Jump to content

Filtru diesel de particule - DPF


Paul_L
 Share

Postare recomandată

ambele sunt de fapt cenusi...

 

Singura diferenta este ca cenusa de carbon ( soot sau carbon mass) este combustibila si se arde la regenerare

cenusa de ulei ( oil ash) este un parametru calculat de ECU dupa o formula ( x grame / 1000 km) si nu se arde/curata la regenerare.

la auto care consuma ulei mai mult decat normal, parametrul nu va putea fi estimat corect. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc foarte mult !

 

Pentru a reduice oil ash am montat un catch can suplimentar (știu ca mai are un epurator in capacul culbutorilor) astfel incăt intră aerul uscat in admisie.

Am pus un furtun transparent sa mi confirme "curățenia" aerului.

 

Totuși, doi mecanici, pană acum m au atentionat să dau jos epuratorul deoarece nu se mai ung supapele din amisie.

Voi ce părere aveți ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le spui sa mai invete

la motoarele pe benzina, la care supapele nu numai ca NU sunt unse, mai sunt si spalate cu benzina, ce ar trebui sa facem? 

 

uleiul pe supapele de admisie nu unge, ci creeaza probleme sub forma de calamina (ulei pe metal incins = calamina)

 

Oricum consumul de ulei prin epurator este neglijabil cand acesta functioneaza corect

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor folosesc aplicatia full VAGDPF impreuna cu un Konnwei 902 prin bluetooth si de la ultimele update-uri alea aplicatiei primesc erori continue la sincronizare "data reading status" cele doua sageti in forma de cerc sunt verzi dar pentru fractiune de secunda "clipeste" si incepe sa creasca numarul de erori.

Sa fie interfata pe duca?

Ceva pareri va rog.

 

Atasez o poza de exemplu (poza gasita pe google).

err.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact așa pățesc și eu.

Dar... totuși îmi afișează corect toate informațiile din toate căsuțele...

Cred că e un bug al aplicației.

Așteptăm să vedem dacă au mai pățit și alți colegi așa ceva.👍

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!