Jump to content

Probleme distributie Polo 9N/9N3


kikimiki
 Share

Postare recomandată

Ce fel de distributie are vw polo, motor de 1,2l, benzina, an fabricatie 2003? tot ma contrazic cu cineva legat de acest aspect.

Este pe curea sau pe lant? la cati kilometrii se schimba lantul sau distributia?

multumesc ptr ajutor!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara sa bag mana in foc, eu zic ca-i pe lant. Oricum, chestia se poate verifica destul de usor; daca nu are acel capac (la cureaua de distributie) pe care il au toate cele pe curea => ca este pe lant. :)

Daca este pe lant...se schimba cand "o cere" :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca ai gresit numele nopicului ... distributi

On topic: distributia e pe lant, nu se schimba decat daca incepe sa fie zgomotoasa, etc. Asa ca stai linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sa stau linistit sa nu imi fac probleme, dar cum imi dau seama ca este zgomotoasa? Multumesc!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

face zgomot :D

la relanti de obicei o sa auzi ceva de genul unui zanganit; lantul prin uzura nu mai este asa de intins si incepe sa serpuiasca, sa faca valuri pe-acolo - gindeste-te la o bicicleta care are lantul nu prea intins si ce se intimpla cind pe bicicleta este un purtator de tricou galben.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut tuturor sunt nou pe forum si nou posesor al unui polo 1.9sdi fabricatie 2001,cupe.

Ce intrebare am pentru voi este ce fel de distributie se gaseste pe masina mea adica lant sau curea,masina pare sa aiba 70.000km dar nu prea cred ca sunt reali ea a fost rulata numai in ro cumparata de noua dar nu de mine eu sunt al 2 propietar.

Cam cat mar costa schimbarea toatala a distributiei si ce include ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor sunt nou pe forum si nou posesor al unui polo 1.9sdi fabricatie 2001,cupe.

Ce intrebare am pentru voi este ce fel de distributie se gaseste pe masina mea adica lant sau curea,masina pare sa aiba 70.000km dar nu prea cred ca sunt reali ea a fost rulata numai in ro cumparata de noua dar nu de mine eu sunt al 2 propietar.

Cam cat mar costa schimbarea toatala a distributiei si ce include ea.

se face la 90000km

pret variaza original sau producator.

poate sa te ajunga la 15-16 mil cu accesorii cu tot pe original

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms de raspuns dar ce ma intereseaza pe mine este daca distributia este pe LANT sau CUREA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumva motorul de 1.9SDI de pe polo este acelasi folsit si la golf 4, 1.9SDI ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce e recomandat sa schimb la ea ''sa dorm linistit'' tinad cont ca nu cunosc istoricul masini?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Distributie, pompa apa, accesorii.

Modificat de .:bamse
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei interesati mam interesat la firma Crest de tot kitul distributie si costa asa:

-curea distributie-121 lei

-rola intinzatoare-121lei

-rola ghidaj-79lei

-pompa apa-111lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti recomand originale. Cel putin vei avea garantie 90.000km, nu 3-4 luni cat ofera producatorii la piese neoriginale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ups ... 90.000km sau 24 luni :Driver: sa nu ma intelegeti gresit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut..ma tot uit dupa un polo 9n..1.4 tdi..as vrea sa imi ziceti si mie cam cat costa distributia.. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Depinde unde o schimbi!

Eu mi-am luat masina sh in decembrie si in ianuarie am schimbat distributia tot, inclusiv pompa de apa (trebuie schimbata si ea), ulei, filtru aer, filtru ulei. La reperezentanta VW ma costa 2000 ron. Am gasit dupa multe cautari un service serios si bun, destul de cautat, unde toata operatiunea m-a costat 1000 ron. Manopera a fost 80 ron /lucrare. La VW jumate din pret era manopera, caci mi-a zis tipul de la vw ca piesele si consumabilele ma costa vreo 1100 ron plus restul pana la 2000 manopera.

Sper ca ti-ai facut o parere.

Ideea e ca daca te duci la un alt service sa cauti unul de incredere unde oamenii lucreaza in credinta si cunostinta de cauza. Iar tu va trebui sa te documentezi un pic pe forum despre ce inseamna operatiunea asta. (eventual sa stai langa ei fara jena). Banii tai , masina ta!

Bafta!

LE: cred ca mai era un topic asemanator pe aici chiar pe aria Polo.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de raspuns...am de gand sa scimb polo care il am cu unul 9n 1.4 tdi care are cam 90.000 km si de aceea am intrebat :angry:

Celalalt topic era cu distributia de 1.9 sdi si am zis ca difera :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce an si ce stie Polo asta de il vrei?

Dupa cum vezi sieu am unul. I-am schimbat ce ti-am zis mai sus si acum 5 zile niste bucse de brat care nu fusesera schimbate nicoidat in 130000km. Acum parca e noua! Desi noua mi se parea si cand am primit-o eu acum 3000km(3luni). Insa acum chiar am de ce sa afirm asta.

Sa ne-o prezinti si noua pe forum, aria Masna mea.

Succes!

Odata cu distributia se me schimba si o rola de la alternator. Nu e obligatoriu sa o schimbi. E vreo 1mil aia, ca vine cu brat ul respectiv cu tot. Eu nu am schimbat-o atunci desi avea un pic de joc si suiera putin. Mecanicul a zis ca poate fi schimbata si dupa, fara probleme si ca nu prea are ce se intampla rau, doar sa se accentuze zgomotul pana o sa devina de nesuportat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu dupa cum vezi am deja un polo..dar este 6n2...asta la care ma uit este din 2004, 95.000 km...si are multe dotari ( ex:climatronic, geamuri , alarma, jante, etc) eu zic destule dotari :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da! e ok pentru clasa lui. nici nu trebuie mai mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am gasit sa imi schimb distributie cam la 1.400 din care 450 manopera...zic ca e destul de acceptabil...astept sfaturi daca aveti :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am schimbat la volksman si a costat 950 lei. am fost multumit de rezultat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu manopera am dat doar...80ron parca sau cam asa...deci amiesit cu totul la la 980Ron, cu pompa apa, curea, role, ulei, filtru ulei, filtru aer...

Ce ai gasit tu e binisor insa se poate si mai bine cred...

Bafta!

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!