Jump to content

Passat B6 Cu Motor Diesel 2.0 Tdi Cr (common-rail)


c_liviu
 Share

Postare recomandată

Din 2006 conduc o Skoda Octavia cu DSG - am 200.000 km cu ea si nu am avut nici un fel de problema cu DSG-ul - este exceptionala cutia asta! Modul in care schimba vitezele, cum retrogradeaza cand ai nevoie, cum se "educa" in functie de stilul de condus o fac imbatabila in fata cutiilor manuale - parerea mea!

Am avut grija sa se faca schimbul de ulei si filtru la fiecare 60.000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut.

Sunt proaspatul posesor al unui B6 cu motor BMP. Din pacate, din ce am citit inainte sa cumpar masina, am inteles ca acest motor este CR, dar acum, la o citire mai atenta observ ca este PD.

Am ales B6 tocmai pentru a putea avea incredere in masina (fosta astra H 1.7 CDTI), si am cautat mai ales motorul asta pentru ca am inteles ca nu ar avea probleme cu injectoarele. Imi puteti confirma ca intradevar BMP-ul nu are probleme cu injectoarele? Sa pot dormi si eu linistit la noapte.

Inca un lucru, pe cartea de identitate a masinii nu scrie daca are sau nu DPF, dar din ce am citit pe forumuri ar avea. DPF-ul sa fie motivul pentru care imi tremura putin masina cand ma apropii de semafor si franez incet? Sau vreun tampon la motor? Masina are 74000 din iunie 2007, adusa in tara in mai 2008 la 6000 km.

De asemenea, unde as putea verifica si eu seria sasiului sa aflu tot ce a fost pus pe masina si alte detalii tehnice legate de motor?

Abia am luat-o de 2 zile, si consumul nu a scazut de 10 l/km in oras, dar nici eu nu am mers cu ea linistit; o sa mai dureze putin pana ma obisnuiesc cu atata putere. Am sanse sa-mi scada pe la ce valori am observat pe forum (aproximativ 7.5 prin oras)? La relanti cu motorul cald am vazut ca papa 0.5 l/h.

Merci pt initiere :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BMP este un motor PD cu filtru de particule, fara probleme cu injectoarele

Pentru istoric, dotari, etc mergi la reprezentanta VW

Consumul este dependent de talpa, felul drumurilor, aglomeratie, etc. Consumul tau este normal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da este motor PD. Nu vei avea probleme cu injectoarele. Verificarea se poate face la reprezentanta. PD consuma mai mult decat CR. In Bucuresti nu cred ca scade consumul la mai putin de 9l/100km. Sa o stapanesti sanatos! Asteptam o prezentare in aria masina mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de consum, nu stiu la cine ai vazut consum de 7.5 in oras(Bucuresti) cu motor PD. Nici eu care am 1.9 nu am consumul ala. Media in oras se invarte intre 8 si 9 la un mers calm. Am scos 7 in Buc doar duminica si mers calm. La motor cr cred ca se poate ajunge la media de 7.5 fara mari eforturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da, sotia mea cu Pd BXE pe O2 are consum in oras 7,2 mai tot timpul. Si are un mers destul de agresiv, taie orasul in doua si dimineata si seara.

Eu cu CR ul meu daca stau cat de cat linistit scot pe acolo sau un pic mai putin, in conditii de super trafic. ( Masina mea este mai grea cu 2oo Kg plus ca stau si cu plinul facut mai mereu).

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci frumos pentru raspunsuri. Dupa ce o sa-i fac prima baie o sa pun si poze, deocamdata este cam urat afara si nu are rost.

Pentur moment am observat o singura problema la ea, pe langa zgomotul scos de motorasele de la climatronic: cand franez (in special la frana usoara, apropiindu-ma de semafor), masina trepideaza putin, si nu reusesc sa imi dau seama de la ce. Daca franez brusc, fenomenul nu se manifesta. E un fel de trepidare pe care o simteam si la Golf cand se auto-curata filtrul de particule. Saptamana viitoare o sa ajung la service si sper ca voi afla cat mai multe despre ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am trepidatia aceea usoara.. nu cred ca are legatura cu filtrul de particule.. probabil discurile de frana sa fie de vina, cu toate ca erau noi cand am luat-o. Numa din cand in cand se simte. Nu e foarte deranjant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor. Sunt proaspatul posesor al unui Passat Variant de 2.0 CR cod CBAB si va post spune ca sunt foarte incantat de acest motor. Masina are 157.000 km, luata din Germania. Motorul merge super frumos, mult mai puternic decat cel pe care l-am avut eu pe un Golf 4 cu PD 131CP, cu un zgomot mult redus fata de PD, consum destul de rozonabil pentru mine iar teva de esapament extrem de curata. Intrebarea mea penrtru cei cu astfel de motoare, este aceea ca nu stiu ce fel de ulei folosesc in general cei din reprezentantele VW din Germania. In rest drumuri uscate si fara evenimente!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare tuturor, sunt proaspatul posesor al unui passat 2.0 de 140CP BKP, imi puteti spune si mie daca am filtru de particule sau nu?si inca ceva azi dimineata pe soseaua colentina sa oprit motorul in mers singur singurel, de la ce poate fi? Multumesc anticipat si va rog sa ma ajutati sunt nou deci necunoscator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Nu are filtru de particule, ai grija sa nu aiba probleme cu injectoarele, asta bineinteles daca nu au fost schimbate deja.

S-o stapanesti sanatos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici este un topic pentru motoare CR nu pentru motoare PD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma intereseaza mai multe detalii despre 2.0 CBAB daca stie cineva sa dea (intervale service, consumabile, etc.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am tot motorizare CBAB, fac revizii la 15000 km conform cartii de service desi am iesit din garantie. Vezi ca de uleiuri se discuta in mai multe topic-uri. O revizie simpla ma costa cca 500 ron, una cu toate filtrele cca 800 ron - la service VW in provincie. Ulei ii las sa-mi bage Castrol Long Life ca asta e boala lor la service.

Ca mi-am amintit: vezi ca pe codul nostru de motor e un update la soft de anul trecut, mie mi-a intrat in limp mode, am fost in service si s-a rezolvat instant ca aveau update-ul din reteaua VW. Asta poti verifica numai la o reprezentanta oficiala. In rest mi-a mers perfect, acum am 105000 km. Distributia la noi se schimba la 180,000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma intereseaza mai multe detalii despre 2.0 CBAB daca stie cineva sa dea (intervale service, consumabile, etc.)

Citeste atasamentul. Este pt toate motoarele

service_table.pdf

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Si eu am tot motorizare CBAB. De unde pot observa daca a fost updatat softul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update-ul de soft este o "actiune service" care apare pe ecranul reprezentantei cand iti face revizia.

de cate ori ma duc la revizie oamenii se uita daca a aparut vreun update.

In mod normal ar trebui sa fie o mentiune in cartea de service.

Mai poate aparea pe devizul/ factura de revizie.

Daca nu, mergi la o reprezentanta si vorbeste cu oamenii sa verifice codul tau, nu ar trebui sa fie scump sa-ti faca update.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Referitor la consum, masina din semnatura, cod motor, CBAB, la 3400 km Bucuresti - Regensburg, plimbat prin zona si retur, cu box deasupra, am scos consum mediu 5,7 %. Este un consum rezonabil, zic eu. In Bucuresti in cca 2000 km facuti, consumul fiind de 8,7 - 8,8 %. Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

cam putine discutii aici pe forum despre motorul 2.0 tdi cr de 110 cp(ala din 2009-2010)...as vrea sa achizitionez si eu un astfel de motor,mai ales k am vb si la scorpion focsani cu baietii de acolo si mi-au zis k problemele legate de injectoare si de consumul de ulei au disparut,este adevarat??ma puteti ajuta???in momentul de fata sunt posesorul unui b6 de 1.9 din 2007,158000km,dar parerea mea k e slabut...am nevoie de o masina o idee mai puternik ,mai agresiva mai ales in depasiri....acum nush,poate ii fac o resoftare,dar nu sunt hotarat deoarece nu stiu ce rezultate voi obtine...astept niste pareri din partea voastra...multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pastreaza ce ai. Nu stiu daca merite cateva mii de euro in plus doar pentru un motor mai nou.

CBDC pentru un passat este un motor decent, nu este racheta si nici nu este diferenta fata de cel de 105hp pd. Ba da, cel pd este mai agresiv la turatie mica iar acesta trage liniar ca una pe benzina. Eu am avut unul cum ai tu, numai ca diferenta a fost de 7.000E pentru una din 2010 CR.

Fa resoftare, mai pune ce vrei tu la ea si sigur iesi in avantaj. Daca faci resoftare o sa traga mai bine decat unul de 140 hp.

Daca ai bani sau chiar vrei sa o schimbi, atunci la cumparaturi. Nu consulta preturile din targ ca ai sa gresesti. Este plin de CR la 10-11k E, numai ca ori au 300k km ori au avut probleme mari, ori au mers si ziua si noaptea...mare atentie.

CR ul nu are probleme, cel putin din cate stiu eu. De fapt nici tu nu ai la 1.9, poate pompa de combustibil.

Toate cele bune.

ps. eu mai am un 1.9 tdi pd BXE de care sunt indragostit. Nu are nicio problema si face aproape 90k km.

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CR detin si eu ..pana acum (10 mii km facuti de mine) super incantat. Este adevarat ca nu ai "zvac" nu ai puterea ca cea de la 140 cai dar ai consum mai mic si acum fiecare cumpara ce vrea. Cel mai important nu sunt 91 pagini cu prb ca la celelalte:) aici 6 mari si late si multe din posturi cu sfaturi ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate face resoftare la un b6 cr de 2.0 110 cp=???sa fie adus pe la 125-130 cp???este oare posibil??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mariotti: Din cate stiu 145-150cp ,fara modificari.

Am un var care l-a dus pe ala de 170 la 210cp si e foarte multumit, urmotoarea masina va avea motorul asta.

Modificat de toni d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum sta treaba cu resoftarea? te duci la vw iti face un update de soft si ai calutii in plus ? Daca da ar creste si consumul? sunt tentant sa ii mai pun cativa caluti sa ii ajute pe cei 110

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!