Jump to content

Stergatoare Parbriz


sheevah
 Share

Postare recomandată

Marius,aripioara se scoate la mine dar trebuie gauri sa o pun pe stergatoare, alca nu are acele gauri asa ca schimb doar lamela de cauciuc.

Neaga, gasesti bosch aero retrofit,au adaptor inclus pt bratele tale.

From HTC via Tapatalk.

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru spate o sa gasesti doar d-ala de tabla, nu exista aero asa mici. Cel putin daca e de 36cm ca la mine, n-o sa gasesti decat din tabla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am champion de cand nici nu mai retin ca le-am montat, cumparate din tesco(HU), nu am ce sa le reprosez, cand e frig mai rashcaie la prima cursa.

LE: sunt aero si retrofit si OEM, de MK5, dar la care iti trebuie si bratul

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

Unde gasesc si eu in Bucuresti un magazin de piese auto care au stergatoare aerotwin bosch sau valeo? (modelul retrofit, pentru prindere in U). Si inca o intrebare.. se potrivesc bratele de pe skoda octavia 2 la golf 4? as vrea sa le schimb sa nu mai trebuiasca sa cumpar stergatoare retrofit ..

Modificat de Sergiu.B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru spate o sa gasesti doar d-ala de tabla, nu exista aero asa mici. Cel putin daca e de 36cm ca la mine, n-o sa gasesti decat din tabla.

Ba exista aero chiar de 33 cm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru spate, stergator de golf 5. nu stiu cum vine cel de skoda sau de caddy (sa nu fie prea lung).

este aero, sterge bine si schimba si look-ul. la inceput e mai scump ca trebuie cumparat si bratul. apoi la cativa ani se schimba lamela.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pentru masinile care nu au fost dotate din fabrica cu stergatoare Aerotwin, recomand Bosch Aerotwin Retrofit (530mm x 475mm)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tot e sa dai 130ron pe alea, mai bine cauti in dezmembrari cu brate cu tot, parerea mea ca arata mult mai elegant, si sunt mai jos prinderile, adica nici nu le vezi din masina, ca si cum nu ar fi acolo. La ele poate fi comandat separat doar lamela de cauciuc, si iesi mai ieftin decat daca ai luat cu tot cu "cadru".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

colegii care au golf 4 model 2003 si aveti brate stergatoare prindere cu cui ,stiti cumva daca potrivesc aceste brate si la passat 2003?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as avea nevoie de un stergator pt golf 4 pe partea dreapta (pasager), as vrea ceva mai bun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, am stergatoare Aero cu indicator de uzura (cerculetul galben) si ma gandeam sa le schimb insertiile de cauciuc acum in primavara, insa de cand a inceput gerul lamela din partea soferului s-a curbat mult (elasticitatea ei este mai puternica decat arcul bratului) si nu mai sterge 10cm fix in mijloc. Am curatat bine arcul (pare destul de puternic inca), am strambat bratul spre parbriz (si ptr ca are si bratul o curbura iese in pic din unghi si se opreste cu 5cm mai sus) insa nimic, nu sterge in continuare exact unde ar trebui sa curete apa adunata de celalat stergator fix pe mijloc. Mai aveti alte sfaturi sau e posibil sa cumpar insertii degeaba si am nevoie de o lamela noua de 53 (bratul sincer nu l-as schimba ca pare puternic)? Daca incerc sa indrept lamela in mana se face valuri si tot nu vrea sa stea dreapta. Asa puternice sunt si cele noi? Sau doar asta a luat-o razna? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune frate un stergator de pe alta masina de proba(unul care e bun) si vezi daca si ala sta tot prost...daca sta aiurea,e bratul...daca sta mai bine,ia'ti stergatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

= mai intii as face o verificare : tinind cu un deget ridicat bratul, cit sa stea lama in aer, la stergatorul bun si la cel care nu mai sterge ar trebui sa nu simti nici-o diferenta de presiune intre ele

= verifica la lama care nu mai sterge sa nu fi iesit cauciucul din ghidaj sau sa nu fie rupta lama de cauciuc in lungul ei in acea zona.

 

Eu am schimbat cauciucurile la stergatoare (chiar stergatoare la care cauciucurile stateau in valuri), si cind am desfacut lama proprizisa am indreptat frumos arcul ei sa stea curbat cit am vrut eu, fara deformari, am introdus cauciucuri noi si calca foarte bine. La cit costa un stergator in supermarchet merita sa incerci .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu merg pe champion -cele mai bune stergatoare parerea mea , mult peste valeo!  Sunt la super pret cele clasice! 30-40 lei/buc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare tuturo!Am bratele de la stergatoare fata indoite,mai pot sa le aduc la forma initiala?eu am incercat dar se opreste imediat ce da sa stearga.Mecanismul de miscare al stergatoarelor a fost reconditionat de curand,era gripat.acum merg bine cand sunt ridicate,dar cand sunt pe parbriz nu se mai misca raman blocate.Cred ca e vorba de unghi s-au mai jucat cativa tragand de ele dar au reusit sa le indoaie de tot.Ce sa fac?trebuie alte brate?mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am luat azi bosch eco 34/36 bucata baumax chitila. Inainte pe alte masini luam bosch twin, dar nu am observat nimic in plus in afara de pret dublu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea mai buna combinatie e formata din lamelele de la stergatoarele alca montate pe stergatoarele originale fie ele aero sau non-aero.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele mai bune stergatoare parerea mea e ca sunt cele de la reprezentanta, sunt cam... pipatarate (170ron perechea) dar isi merita banii. Varianta inlocuire numai cauciucul de la lamele nu o recomand, sunt bani aruncati. Nu se potrivesc perfect,iar efectul e o gramada de nervi mai ales cand bureaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

asta e valabil si la kit de lame(doar cauciucurile) OEM, pt aerotwin?

 

PS: pe spate am acum OEM cu semn de ala de exclamare pt uzura, e bun, dar nu pot sa ma plang nici de champion, ce am avut inainte de asta.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai depinde de ce varianta de refill pui ca daca  le iei din kaufland probabil ca nu tin mai mult de 2 luni dar daca iei de la reprezentanta te tin mai bine de 2 ani juma' La kaufland era 7 ron /buc iar la reprezentanta 35ron/buc Efectul de blur apare si cu cele OEM daca la spalatorie dai cu ceara  pe parbriz :icon_thumright:

Modificat de rayn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

da, efectul de blur nu e de la ele, recomand glass polish de la BMW car care pt eliminarea efectului.dupa ce dau cu ceara masina , de aia de la Formula1, cumva se duce si pe parbriz cred, efectiv nu trebuie sa folosesc stergatoarele pe ploaie la viteza mare, picurii se duc in sus pe parbriz, am ramas per plex.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e musai de la BMW, orice polish cu ceriu este bun (poate sunt mai ieftine fata de BMW)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Trebuie sa schimb bratul de la luneta si nu stiu daca pe g4 combi merge si de la hatchback. Au aceleasi dimensiuni? Mersi

Modificat de Tevez
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze de repet dar am nevoie de un raspuns urgent. Bratele stergatorului luneta sunt la fel, combi sau hatchback? Rog un moderator sa stearga postul dupa. Mersi

Modificat de Tevez
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!