Jump to content

Filtru diesel de particule - DPF


Paul_L
 Share

Postare recomandată

Nu testez pe nimeni.Incerc cu ajutorul celor care cunosc,  sa aflu răspunsuri la întrebările mele.Sa vad dacă chiar merita sa cheltui bani pe ceva care sa îmi fie cu adevărat util.Nu am nevoie de un produs care doar îmi indica ca se face regenerarea pentru ca o sesizez când are loc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai atunci explica-ne ce inseamna pentru tine "daca e utila" aplicatia? Ce vrei sa faci cu ea daca tu simti cand se face regenerarea? De unde stii ca nu este load managementul bateriei care intra in functiune si ridica turatia? 😉

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

robert.alexandru
2 hours ago, iceman_30 said:

Când își face regenerarea, se simte și vede, fara sa ai nevoie de o aplicatie.

La relanti, cu climatronicul oprit, motorul are 1000rpm în loc de 700 și are un zgomot metalic, sesizabil.

Gresit as putea spune. Mie pe 1.6 TDI CAYC imi statea sus la relanti si daca nu isi facea regenerare ( ori era frig afara ori avea consumatori ) asa ca de f multe ori am folosit o aplicatie pt a vedea daca isi face regenerare sau nu.

 

Pt android, exista aplicatia VAG DPF.

Pt posesorii de iphone, recomand Car Scanner, eu am versiunea platita pt ca m-a ajutat de fiecare data. Poti vedea o gramada de parametrii printre care corectiile injectoarelor, daca e regenerare activa sau pasiva, temperaturi, grad de umplere dpf, etc etc. 

 

Pe ambele le-am folosit cu success cu interfete elm bluetooth luate cu 2-4 usd din China.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

        La cat costa aplicatia si ce iti ofera, eu o vad ca o intrebare retorica :vaidecapulmeu:.  

 

        Nu numai ca iti spune daca este in proces sau nu, dar poti urmari multi parametri : km intre regenerari, evolutia "soot-ului" calculated/measured, evolutia presiunii (in functie de ECU), cum variaza temperaturile in filtru si cel mai important : iti poti programa drumurile a.i. sa nu te incurce (nu e nimic mai "placut" decat sa parchezi masina si sa vezi ca isi face damblaua).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu Adria_n.👍

Și eu o folosesc mai ales ca să văd când urmează să-și facă regenerarea. O scot la drum, își face regenerare și totul e ok.

Deci, consider utilă aplicația!👍

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 19 ore, robert.alexandru a scris:

Pt posesorii de iphone, recomand Car Scanner, eu am versiunea platita pt ca m-a ajutat de fiecare data. Poti vedea o gramada de parametrii printre care corectiile injectoarelor, daca e regenerare activa sau pasiva, temperaturi, grad de umplere dpf, etc etc. 

 

Car Scanner ELM OBD2 este aplicația?  Poți pune numele EXACT? Aș fi interesat să testez (văd că-s mai multe)... Încă o întrebare: cea de pe aifon oferă mai multe date decât VAG DPF?

în urmă cu 9 ore, iceman_30 a scris:

Bun, o sa încerc aplicația VAG DPF.Mi-am comandat OB2.

Dacă vei folosi VAGDPF îți recomand KONNWEI KW902. Eu l-am luat de pe ali, în vreo 9 zile a ajuns. Posibil să-l găsești și la noi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!