Jump to content

Filtru diesel de particule - DPF


Paul_L
 Share

Postare recomandată

O sa încerc acest aditiv a cărui producător pretinde ca acesta curata filtrul de particule diesel cu un singur tratament.

Suna foarte bine însă poate fi doar marketing.

https://www.emag.ro/aditiv-de-curatare-regenerare-a-filtrului-de-particule-dpf-5in1-310-ml-687009/pd/DN922WMBM/?utm_campaign=share_product&utm_source=mobile_dynamic_share&utm_medium=android

Modificat de iceman_30
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe unde o sa scoata cenusa depusa ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai vanzatorul (macar e cinstit) scrie clar ca ajuta la arderea funinginei si nu la eliminarea cenusii. Asadar, e posibil sa creasca putin distanta intre regenerari doar atat timp cat este folosita. Fara aditiv, motorul revine imediat la situatia anterioara folosirii. Cenusa ramane cuminte inauntru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ca dizolva cenusa, dacă aditivul chiar este ce pretinde producătorul sau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine poate să-mi spună dacă valorile sunt acceptabile. Prima scanare am făcut-o acu câteva zile iar a doua ieri după un drum de 600k. Vad ca a făcut 2 regenerare în 600k.Skoda o 2 2010 1,6 td-cr 280.000k

Screenshot_20240826_210237_com.android.gallery3d_edit_49906666612175.jpg

Screenshot_20240826_210202_com.facebook.katana_edit_49916650355403.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 hours ago, iceman_30 said:

Poate ca dizolva cenusa, dacă aditivul chiar este ce pretinde producătorul sau.

Orice substanta care dizolva cenusa va dizolva si DPF (au multe caracteristici asemanatoare). De aceea s-au inventat procedee de spalare si nu de dizolvare, este singura metoda de a scapa de cenusa fara sa afecteze DPF (daca procedeul este efectuat corect). Producatorul scrie clar ca aditivul scade temperatura la care arde funinginea (toti aditivii pentru DPF fac acelasi lucru) si nu a cenusii. Asta inseamna ca regenerarea pasiva se poate produce la temperatura mai mica iar DPF se incarca cu funingine putin mai greu (dar nu spectaculos de "mai greu"). Aditivii pot fi folositori pe o perioada scurta doar la masinile care au incarcarile cu cenusa a DPF in limite normale, dar nu ajung sa faca regenerari active la timp din cauza exploatarii (ex: drumuri scurte frecvente la temperaturi joase).

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua, am aceste valori la dpf realizate in mers pe o distanta de aproximativ 40km.

Imi poteti spune va rog în ce stare se afla și care mai este durata de viață a lui? 

Va mulțumesc. 

Screenshot_2024-08-29-07-22-39-09_bd01f1b74bf65d94a13b86dc040ab3dc.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Blazer eu as recomanda sa inlocuiesti senzorul de presiune diferentiala, intrucat valoarea aia de (minus) - 34 hPa iti poate da peste cap toate valorile. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este defect senzorul? Pe tester nu da nimic. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.
Cum vi se par valorile astea? In extrauraban/autostrada regenerarile se fac undeva intre 250-300 km. In oras (Bucuresti) la mers cam 15 km/zi se fac in jurul valorii de 150km
De asemenea presiunea diferentiala e ok? Banuiesc ca este "Particl.filt.,diferential pressure sensor 1 bank 1" corect? Ar mai trebui sa urmaresc si alti senzori?
Masina are 188xxx de km, 1.6 CXXB. Sa ma gandesc la schimbarea senzorilor de presiune sau imi fac probleme degeaba?
Multumesc!

Valori cu motor oprit.png

Valori cu motor la relanti.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!