Jump to content

Lumini Bord


boond
 Share

Postare recomandată

inca un golf 3 cu cesuri ale caror limbi sunt luminate. in cazul de fatza s-au folosit limbi de la un ceas de audi B3. care nu le prea recomand. e multa munca la adaptarea lor pe ceasurile de golf. dupa 9 ore petrecute cu pistolul de lipit langa mine, miros de sacaz, zeci de leduri am reusit sa duc proiectul la bun sfarsit. rezultataul este cel scontat si chiar mai mult. cum nu se poate upload-a un filmulet tin sa precizez ca ledurile s-au montat in partea de sus a tijei limblior astfel lumina puternica este transmisa la limbi cand acesetea sunt verticale respectiv: 90 de grade. 110 km/h, 3500 rpm, 1/2 benzina..

atasat este si rezultatul. client multumit. deviza mea. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

felicitari a iesit super frumos dar mie unu nu prea imi place culoarea la displayuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau sa salut comunitatea in primul rand , este primul meu post

am schimbat si eu luminile la bord prin metoda cu leduri (in nr de 6 dispuse pe cherstia aceea de erau puse becurile ei )

,atasez o poza aici cu bordul si in ceva timp sper sa revin si cu poze de la blocul de lumini si cel de aer

post-44836-1238710129_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becuri de bord mi-am luat leduri care sunt exact ca becurile dar nu se ard si au culoare alb plasma. 2 buc 5 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zilele astea am mai facut si eu cate ceva.Am terminat celalalt buton de la geam,ala de la pasager si butoanele de la aer.De cele de la aer nu is prea multumit,nu lumineaza uniform si nici pe toate butoanele,ci mai mult pe ala din mijloc.Acuma il las asa dar cand fac rost de leduri de 3 mm o sa incep iar cu butoanele de la aer, butonul de aprins farurile si bordul.Si e adevarat,ledurile de 5 mm vad cam tare,cam deranjeaza,mai tare deranjeaza cel de la incalzirea geamului spate,celelalte mai putin.Pun si eu niste poze cu asa zisa lucrare a mea,care nu prea mi-a iesit.Tin sa precizez ca la butoanele de la aer am folosit 8 leduri de 5 mm,dar nu imi place rezultatul.Am sa pun leduri de 3 mm direct in butoane,asa cum este pe site-ul ala german,dar asta cand am sa gasesc leduri de 3 mm.

post-38723-1238783636_thumb.jpg

post-38723-1238783675_thumb.jpg

post-38723-1238783766_thumb.jpg

post-38723-1238783775_thumb.jpg

post-38723-1238783801_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

app de ledurile de la butoanele de incalzire, am vazut la cineva ca a pus leduri in paianjen. a anulat unul dintre piocioruse si a pus cate un led de 5 mm in locul uni picorus iar in locul becului standard a pus un led tyot de 5 mm slefuit - nu taiat - dar cu o valoare a rezistentei mai mare gen 1.2 kohm iar la celelalte de 820 ohm. acum depinde de fiecare masina. dc spun asta ptr ca la unele blocuri de lumini lumina din interior se reduce aproape de tot si la altele abia daca se reduce la jumate. de aceea nu recomand o valoare exacta ptr ca poate sa difere de la masin la masina. asta o spun din proprie experienta. oricum spor la treaba baieti si e bine ca ne pricepem cat de cat. sper sa putem face si o prezentare cu ele la un meeting.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca putina munca si iese perfect :coffee_lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt convins ca perfectiunea este un deziderat ,insa pentru muritorii de rand e imposibil de atins

de altfel nici din fabrica nu a iesit perfect ,altfel eforturile noastre ar fi in zadar....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu raman adeptul luminii verzi

post-6155-1239040980_thumb.jpg

post-6155-1239040989_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu la fel,parerea mea ca e mai linistitoare decat un albastru.Iar luminile de la ceasuri mi se par cam chioare pe golf 3.Ziua nu iti dai seama daca le ai aprinse,iar noaptea abia se vad.Pe ceasurile albe se vad cel mai bine.

Modificat de ByZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ei bine, eu am dat ceasurile jos de cateva ori pana acum insa nu am avut treaba cu luminile.. m-am suparat, am luat un stop cu leduri si pe tot l-am bagat in ceasuri... initial erau vreo 15 leduri dar a avut Tilica grija sa se mai aprinda decat 9 si voila.. asa arata becele mele.. o sa mai scot din cele albastre pt ca nu imi prea plac, vreau sa pun doar rosu cu alb..

pe langa lumini am mai vopsit limbile cu un text marker de 2 lei de la librarie si pot spune ca e ok..

cel mai mult am muncit sa intorc folia pe lcd-uri chiar unul a iesit mai nasol dar nu-i bai ca mai am un rand de ceasuri.. am cu ce sa schimb..

in rest... intr-o mare zii o sa ma apuc de toate luminitele de prin masina.. inclusiv cele de pe stopurile de pe spate..

chef sa ai ca restul se fac..

partea proasta e ca ma enerveaza fumul de la letcon, fumul de sacaz si de fludor.. am experienta vreo cativa ani buni da tot nu il suport...

eu merg pe idea leduri leduri si iar leduri :)

post-11907-1239046864_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu raman adeptul luminii verzi

la tine arata frumos consola pt ca ai multe butoane si casetofonul tot verde

ei bine, eu am dat ceasurile jos de cateva ori pana acum insa nu am avut treaba cu luminile.. m-am suparat, am luat un stop cu leduri si pe tot l-am bagat in ceasuri... initial erau vreo 15 leduri dar a avut Tilica grija sa se mai aprinda decat 9 si voila.. asa arata becele mele.. o sa mai scot din cele albastre pt ca nu imi prea plac, vreau sa pun doar rosu cu alb..

pe langa lumini am mai vopsit limbile cu un text marker de 2 lei de la librarie si pot spune ca e ok..

cel mai mult am muncit sa intorc folia pe lcd-uri chiar unul a iesit mai nasol dar nu-i bai ca mai am un rand de ceasuri.. am cu ce sa schimb..

in rest... intr-o mare zii o sa ma apuc de toate luminitele de prin masina.. inclusiv cele de pe stopurile de pe spate..

chef sa ai ca restul se fac..

partea proasta e ca ma enerveaza fumul de la letcon, fumul de sacaz si de fludor.. am experienta vreo cativa ani buni da tot nu il suport...

eu merg pe idea leduri leduri si iar leduri :P

a iesit frumos dar prea luminos, stiu si rime :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai8888 eu mi-am dat cu parerea. daca asta e parerea mea nu inteleg reactia ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare: daca pun in loc de 2 becuri 4...la iluminarea bordului...are vreun efect negativ ? in sensul de topit fire,ars sigurante,nu consum mai mare... io stiu ca ,teoretic,nu ar trebui sa aiba a face...atata timp cat le pun in serie,adica in forma pe care sunt ele montate si acum(cele doua).astept un raspuns pertinent,maine vreau sa fac operatiunea...

mentionez ca becurile originale sunt de 2 W,...,io as pune inca doua,pe mijlocul liniei respective,de 1,1 sau chiar de cate 2 W.

merci

respect :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

teoretic nu ar trebui sa se intample nimic pt ca atat timp cat sunt puse cele 2 si nu s-a topit nu prea are cum sa se topeasca ... iti recomand sa pui de 1.1 toate 4 ca sa ia o lumina uniforma si sa nu fie consumul prea mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin_golf excelenta ideea cu 4 becuri in loc de 2 .Si eu cred ca ar fi mai bine becuri de 1,1w deoarece cu cele de 2w ar putea fi prea deranjant la ochi.Oricum te rog posteaza ce ai facut si cum pt ca mi se pare o idee care merita sa fie luata in seama. :vwrullz:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi aici.Nu e necesar sa scoti ceasurile.Doar le rabatezi cu fata in jos si ai acces la becuri.E foarte simplu.Succes ! :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde vreti voi sa puneti 4 becuri in loc de 2?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu cum se va reusi sa fie construit soclu pentru alte doau becuri. e munca de chinez batran. plus ca am vazut ca era mentonat ca becurile sunt legate in serie. nu au cum ptr ca sunt doua lamele paralele si nu au cum sa fie inseriate la nici un model de ceas. acum depinde de fiecare. eu unul am golfuletzu de 8 luni si am alergat ceva km cu el ideea este sa nu facem luminile din bord sa fie prea stridente ci placute la drum lung sa nu fie obositoare. am vazut verde care deranja, chiar si portocaliu arata bine dar in limita intensitatii. fiecare isis face iluminarea cum doreste. dar ca idee (nu vreau sa fie luat ca repros sau obligatie), modificarea sa fie fiabila ptr fiecare. cam asta am avut eu de zis pe dimineatza asta. in rest la cat mai multe modificari. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi aici.Nu e necesar sa scoti ceasurile.Doar le rabatezi cu fata in jos si ai acces la becuri.E foarte simplu.Succes ! -_-

Mersi foarte mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde vreti voi sa puneti 4 becuri in loc de 2?

sa punem 4 becuri in loc de cele 2 care ilumineaza ecranul ceasurilor de bord.daca nu stii unde sunt,uita-te pe forum.

nu stiu cum se va reusi sa fie construit soclu pentru alte doau becuri. e munca de chinez batran. plus ca am vazut ca era mentonat ca becurile sunt legate in serie. nu au cum ptr ca sunt doua lamele paralele si nu au cum sa fie inseriate la nici un model de ceas. acum depinde de fiecare. eu unul am golfuletzu de 8 luni si am alergat ceva km cu el ideea este sa nu facem luminile din bord sa fie prea stridente ci placute la drum lung sa nu fie obositoare. am vazut verde care deranja, chiar si portocaliu arata bine dar in limita intensitatii. fiecare isis face iluminarea cum doreste. dar ca idee (nu vreau sa fie luat ca repros sau obligatie), modificarea sa fie fiabila ptr fiecare. cam asta am avut eu de zis pe dimineatza asta. in rest la cat mai multe modificari. :(

nu apreciez ironia ta...ai dreptate,sunt in paralel,am gresit cand am scris,si chiar nu e munca de chinez,ci de roman inteligent.

daca lumina e obositoare,o dai mai incet,ca d-aia e pus potentiometrul ala ,nu?

si inca ceva:soclul e simplu de construit...ar trebui sa stii asta ,doar ai lucrat mult cu bordul.scuza-ne pe noi ,muritorii de rand ca avem si alte idei in afara de cele clasice luate de pe alte situri... :) promitem sa ne gandim de 2 ori inainte sa mai postam pe aici..poate jignim pe cineva...

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa se inceteze cu ironiile , nu postam pentru a ne da destepti , postam pentru a nu ajuta intre noi !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer imi pare rau ca s-a ajuns aici. nu am dorit sa fiu mai presus de nimeni ca nu sunt am venit doar cu o sugestie. imi retrag inca o data cuvintele pentru cei care au inteles gresit ceea cea am spus. in plus si eu sunt din aceeasi bransa ca si voi nu am nimic in plus chiar nimic. si nici nu ma consider. inca o data imi cer scuze daca s-a inteles altceva. si eu am fost corectat de atatea ori si nu am mai zis nimic. fie acum. multumesc pentru intelegere. o zi buna tuturor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce fel de becuri sunt la bord la ceas la golf 3 ce tip si cate sunt cu soclu sau fara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!