Jump to content

Lumini Bord


boond
 Share

Postare recomandată

bubulbi,unde se gasesc mufele alea pt skimbarea ceasurilor de mk3 cu cele de mk4????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu mufe de ceasuri pentru GOLF IV. Amandoua ! Daca vrei, da-mi pm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu manevra cu apa si sapun si acum se vede multumitor in schimb a aparut o noua problema....au disparut luminile din partea stanga de la comutatorul de lumina si in bord se aprind cand vor ele...astea cum le rezolv?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ce mi-am instalat proiectoare pe leduri si ma gandeam daca nu ar merge folosita o banda din aceea si la iluminatul bordului?

A incercat cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@simplu:

1) Poti sa pui leduri la bord, eu am pus doar 2 leduri in locul celor 2 becuri de sus, ledurile sunt albe si se vede destul de bine tu poti sa pui acolo cate leduri vrei tu si de ce culoare vrei tu numai ca trb sa calculezi rezitentza sau mai bine in functie de numarul de leduri acum conteaza cum vrei sa procedezi sa le legi in serie sau in paralel :blink:

2) Lumina de la Blocul De Lumini ai un bec ars, vezi ca in spate este un bec ... o sa vezi in spatele o gaura unde trb sa bagi o surubelnitza DREAPTA ca sa desfaci becul si apoi pui altu la loc .. dar sa nu incerci sa pui led .. pt ca o sa-l pui de pomana .. tot verde o sa se vada :rolleyes:

3) Lumina la bord se stinge pt ca ai un contact imperfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Proiectoarele astea cum le spun eu sunt de fapt luminile alea de pozitie gen audi cu 5-6 leduri puse pe o folie subtire care se leaga direct la 12V.

Poti sa detaliezi putin cum e cu becul de la blocul de lumini? Pt ca am desfacut acolo dar nu am vazut nici un bec...

De acord cu tine ca e un contact imperfect..dar care/unde? Sau cum il gasesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai contactul ala imperfect il gasesti dupa ce desfaci bordul (ceasurile). si la blocul de lumini daca il dai jos ... in spatele lui ai sa vezi un loc unde trb sa bagi surubelnita, dar daca esti din bucuresti te invit Duminica la Intalnire si iti arat acolo ce si cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok.ai cesurile si mufele?la ce pretz???da un id de mess

simplu....pune niste poze sa vad cum se vede te rog

stie cineva unde pot gasi inele cromate pt ceasuri????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am avut un pic de timp si am facut si eu transplantul la displey-uri,bineinteles cu ajutorul lui LuLuRo care mi-a explicat exact cum se face si tin sa-i multumesc si pe aceasta cale.

LuLuRo tu cum ai legat ledurile de la displey,le-ai lasat asa cand pui pozitie se aprind sau le-ai legat altfel,eu ma gandeam sa le leg la contact,cand pun contactul sa se aprinda si ele.

post-24154-1213900756_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am facut nici o modificare la legatura lor .. cand aprinzii poziitiile se aprinde si lumina bord. felicitari se vede super bine numai ca am si eu o intrebare ziua se vede bine rosu? la mine ma oftic ca mereu ledul din stanga (de la km) ishi pierde din intesitatea lumini si nu inteleg de ce. dar cred ca am sa pun un led mai mare, asta numai cand mai am chef sa descfac bordul ca m-am saturat sa tot il dau jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai poza este facuta ziua si se vede foarte bine,eu am pus leduri de 5mm pt ca nu am gasit de 3mm si l-am pilit cu o pila fina ca sa le matuiesc si sa nu mai dea lumina concentrata intr-un punct defapt virful l-am pilit de tot,l-am facut plat nu mai este rotund si am pus rezistenta de 1k

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la metoda asta ma gandeam si eu .. numai .. ca am o sila sa dau jos bordul :unsure: ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am avut un pic de timp si am facut si eu transplantul la displey-uri,bineinteles cu ajutorul lui LuLuRo care mi-a explicat exact cum se face si tin sa-i multumesc si pe aceasta cale.

LuLuRo tu cum ai legat ledurile de la displey,le-ai lasat asa cand pui pozitie se aprind sau le-ai legat altfel,eu ma gandeam sa le leg la contact,cand pun contactul sa se aprinda si ele.

puteti sa detaliati cum a-ti facut? poate mai vor si alti colegi sa-si modifice ceasurile.De exemplu eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da si eu,te rugam!Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vedetzi ca mai sus este numarul meu de tel si putetzi sa sunati sau vb pe mess.. sincer sa fiu .. eu itzi explica cum se face.. dar nu ma pune sa scriu aici pas cu pas ca nu imi place .. ceva de genul asta fac si pe la munca si m-am saturat de scris documentatzie sorry. dar pe mess te ajut sau la tel itzi explic cu cea mai mare placere si daca suntetzi din Bucuresti va ashtept la intalnire duminica si va pot explica mai bine acolo.

procedeul este destul de simplu .. pe display este o folie si trb dezlipita si pus invers. si apoi cu lumina .. de schimbat becurile cu leduri eu am pus leduri de 3mm prea imi convine dar am sa pun de 5mm cum a facut mihai_mihai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate!Te inteleg.Cand o sa ma apuc de lucrare o sa te caut pe ms,daca nu te superi si ai timp!Am o intrebare.Daca ti-as trimite ceasurile prin posta si as plati bine te-ai baga?!Eu sunt din Dragasani.Iti trimit banii cu ceasurile.Eu am incredere in tine!Stiu ca e migaleala mare si trebuie timp.Ok.O sa vorbim!O seara frumoasa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer sa fiu nu este foarte greu .. acum depinde foarte mult de tipul bordului pt ca sunt diferite un mic exemplu, pana in 95 au facut borduri cu becuri si cu socluri si ceasurile indicatoare sunt tot pe soclu dar din 95 au trecut la ceva mai compact au pus leduri smd si ceasurile indicatoare sunt lipite, eu am incercat sa le dezlipesc si nu prea am fost atent si am stricat un rand de ceasuri bine .. acum shtiu ce am de facut pt fiecare imparte ..... daca te pricepi putin la electronica .. adica sa stii sa dezlipeshti 2 leduri si sa le lipesti la loc .... in rest este de indemanare ...;) si putine documentatzie. nu shtiu ce sa zic in legatura cu trimisul bordului eu te ajut sa-l faci .. dar parca este alta satisfactzie cand faci tu cu mana ta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie frica sa nu stric ceva!N-am mai facut asa ceva.Mare inginerie nu este,cum spui tu.Daca te hotarasti si ai timp,eu ti-l trimit prin curier-rapid impreuna cu banii!Peste vreo doua saptamani...cand esti mai liber!Te mai gandesti,te rog.Masina e fabricata in 1997,GTI;motor ABF,2,0;150CP;in 3usi.Am desfacut o data bordul.Deasupra la panglica aia verde sunt doua becuri,(sau3).Daca vrei sa-ti faci o parere eu maine pot sa-i fac niste poze sa-ti dai seama despre ce este vorba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar prinde bine doua poze in spatele bordului. eu am timp mereu ;)) cand vine vorba de facut ceva la un Golf .. mereu imi fac timp. cand eshti dispus sa-mi trimitzi bordul imi zici sa-ti zic adresa si numarul de tel. numai sa te gandesti ce vrei sa ii faci ;)) nu shtiu daca ai citit tot postul dar eu am pus si display-ul de la senzorii de parcare in el :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok.O sa fac niste poze si le postez.Exact cum l-ai facut tu fara senzori de parcare.Multumesc ca ai acceptat.Pe curand!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune pozele aici .. si cand am sa-l fac am sa fac poze la fiecare procedeiu ..si am sa fac un Howto ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut pozele sa-ti dai seama despre ce este vorba!

post-21874-1214145479_thumb.jpg

post-21874-1214145494_thumb.jpg

post-21874-1214145513_thumb.jpg

post-21874-1214145534_thumb.jpg

post-21874-1214145549_thumb.jpg

post-21874-1214145563_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!