Jump to content

Lumini Bord


boond
 Share

Postare recomandată

Zi-mi ce fel de rezistentze ai folosit acolo in locul paianjenului????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da man dar totushi cum ai facut sa ti se vada numai cifrele rosiipe fond negru?????fii te rog mai explicit ca vrea si yo la fel cat mai urgent.pls.mc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te ajut cu cea mai mare placere numai ca nu pot sa scriu aici un mare pomelnic acum, cand am timp am sa postez cum se face pas cu pas si am sa pun si ceva poze. dar cel mai bine dai un tel la 0730172915 sau pe mess D_Lucian2002 sau cine este din Bucuresti si mai bine se poate intalni cu mine si ii zic cum se face .... si pot sa-l ajut cu lipitul ledurilor si demontatul.

Eu la "paienjeni" nu am facut nimic inca pt ca vreau sa pun leduri SMD .. si ashtept salariu :P veau sa pun in jur de 30 de leuduri ... ca sa se vada super bine.

Modificat de LuLuRo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

luluro....mai pune ceva poze cu ce ai mai facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@keyafy: nu am poze exact cum am facut .. pas cu pas .. dar am pus poze dupa link-ul unde am gasit cum se face , in caz de nu te descurci, vb pe mess id: D_Lucian2002 si iti explic cum se faca.

Pt. moderator. pot sa pun aici link-uri de la alte site-uri?

post-17650-1212698018_thumb.jpg

post-17650-1212698026_thumb.jpg

post-17650-1212698031_thumb.jpg

post-17650-1212698035_thumb.jpg

post-17650-1212698038_thumb.jpg

Modificat de LuLuRo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spuneti-mi va rog cum skimb ledurile alea care sunt la ac,dezaburire,si geamurile electrice spate.ce fel de leduri pun si ce fel de rezistentze???

@Spawn b93rlf. Multumesc. Urmatorul pas este MFA :D si apoi trecerea la Ceasuri de golf 4 :) am documentatia numai ca trb sa o studiez putin sa vad cat de complicata este si cam cat costa.

se pot pune ceasuri de golf 4????ce modificari trebuie facute???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LuLuRo poti pune link-uri.

Discutia despre ceasuri de G4 pe alt topic. Pot sa va spun ca merge bordul complet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@keyafy: am un link dar din pacate numai merge :beerchug:( acolo am gasit cum sa schimbi toate ledurile la masina. Este simplu,

Demontezi fiecare buton si vezi ca acolo ledurile te uiti la la LED si o sa vezi ca in el sunt doua tablitze una mai scurta si una mai lunga si tu faci un semn mic unde este lipit tablitza lunga si asa trb sa lipesiti si ledul nou. Rezistenta este de 470 Ohmi eu asa am pus ca sa fiu sigur ca nu se arde plus ca depinde si de tensiunea de alimentare a ledului. nu am avut cum sa pun rezistentza in butonul "Gemauri electrice Spate Din Bord" si am vost nevoit sa tai firul. Am sa revin cu poze cand ajung la bucuresti pt ca unde sunt eu acum nu am aparat :lol: daca fac rost de unu maine fac poze la toate butoanele sa vezi cum am facut. Daca stii electronica sari peste faza cu "tablitza" iti dai singur seama cum este plusul.

Cu bordul de golf 4 se poate pune numai ca trb sa faci rost de bord si mufe :huh: si ceva cabluri. dar cum zicea paul_ral despre el trb sa vb in alt topic. am sa caut topicul in care se vorbeste despre asa ceva si am sa pun acolo link-ul unde zice cum se face. :huh:

Modificat de LuLuRo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

super!!dar cand vad cate modificari si cata treaba este de facut acolo....iar eu sunt"as"in electronica: :beerchug: .ma gandesc sa skimb cu niste ceasuri cu plasma,vazusem pe cineva care vindea.este cineva care si-a pus cu plasma?????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

keyafy: Eu nu am plasma si nici nu vreau sa-mi pun, pt ca nu am sa vad acul la ce viteza este ce turatie am. si parca tot mai fumos este cand faci cu mana ta :D cand stii ca ai muncit acolo o luna de zile si sa vezi ca ai si reusit .. de drag conduci masinutza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ceasuri cu plasma , se monteaza foarte usor. Se desface bordul si se lipeste folia peste ceasuri , nu trebuie date jos acele. Acele se vad noaptea , singurul lucru deranjant e ca trebuie redusa intensitatea luminii 'originale' adica aia verde care aprinde si displayurile de la ceas si kilometraj.

Modificat de ZBENG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt 1.9 tdi,adik 220km/k si 5 mii de ture ai?la ce bani si cunm se pune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

luluro...am desfacut ceasurile.am vrut sa skimb lumina de la display-urile alea doua(km si ora)am vrut sa pun rosu.la mine alea 2 cadrane nu se pot da jos dp placa pt ca sunt prinse in mai multe tablite.am ridicat pe fiecare in parte,am scos un plastis alb care era acolo si am pus unu-l rosu(dintr-o folie rosie de la o mapa).rezultatul?nu se mai aprind de loc.ma gandesc ca poate cand am ridicat acele 2 display-uri s-o fi desprins una din tablitele alea care face legatura intre el si placa,ori este din cauza filtrului confectionat.iar in ceea ce priveste folia aia care trebuie dezlipita,este pe partea de dedesubt???daca o dezlipesc o lipesc in acelashi loc numai ca o pun pe partea cealalta?mc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu prea am inteles ce zici tu acolo .. dar ce ai scos tu nu cred ca trb scos :blush: din cate shtiu eu este un plastic alb care disipa lumina si peste el vine un plastic Verde care coloreaza lumina din ce zici tu acolo ai scos plasticul care disipa lumina. ca sa pot sa inteleg mai bine te rog pune o mica poza aici .. sa vad si eu cum este bordul tau. eu shtiu ca sunt 2 tipuri de borduri, 1) cu becuri 2) cu leduri, cele cu leduri dispaly-ul este lipit adica din display pleaca picioruse care vin pe placa, asa a fost primul meu bord, cele cu becuri (dar nu toate) au display-ul prins intr-o carcasa neagra cu 4 surubele (vezi pozele de mai sus), daca la tine nu poti sa dai jos fiecare ceas inparte trb sa faci asa, sa scoti acele apoi sa scoti cadranul (tabala cu scris) apoi sa dezlipeshti fiecare piciorus de la Display. si acolo dai de leduri sunt cate 2 pt fieare display. Cam complicat. Cu folia, ea este fix desupra display-ul daca te uti mai atent o sa vezi ca el are o tenta de maroniu este forte bine lipit pe display trb sa te uiti bine de tot si ai sa-l vezi.

Modificat de LuLuRo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara anunturi de vanzari pe arii tehnice!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok.bordul meu este din ala cu picioruse pe placa.deci faza cu cifrele rosii e cam complicata.dar daca desfac folia dp display si o intorc invers mi se vad culorile invers nu?cu ce o lipesc inapoi dupa ce o spal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai cu ceva transparent .. scoci :icon_redface:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cum scoci?de jur imprejur si pun si pe toata folia??ca probabil trebuie sa fie lipit bine de display. cu putin superglue pe margini????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pui scoci doar sa prinzi folia sa nu plece de acolo, nu trb sa fie lipita extraordinar de bine la mine nu sa foarte aproape de display are ceva distanta ... si se vede super bine. Cat am fost in focsani am facut o mica modificare la ledurile de la Display am schimbat rezistenta am pus de 220 pt ca cu 470 nu prea se vede cand este putina lumina trb sa fie bezna sa vezi vine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata am pus.dar nu-mi place ca este verde...stii cumva ce leduri sunt alea de acolo dinauntru?alea 2 mici din spatele ecranului?as vrea sa se vada ca la tine adik rosii cifrele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt leduri SMD, intra aici si cumperi leduri http://www.ledshop.ro/. pune si tu te rog o poza sa vada si ochiul meu :D

Modificat de LuLuRo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

man...deocamdata nu am facut poze:(oricum se vede ca la tine inaintea de ato pune leduri rosii.cifre verzi pe fond negru.o sa-mi iau 4 leduri smd si atunci promit sa pun poza.mai trebuie sa mai pun rezistentze ceva sau merg asa doar skimbate???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce imi aduc aminte eu.. shtiu ca sunt puse rezistente acolo pentru ca eu am scos ledurile de acolo si sunt puse in alta pare cu rezistentza ca sa mearga la 12 V deci .. rezulta ca numai pui rez. dar este posibil sa nu fie aceas tensiune de lucru la ledurile rosii care le pui tu dar sunt shanse cam mici :) oricum eu zic sa cumperi mai multe leduri :) pt ca poti sa pui ledurile SMD la Clima (butoanele de la aer, ventilator).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!