cat pastrezi diametrul rotii o sa-ti arate viteza reala.

Eu la consum nu am observat nici o diferenta cand am trecut de la 14 la 15.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine a crescut cu 1L dupa ce am trecut de la 185/60/14 la 195/50/15

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

StefanAdryan

Eu tot am trecut de la 165/70/r14 la 195/50/r15, de la tabla la aliaj, iar consumul a crescut de la 5,8 la 6 l/100km, dat de computerul de bord dupa 400km, mixt.

De recomandat producatorul Vw recomanda 195/55/r15.

Viteza indicata s-a modificat foarte putin, mi-a explicat cineva, ca roata e un pic mai mica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tocmai azi mi-am achizitonat 4 buc jante Rial Modena

6.5J R16 ET38

acum intrebarea este, ca si cauciuc merge un

195/45/R16 ???

sa incerc cu 50? incape?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

205/45/16 ar fi recomandat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda....io am comandat 7J dar vad ca mi-au livrat 6.5J..... cred ca arata cam urat 205 pe 6.5J

nu prea vreau sa pun 205 sa nu omor directia, demaraju si consumu

din ce vad 195/50/R16 ar afecta cu 1.4 km/h viteza in plus si 7 mm la volum...loc sa incapa in oala e destul...

Modificat de Stefan_dvv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata bine, dar brandul nu e foarte...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu un prieten care are modelul respectiv pe o Fiesta (pe 15", ce-i drept). Anvelopele sunt OK pentru pretul lor, dar nimic mai mult. In orice caz net superioare celor FuelSaver cu care a venit masina (nu tin minte acum producatorul, posibil sa fi fost Firestone).

Eu as merge totusi pe un model superior. Probabil voi lua Goodyear Eagle F1 sau Michelin Pilot Sport 3. 100RON in plus la o anvelopa nu mi se pare atat de mult, cand, pana la urma, singurul contact al masinii cu solul este realizat prin acele 4 fasii de cauciuc...

Modificat de drakool21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Proaspat posesor al unor jante Rial R16 6.5J ET38

cauciucuri GoodYear Eagle F1 195/45/R16 :)

total 2500Ron

Aspect si stabilitate total schimbata.

recomand cu incredere. http://www.anvelopejantepromotii.ro/ perturi excelente si promptitudine

post-17286-1274376377_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
StefanAdryan

Frumoase si se potrivesc foarte bine, negru si rosu. Dar ai mare grija la gropi.

Sa-mi fac si eu timp sa pun foto cu MSW pe 15 si cauciucuri 195/50 r 15 Sava Intensa... Poate saptama viitoare, se schimba intradevar stabilitatea, franarea si nu mai zic de aspect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Principalul motiv pentru care am incaltat-o cu jante de 15 si cauciucuri Toyo Proxes 4 195/50/15 a fost ca distanta de franare cu cauciucurile stock era exagerat de mare. Masina desi pare mica este foarte grea si nu ii inteleg pe nemti de ce o doteaza cu cauciucuri asa mici din fabrica. Probabil pentru costuri reduse ca si asa costa destul de mult :).

Stefan sa le stapanesti sanatos si fara evenimente neplacute.

Drumuri bune !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

Am 185/60/R14 si am gasit jante MSW 19 (model).

Pe site la MSW spune ca sunt jante de iarna... aveti idee ce inseamna asta si daca e ok sau nu sa le iau?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca sunt produse de OZ sunt ok.

Din cate stiam eu nu exista jante de vara si jante de iarna....decat anvelope.

Daca sunt la un pret convenabil si arata bine ia-le.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!