Jump to content

Probleme distributie Polo 9N/9N3


kikimiki
 Share

Postare recomandată

Aha...mersi mult..o sa ma mai interesez :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cati km se schimba distributia la 1,4 TDI?

In ce consta exact ca piese care trebuie inlocuite?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde...

Cea de la producator, originala, daca nu a fost schimbata nicodata mi se pare ca se schimba la 90.000 km recomandat, sau cel tarziu la 120.000 km.

Daca e o alta (deci) a mai fost schimbata si nu mai e cea de la producator pe masina, se schimba la 60.000 km. Sa cereti si garantie. Si nu doar la distributie ci si la pagubele produse de aceasta (daca luati si piesele si faci si montajul in acealsi loc). Eu asa am primit si nu am fost nici la reprezentanta, + ca am stat langa mecanic.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am schimbat la volksman si a costat 950 lei. am fost multumit de rezultat...

Eu nu stiu unde ai gasit tu asa de ieftin...io numai pe filtre si ulei sub 5 mil nu am gasit nicaieri. Tot ce ai schimbat tu am vrut sa schimb si io si sub 1600 ron nici nu se gandea sa se deranjeze si asta nu la reprezentanta ci pe la diferite service-uri.Stau sa ma gandesc ce 950 lei pentru atatea lucruri schimbate mi se pare mult prea putin nu mai zic ca daca as fi io mecanic nu as munci atata pentru 80 ron. Ma gandesc ca nici nu am vazut nici nu am auzit service-uri sub 40 - 50 ron pe ora la lucrare, iar astea toate iau cel putin 4 ore de munca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vorbeste cu volksman si o sa te convingi, 950 ron a fost si cu manopera inclusa :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bitmaryan, ai 4 filtre care-s in medie 50 ron/bucata si uleiul care este 100 ron, 3 litri.

Restul e manopera. Mai nasol de schimbat e cel de combustibil .. tre elevator sau pe burta mai greu.

Restul se schimba in 5 min fiecare: ulei, polen, aer.

Eu am schimbat cu 150 ron ulei si filtru ulei, manopera gratuit.

Aer si polen singur cu mana mea ... si cel de benzina odata cu bucsele de bascula si a fost +15 lei la manopera.

Pana la 5 mil ... e destul de mult ... su nu ma indoiesc ca este manopera.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sa inteleg ca intre 60 000 si 120 000 km?

Ce inseamna ca piese?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde...role, curea,pompa de apa + eventual schimbul de ulei si filtre aer, motorina... Depinde si cum se nimereste si de ce mai constata mecanicul. Poate iti zice ca trebuie sa schimbata si vreo alata minune. Depinde si de tipul motorului (cod) ca la unele mai e o rola in plus sau in minus...nu prea ma pricep, dar cam asta e in mare.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avetzi dreptate!!! Io m-am lamurit cu service-urile de la reprezentantza....care nu fac altceva decat sa te jupoaie de cat mai multi bani...si la indemanare lasa mult de dorit. Io am gasit un mecanic bun...::: da meserias bun:::... care a lucrat in Spania pe la VW AUDI...si am ramas surprins ca am iesit la jumate de pret fatza de reprezentantza.Am schimbat ulei, filtre, bujii, placute frana cu 600 ron + restul maruntzele care le-a mai depistat el si au trebuit schimbate...chestii marunte....ieftin si foarte bun ( la reprezentantza crek ma costa 1400 - 1500 ron)

Modificat de bitmaryan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

Tocmai am vb cu cei de la Volksparts pt o distributie si filtre etc ... si am intrebat de un service unde sa ma duc. Au spus ca undeva la Aparatorii Patriei. A fost cineva acolo? vreau si eu pareri si impresii? sunt oameni seriosi sau face un tip in curtea proprie?

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

service`ul din aparatori este al lui volksman. are doar un mecanic, eu am schimbat distributia la el si am fost multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ce bani? Eu la piese de schimb sunt tare nemultumit de ei! Nu de alta dar sunt mult mai scumpi ca Augsburg si altii de pe piata.

Oricum e interesant de stiut in ce bani si ce calitate au la service. Astfel putem alege si un pic lupta, contra preturilor si serviciilor ne concurentiale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Acum 15 minute m-am intors de la service-ul lui volksman unde am facut distributia si schimbul de ulei. Ca o parere personala - de azi inainte, daca am ceva de facut numai la volksman ma prezint. Criprian a lucrat impecabil, la vedere, fara bruscari ale masinii si chiar mi-a raspuns la unele nedumeriri. Ce pot sa spun, cine vrea ceva calitativ si ok la pret cu cea mai mare caldura si incredere il recomand pe volksman, si piese (aici mai trebuie imbunatatita viteza de livrat piesele la service :P) dar si ca service. Ma bucur ca exista oameni cumsecade ca volksman care te ajuta in mod corect pt diverse probleme si diverse buzunare.

Numai bine si drum lung :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

poze cu distributia pe lant ,

2 pinioane axe cu came

1 pinion axa arbore cotit

1 impingator

2 patine

lant distributie

post-22694-1221493074_thumb.jpg

post-22694-1221493082_thumb.jpg

post-22694-1221493089_thumb.jpg

post-22694-1221493098_thumb.jpg

post-22694-1221493105_thumb.jpg

post-22694-1221493114_thumb.jpg

post-22694-1221493121_thumb.jpg

post-22694-1221493129_thumb.jpg

post-22694-1221493137_thumb.jpg

post-22694-1221493146_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, si distributia asta pe lant la citi km. trebuie schimbata, sau numai cins suna ceva la ea si nu este in regula? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se schimba numai daca incepe sa zornaie lantul, si nu poti trai cu zgomotul, sau se strica ceva.

120 000 :) :) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cei care aveti motoarele aste nu parcati cu o roata pe bordura

se dezamorseaza intinzatorul hidraulic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

miine ar trebui sa dau toti bani pe un vw polo 1.2 65 cp. pentru ca am dat un avans, vas ruga pe voi care stiti la ce sa ma uit sau sa verific inainte de a da titi bani, sa nu eau vreo tiapa. :) masina este din 2003 are 52000 km. si a fost a lui cineva care zice ca a aduso din germania anu trecut si nu a facut numai 3000km. pina in prezent, masina arata bine da sint locuri unde nu se poate vedea si acolo pot aparea problemele, sa merg la un service? la reprezentanta? sau sa am incredere in ce spune proprietarul. :)

va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. N-ai citit regulamentul, postul tau nu are nici o legatura cu distributia pe lant;

2. Esti insistent, dar n-ai fost la fel si la lectiile de limba romana;

3. Daca ai dat avansul, oare nu e prea tarziu sa-ti mai pui intrebari despre ce defectiuni ar putea avea masina?

4. Daca foloseai search gaseai o gramada de sfaturi despre ce ai de facut inainte de a-ti lua o teapa.

Nu pot decat sa-ti doresc succes cu noua ta masina si poate descoperi inainte de a da toti banii ca are 152000Km!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
cred ca la 120 000 de km sau 6 ani

salut! ce pret are distributia pe lant? daca cunosti pretul si pentru versiunea 1.2 6V ar fi perfect :blink: Multumesc!

Modificat de siempre
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!