Jump to content

Vw Polo Happy - O Masina Nesigura


wormostar
 Share

Postare recomandată

am vb la un servis din Piatra Neamt sa fac o testare la frane pt. ca traiesc cu stres, dar am sa-l fac intru-n servis neutru.

am sa vad negru pe alb daca is sau nu ticnit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 178
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Aditu

    16

  • wormostar

    15

  • nicuiry

    13

  • raekwon1

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

Abia stept rezultatele, sunt curios ... si daca zice ca-ti sunt bune ... asta e, oricum ma surprinde. Ca la Attractive merg superbine franele, si poate nu ai tu ABS, dar servo ai, deci singura diferenta (teoretic) ar trebui sa fie ca la tine se blocheaza rotile, la mine intra ABS-ul, si atat. Apropo, chiar az s-a bagat unul in fata mea iarasi, si m-am oprit brusc, cred ca eram tare aproape de "ABS" deja, pasagerul era cat pe ce sa se lipeasca de bord, si asta fara sa apas cu forta pedala, doar mai brusc si ceva mai mult, dar in nici un caz nu am ajuns la limita pedalei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o nedumerire, vad ca au pus comentarii si unii care au Polo Happy 1.4 TDI.

Asta vine echipat standard cu: Sistem antiblocare la franare - ABS ?

In configurator la VW pot sa aleg la 1.2 benizna ca si optionale ABS dar la 1.4 TDI nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine are Happy 1.4 TDI... ?

Eu nu stiu de asa ceva... doar am vazut candva o recalama la TV la Polo Happy TDI, dar recent, si nu cred ca a scris cineva despre masina respectiva.

Oricum, unde nu poti sa iti alegi ABS? la reprezentanta sau pe net cand iti configurezi? S-ar putea sa fie deja in standard pt TDI daca lucrezi pe configuratorul online.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Happy TDI nu are ABS...e doar happy TDI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

;) Exact, Happy e Happy, indeferent de motor cred. Daca vrei ABS uita-te la alte variante de echipare. Happy e doar de fantezi ca sa iti fure ochii - aer climatic, si cd-player rcd200, dar cam atat :D

Apoi o sa regreti sau o sa zici poate ca e nesigura masina!

Eu de altefl nu cred sa ma iexiste Happy pe undeva in lume in afara de Romania? De ce? Nu de bine sigur...

Revenint la Topic...ieri era sa infig Polo in fundulul unui Corsa de incepator care semnaliza ca urca panta si apoi a franat si a tras pe drapta in timp ce copilotul ii dadea indicatii. Eu o tineam in ture sa urc panta si eram apropae de el. Cu coada ochiului am vazut ca ma apropii brusc de el, am franat brusc, a intrat ABS - zic gata il iau - dar nu l-am luat :D Apoi mi-am dat seama incepatorul din corsa a decis subit sa stationeze in curba-intersectie si la baza pantei.

Oricum, vitezele erau relativ mici - cartier - undeva la 40km/h insa distanta dintre mine si el era destul de redusa (am crezut ca am reactionat tariziu chiar ca nici eu nu eram prea atent la drum). Nu intelegam de ce nu am auzit Bummm ;)

Deci franeaza binishor la viteze mici! Nu prea am avut ocazia sa testez in stituatii critice de la viteze mai mari, sau poate din cauza franelor ok nu mi s-au mai parut critice?! ;)

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vb la un servis din Piatra Neamt sa fac o testare la frane pt. ca traiesc cu stres, dar am sa-l fac intru-n servis neutru.

am sa vad negru pe alb daca is sau nu ticnit!

auzi ANTI POLO HAPPY

eu am un polo happy si inca sunt foarte multumit de el frane ,... absolut tot

si mai mentionez un lucru ca sunt cam praf la condus, si ma scos din multe situatii fara abs esp si altele

asa ca masina este buna se mai aud anumite zgomote dar asta este nu poti fara

si nu cred ca este o masina mai slaba de la vw decat polo happy dar totusi este buna

Modificat de nicuiry
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine e anti Polo Happy? Eu nu ... doar ca daca asa avea de ales as evita sa imi iau un Happy ;) Am citit multe pareri negative despre el pe aici si...mi s-a parut cam o masina problema. Acum depinde si de cum il foloseste fiecare sau de noroc/ghinion.

Eu am schimbat bucsele de brate fata, cele mari, posterioare. Alta masina ea acum, pare mai sigura pe ea. Avand in vedere ca o am SH de 3 luni si am mers cu ele neschimbate (singura problema a ei) pana acum, pot sa spun ca e super maisnutza. Poate din cauza bucselor mi se parea mie ca e instabila la anumite manevre. Acum se simte diferenta si la franere si la accelerare, si la viraje...plis mai putine sgomote, de fapt deloc, doar cele inevidatbile datorita gropilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine e anti Polo Happy? Eu nu ... doar ca daca asa avea de ales as evita sa imi iau un Happy :( Am citit multe pareri negative despre el pe aici si...mi s-a parut cam o masina problema. Acum depinde si de cum il foloseste fiecare sau de noroc/ghinion.

Eu am schimbat bucsele de brate fata, cele mari, posterioare. Alta masina ea acum, pare mai sigura pe ea. Avand in vedere ca o am SH de 3 luni si am mers cu ele neschimbate (singura problema a ei) pana acum, pot sa spun ca e super maisnutza. Poate din cauza bucselor mi se parea mie ca e instabila la anumite manevre. Acum se simte diferenta si la franere si la accelerare, si la viraje...plis mai putine sgomote, de fapt deloc, doar cele inevidatbile datorita gropilor.

nu de tine erea vb ci de cel care a deschis topicul asta eu nu sunt de acord cu cei care spun ca este o masina prosta sau ceva de genul asta este o masina f sigura si f buna eu o am de noua si am 4000km cu ea si se comporta f bine si la viteze mai maricele 165 :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Total de acord cu nicuiry :) :rolleyes:. Si ca sa pun si mai mult paie pe foc, consumul mediu inregistrat de mine prin oras(mers normal): 7.9-8.7. Intre aceste cifre variaza consumul la al meu Happy. Masina se apropie de 12.000 KM si se comporta excelent! Drept urmare, am sa raman fidel Polo si am sa comand in vara varianta Attractive cu 1.9 TDI!

Modificat de claudiu slatina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt de acord cu cei care sustin Polo Happy si alte VW-Polo.

Am aflat ca atunci cand masina avea ~ 5000km s-a blocat cutia de viteze. Nu mai intra in nici o viteza.

Se intampla. Asta nu inseamna ca nu este o masina buna ( fiabila ). Cat la suta din masinile astea au probleme ? Si ce probleme.

Revenind la frane !!!

Inainte sa iau masina asta am facut o revizie exagerata. Nu pe banii mei.

Am schimbat discurile, placute, sabotii. Tot nu eram multumit de cum frana.

Asa ca m-am dus in service la prietenii mei si am TIPAT. Ce au putut sa faca. Pe spate avand tambure normal ca frana nu este la fel de buna ca atunci cand ai discuri.

Exista un reglaj automat care in functie de uzura sabotilor - distanteaza sabotii pentru a calca mai bine pe tambure. Posibil la unele masini sa nu functioneze foarte corect.

Se poate face reglaj mecanic. Se da un surub de la roata jos. Se introduce o subelnita. Se poate face reglajul brut al franelor. Eu nu stiu exact cum. Am vazut ca asa au facut.

Dupa aceasta operatiune franele mele prindeau ( prind ) mult mai bine. Si maneta de frana de mana nu pot sa o ridic mai sus de doi dinti.

1. Daca ai incredere in mecanicii tai mergi si spune-le sa faca acest lucru.

2. Ai garantie mergi cu ea in service.

Mihai

VW-Polo :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu pot sa cred ca la 50 km/h masina se opreste in 150 m, asa cum spune cel care a deschis acest topic. Este o afirmatie foarte exagerata si sunt 99% sigur ca nu e reala. Eu am Polo Happy si a mea franeaza pana la oprire in circa 25-30 m la viteza de 50 km/h. Nu vreau sa laud masina asta pt ca are problemele care le are ca orice alta masina, dar hai sa nu exageram.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

brother daca la 50 la ora tu franezi in 30 de metri la 100 ce faci neica?

te opresti dupa 75-80. nici cea mai veche dacie nu se opreste asa de greu.

eu problema cu frana am rezolvat-o foarte repede. 1000 de ron a costat.

cauciucuri Goodyear Hydragrip 185/65 R14. Cele mai tari pt apa si asfalt.

si se opreste. garantat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ingeras2020: cel care a postat A SPECIFICAT ca el a apasat franele si NU s-au blocat rotile. Asa ca, orice cauciuc ar avea, tot aia e.

Modificat de Patkos Csaba
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca ai abs sigur n-o sa se blocheze.

daca n-are abs si nu se blocheaza atunci no offence dar ori apasa cu mila pe frana ori frana aia se duce pana in podea si nu-si da seama

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ingeras2020: tocmai asta era discutia principala. NU are ABS, ca polo Happy nu are asa ceva standard, si nici nu s-au blocat rotile oricat de tare a apasat. De aici si nemultumirea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sorry atunci n-am fost eu atent

sigur are ceva masina aia si numai mecanicul cred ca i-ar putea da de cap

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iarna asta veneam de la seviciu cu polo si ne avand mare experienta cam la 50-60 la ora am pus frana si am prins o portiune de gheata, automat masina a inceput sa se duca sanie ...... frana de motor si iar frana si nu sa oprit in 30 de metri ci in mai putin

asta este la unii poate merg altfel spre exemplu a mea tine frana mai jos si am condus si un opel corsa nou si sa ma lipes de parbriz ca tinea mai sus invatat cu a mea :D :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O simpla concluzie. E trist ca in 2008, intr-o tara din CE sa mai fie permisa in matricularea unor masini noi fara ABS. In tara de origine a VW-ului, din cunostintele mele, incepand cu 1996 nu s-a mai permis inmatricularea masinilor noi fara ABS si catalizator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O simpla concluzie. E trist ca in 2008, intr-o tara din CE sa mai fie permisa in matricularea unor masini noi fara ABS. In tara de origine a VW-ului, din cunostintele mele, incepand cu 1996 nu s-a mai permis inmatricularea masinilor noi fara ABS si catalizator.

de acord cu tine dar ce sa faca si ei sa mai reduca din costuri lamasina? ptr ca dotare cu abs implica niste costuri :angry:

daca o ieide noua nu te costa f mult optional sistemul dar daca vrei sa iti pui este f mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E inacceptabil sa reduci din costuri in detrimentul sigurantei. Da' de ce sa umble ei la profit ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ingeras2020: tocmai asta era discutia principala. NU are ABS, ca polo Happy nu are asa ceva standard, si nici nu s-au blocat rotile oricat de tare a apasat. De aici si nemultumirea.

macar de se blocau rotile! si nu aveam a ce comenta dar la un sut brusc cand il dau pedalei ea tine d sa nu franeze! cand anticipezi franarea si incepi sa franezi progresiv atunci franeaza binisor, dar daca te sperii sau ai nevoi de o franare de urgenta si in timp scurt atunci nu te ajuta ba chiar mai rau iti face :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

macar de se blocau rotile! si nu aveam a ce comenta dar la un sut brusc cand il dau pedalei ea tine d sa nu franeze! cand anticipezi franarea si incepi sa franezi progresiv atunci franeaza binisor, dar daca te sperii sau ai nevoi de o franare de urgenta si in timp scurt atunci nu te ajuta ba chiar mai rau iti face :)

am patito si eu ieri pe pielea mea sa zic asa am pus frana am virat dreapta si iar frana dar prea tarziu

post-17292-1208897741_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar voi nu stiati ca modelul nu are ABS ?

Nu doresc sa ofensez pe nimeni, intreb doar din curiozitate, pentru ca am senzatia ca nu toti cei care au postat pe acest topic au stiut inainte de a cumpara masina ca nu are ABS in echipare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar voi nu stiati ca modelul nu are ABS ?

Nu doresc sa ofensez pe nimeni, intreb doar din curiozitate, pentru ca am senzatia ca nu toti cei care au postat pe acest topic au stiut inainte de a cumpara masina ca nu are ABS in echipare.

ABS-ul nu e un miracol tehnic.

Face si el ce poate. Uneori poate sa te salveze.

Ideea e ca la anumite masini, frana tine mai jos si nu actioneaza brusc, din fabrica. Asa e modelul...

Lasand ABS-ul deoparte, cand trec de la o alta masina (chiar si fara ABS) la Fabia1 (fara ABS), parca n-am frane deloc.

Primele sute de metrii sunt nasoli rau.

Apoi ma obisnuiesc si e ok. Dar dublez cu frana de motor, ca sa ma simt in siguranta.

Daca as conduce numai Fabia o perioada, atunci nu as mai putea face diferenta. Mi s-ar parea ok.

Posibil, avand in vedere inrudirea dintre Fabia si Polo, sa se intample la fel.

Bafta

Modificat de 4max
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!