Jump to content

Lumini Bord


boond
 Share

Postare recomandată

Frumos, si tot respectul pentru migaleala si rabdarea de care trebuie sa dai dovada sa faci asa ceva, inainte de a pune climatronicul, aveam leduri albastre si rosii pentru fiecare pozitie si voiam sa continui sa fac in asa fel incat sa se aprinda ledurile albastre daca eram pe aer rece sau rosii daca eram pe aer cald, dar am renuntat deoarece a aparut climatronicul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi.o sa ma uit la aia saptamana viitoare sa vad ce si cum.va tin la curent.Se poate pune o alta culoare inafara de verde?fara sa fac modificari.

sa imi spui si mie ce rezolvi si de unde ai luat leduri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu am mai pus nici un led ca nu am timp sa ma ocup de ea.Dar ii ceva de munca.Eventual intreaba si tu un coleg care are montat ce si cum exact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru luminile de la ceasuri vezi aici (ai nevoie de Acrobat Reader instalat ca sa vezi pdf-uri),

http://www.un-real-estate.com/LED_Instrument_Lights.pdf

ai cateva poze cu bordul, ce capace trebuie scoase, si unde sunt suruburile.

Mare atentie la butonul de la faruri (din stanga la volan), iese doar daca apesi o clema din dreapta lui care il blocheaza. Iti arata si in link-ul de mai sus, dar iti zic sa nu treci cu vederea si sa tragi de el prea tare.. ca iese imediat daca ti ala apasat.

2.Pentru becul de la controalele de aer uita-te aici:

http://www.emotors.ca/articles/117.aspx

Bafta!

foarte tare frate, pentru un beculet de 1 leu am stat 2 ani fara lumini la controalele de aer, pe cine intrebam ziceau ca asa sunt din fabrica.....thank you vwforum for pimping my ride :) :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saluti. Eu am inlocuit cele doua becuri de sus cu 2 leduri albe, am scos becul si in soclul de la bec am lipit un Led si o rezistenta, am scos filtru de culoare [verde] si am pus o hartie de calc ca sa faca o lumina uniforma la fel am facut si la becurile de la LCD-uri numai ca am pus leduri rosii si rezultatul este destul de okays. Acum lucrez la alt ceva, imi pun display-ul de la senzorii de parcare in bord, daca atzi obs. in partea dreapta si stanga sunt doua lacasuri am taieat si am pus acolo ledurile de la senzori de parcare numai ca mai am de munca sper sa termin pana Duminca ... vreau sa vin si eu la intalnire cu Bord-ul pus ;) Ceva poze, ultima poza este cu lumina din bord.

post-17650-1211400831_thumb.jpg

post-17650-1211400843_thumb.jpg

post-17650-1211400848_thumb.jpg

post-17650-1211400854_thumb.jpg

post-17650-1211400858_thumb.jpg

post-17650-1211400914_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LuLuRO, la pedale ai neon sau ti-ai pus leduri ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La pedale am pus leduri. gasesti de cumparat o bagheta de leduri SMD care se rupe din 3 in 3 leduri si se alimenteaza la 12V, acolo am pus 6 leduri. Vezi in sectiunea O Poza Pe Zi! gaseshti o poza si cu lumina din dreapta unde acolo am pus leduri SuperFlux, sunt 4 leduri si legate in serie ca sa poti sa le alimentezi direct la masina fara nici o rezistenta. Un led superflux este 1.5 Lei si bagheta de 3 leduri este 7 lei.

Modificat de LuLuRo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata am terminat de modificat bordul am pus ceva poze.

post-17650-1211486732_thumb.jpg

post-17650-1211486749_thumb.jpg

post-17650-1211486766_thumb.jpg

post-17650-1211486865_thumb.jpg

post-17650-1211486881_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari , am insa o intrebare : nu te deranjeaza intensitatea luminii de la senzorii de parcare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorii se aprind numai cand dai cu spatele. Eu nu vad nici un deranj. Arata f bine si ideia sa folosesti spatiul ala din bord e super. bravo man

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine nu ma deranjeaza lumina deloc si plus ca prima data am avut display-ul original pe bord in centru si cand batea soarele nu vedeam nimic in el asa ca m-am gadit sa-l pun acolo pt ca nu bate soarele in bord si se vede destul de bine cand este multa lumina afara.

Mai trb sa pun un display care imi arata distantanta numai ca eu vreau sa-l pun jos unde sunt beculetele pt ulei, centura, frana de mana singura promlema este ca filmul respectiv este opac si nu shtiu cum sa fac, m-am gandit sa refac eu filmul respectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LuLuRo

f bine realizata lucrarea, geamul acela de la ceasurile de bord e lipit acolo, sau cum? ca asa am si eu la polo ca la golf III si as vrea sa il desfac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kicker: geamul din fatza bordului este lipit, eu am incercat sa-l dau jos sa pot sa decupez acolo frumos dar .. nu am riscat prea mult sa nu-l sparg. dar poti sa lucrezi destul de bine si cu el. in caz de il strici imi zici eu mai am o carcasa de bord tot de golf 3 si poti sa te ajut cu ea, daca ai drum prin bucureshti pot sa te ajut cu demontatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa ce m-am chinuit un pic...:

ftq5c4.jpg

ek5lad.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super tare. Felicitari. Dar la butoanele de la aer? nu pui si acolo leduri? eu ma chinui sa fac acolo de 3 luni am stricat 2 paianjeni si acum ashtept sa vina ziua de salariu si cumpar leduri smd si incerc cu ele poate am sa fac o lumina uniforma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu m-am chinuit chiar deloc si nici nu am pus leduri. am inlocuit pur si simplu niste foite de plastic care se afla in bord. urmeaza cu restul sa vad ce pot face. sper sa nu-mi ia 3 luni. :Driver: :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde gasesc chestia aia din plastic care transmite lumina la alea 3 rotite de la ventilatie????se gasesc noi oare de cumparat????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

keyafy: incearca la dezmembrari, eu am cautat dar din pacate nu am gasit nici un golf 3 pe acolo, noroc ca am gasit pe la un vecin care mai avea un G3 demontat.

Am facut un mic update. eu zic ca a iesit super bine :lol:

post-17650-1212258942_thumb.jpg

post-17650-1212258947_thumb.jpg

post-17650-1212258951_thumb.jpg

post-17650-1212258955_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AAAA, vreau si eu. De doua luni caut info despre cifre rosii pe ceas. Am vazut pe un site german tuning... ceasuri cu cifrele rosii si am inebunit cautand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CVA G3: Este simplu, acum de pinde de care bord ai. Daca ai bord cu leduri SMD operatia este mai complicata, daca ai bord cu beculetze care se desfac este super usor. Eu sunt din bucuresti si pot sa te ajut fara nici o problema cand te hotareshti sa le faci imi dai un PM sau un tel la 0762656277.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spawn b93rlf

@ LuLuRo

Belea super tare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Spawn b93rlf. Multumesc. Urmatorul pas este MFA :( si apoi trecerea la Ceasuri de golf 4 :D am documentatia numai ca trb sa o studiez putin sa vad cat de complicata este si cam cat costa.

Modificat de LuLuRo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit toata piesa cu tot cu butoane la dezmembrari...80 lei nu as da banii astioa doar pe paianjenul ala care conduce lumina..

luluro...de unde ai luat ceasuri din alea ???si cu displayurile de la ceas si km cum ai facut???????au iesit misto rau.bv

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@keyafy:

Cesurile au fost cumparate de pe Forumul asta .. de la un tip din bv. am dat pe el 100 de lei. si cu displayul .. am facut simplu pe display este o folie lipita am dezlipito usor fara sa o rup si apoi am intros folia .. si se vede invers :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@keyafy:

Cesurile au fost cumparate de pe Forumul asta .. de la un tip din bv. am dat pe el 100 de lei. si cu displayul .. am facut simplu pe display este o folie lipita am dezlipito usor fara sa o rup si apoi am intros folia .. si se vede invers :)

dar cum ai facut sa se aprinda digitii rosu ca arata bele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!