Jump to content

Lumini Bord


boond
 Share

Postare recomandată

albastru nu merge,ca e verde plasticul din jurul brichetei.deci,un led alb puternic.vreau sa stiu cum il leg de rezistenta,si ce valoari tre sa aibe fiecare.fiti amabili si sfatuiti-ma ,sa stiu ce tip de led,ca am vazut ca aici pe topicul asta,cu bordul,ca trebuie diferite tipuri,de grade,etc...

si chiar am sa il schimb,cred ca maine chiar... :icon_thumright: si nu mi-a raspuns nimeni :ati schimbat careva ledurile la cas?

ps:nu suntoff topic:becul din bord sta tot timpul aprins cand e contactul?sau doar cand deschizi usita de la bord?vreau un raspuns sigur.respect!

Modificat de cosmin_golf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. am testat si bricheta cu 4 leduri albastre la distanta egala intr ele. rezultatul e ok. as fi preferat cu rosu dar cum a fost precizat mai sus, rezultatul lasa de dorit chiar si cu led superflux. o sa revin cu poze si cu pozitionarea ledurilor cat despre blocul de lumini trebuie sa existe o cale sa se faca ceva mai bun. mai testam. ciush

albastru nu merge,ca e verde plasticul din jurul brichetei.deci,un led alb puternic.vreau sa stiu cum il leg de rezistenta,si ce valoari tre sa aibe fiecare.fiti amabili si sfatuiti-ma ,sa stiu ce tip de led,ca am vazut ca aici pe topicul asta,cu bordul,ca trebuie diferite tipuri,de grade,etc...

si chiar am sa il schimb,cred ca maine chiar... :icon_thumright: si nu mi-a raspuns nimeni :ati schimbat careva ledurile la cas?

ps:nu suntoff topic:becul din bord sta tot timpul aprins cand e contactul?sau doar cand deschizi usita de la bord?vreau un raspuns sigur.respect!

depinde la ce bec din bord te referi ? cat despre led poti sa pui 4 albe sau albastre sau verzi de 5 mm transparente cu rezistente de 820 ohm asta ptr o viata ami lunga a led-urilor iar conectarea se face cu "-" la firu maro si "+" la firul subtire format din doua culori de la mufa de bricheta asta ca sa poti regla intensitatea si la el din butonul de langa blocul de lumini. spor la treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca la cass nu sunt leduri, ci smd-uri. Gasesti la magazinele de reparatii GSM acele beculete mici pt iluminat display. Cauta ce culori iti trebuie.

Off topic: ce inseamna "ciush"? :P in manual nu scrie:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze de :rolleyes: , "ciush" probabil e acel salut din germania putin romanizat, daca e ala inseamna "ceau"!

Modificat de f@ne_tm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze ptr iesirea din tipar. o sa folosesc cuvine romanesti. cat despre blocul de lumini. am stat asta noapte si am tot testat culori. normal cu verde arata bine dar mare atntie doar cu verde mat, ptr ca am folosit si leduri cu lupa si se vede cam ciudat. cat despre albastru nici nu poate fi vorba. am incercat si cu rosu dar nu imi iesea la fel ca panoul de climatizare. atunci am incercat cu portocaliu superflux. iar rezultatul este unul scontat asta ptr martoti iar pentru buton si martou de ceata am folosit albastru. o sa revin si cu poze eventual in seara asta. o zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tocmai am terminat si eu de inversat foliile la display-uri si pot sa spun ca sunt destul de multumit de rezultat.

dsc02144fm1.th.jpg

dsc02147fq9.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio

A iesit super!

Modificat de Sorin Golf 3 cabrio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

felicitari! ff bine ma bucur si sa te bucuri de reusita din plin. pa pa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar de ce in poza mai inchisa se vad pe fond albastru? Asa se vad cand inversezi acea folie?

Tin sa spun ca am incercat sa inversez si eu acea folie, dar mi-a fost frica din cauza benzilor de cauciuc de pe marginea LCD-ului care se dezlipeau. In plus, nu puteam sa apuc acea folie si mi-a fost frica sa nu o deteriorez.

Intrebare: daca se dezlipesc acele benzi de cauciuc, pot fi puse inapoi (in aceeasi pozitie) fara nici un adeziv?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine benzile alea sunt dezlipite la ceas si merge cand vrea el

de asemene la km sunt dezlipite doar de pe display nu si de pe placa insa functioneaza fara pb

nici eu nu am curaj sa ma apuc de asa ceva ,mai ales dupa ce am patit cu blocul de lumini

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu unul cand le-am dat jos display-urile am dat jos si "chederul" ala prcatic e conducatorul de informatie dar la punerea lui inapoi am folosit deodorant sa curatz oxidul se era pe acolo si am protejat chederele in timpul lucrarii le-am bagat intr-o punga tocmai sa nu s puna praful pe ele. deci nu sunt probleme. si daca sunt asa cum a fost la un golf in sibiu, a recunoscut ca nu a strans suruburile suficient si nu facea contcat doat daca apasa pe ele. spor la treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off topic: deci mii de multumiri lui luluro...baiat de treab.eram cu ceasurile pe masa si nu reuseam sa dezlipesc folia aia...l-am sunat si ma indrumat exact ce sa fac.dau un cola cand treci prin ab

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totusi cu ce pot inlocui folia de la display?

am un cas si vreau sa il fac verde.e un philips simplu,ce are caracteristicile bordului,fara multe butoane si am o problema:displayul.e portocaliu si nu stiu ce sa pun verde in locul ei.

va multumesc.orice sfat e binevenit.

salutare :D

Modificat de cosmin_golf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai in primul rand desfal cu grija si vezi ce are LED sau SMD. daca e led il schimbi si tu, dar daca e SMD recomand un centru de reparatii telefoane mobile si il schimba ei.nu merita sa risti posibil sa arzi :insulitzele" de pe cablaj si nu ai facut mare lucru. asta e sfatul meu. acum decizia itzi apartine. asa am facut si eu cu playerul meu la fel trebuia sa i se schimbe smd si sunt ff multumit de ceea ce au facut baietzii de la telefoane. pa pa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt becuri mici (2)si unul mai mare.de fapt leduri si un bec.le voi schimba caciulita care da culoarea.dar la display trebuie sa iau jos folia portocalie si sa pun una verde.da ce sa pun in locu ei??? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut nu trebuie sa schimbi folia. trebuie doar sa o intorci ma refer la o folie de coloare un pic maronie. din exteriorul displayului (ca si cum te-ai uita la el ). schimbi becul respectiv ledurile, dar cel mai bine zic sa pui in loc de bec tot led. acum asta depinde de tine. resultatul il asteptam. sa postezi poze cum a fost si cum arata

ok ? :)

pa pa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare.am instalat azi casul in bord.in el sunt 3 becuri:unu mai mare si doua mai mici.ambele de 12 volti.alea mici le-am schimbat cu verzi(erau portocalii),asa ca acuma butoanele din dreapta sunt verzi.displayul l-am facut verde inlocuind folia portocalie originala cu o bucata dintr-o punge verde de orez :biggrin: ..era cea mai buna culoare posibila.se vede foarte fain.

acu mai am de gasit un bec de 12 volti care sa imi lumineze plasticul (cum e paianjenu ala de la climatizare la masinile noastre)in verde.

deci,in concluzie:mai am de pus un bec verde si am sa pot posta pozele cu casul asta integrat in borduletzul meu... :icon_thumright: am facut o poza dar nu se vede fain ca reflecta din telefon lumina de la stalp drept in displayul casului.

ciao

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asteptam poze cu relizarea ta. dar sa nu te faci ca ploua :D. o zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate nu am reusit sa gasesc bec verde in tot orasul...de fapt sunt 3 magazine de electronice..am pus inapoi portocaliul.da las ca aduc ei.... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte fain!

asa mi-as dori si eu.. :D - lumina f slaba am avut. acum nu mai am deloc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La acest rezultat am ajuns eu

super ok dar parerea mea acum nu vreau sa critic as pune doua leduri unu albastru si unu rosu acolo la butonul din mijloc. eu unul asa am fost nevoit sa fac ca am si player-ul cu rosu iar ceasurile sunt tot cu albastru si cu rosu. oricum super imi place ca ai continuitate la culoare si asta nu multi reusesc sa o scoata. nota 10 inca o data

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La acest rezultat am ajuns eu

Pot sa te intreb cum ai reusit?Ai schimbat doar ledurile sau becurile?

Ptr ca ma chinui de ceva vreme si nu am reusit,tot slab se vede partea acea.

Modificat de Nomood
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt convins ca a schimbat becul si ca paianjenul e intreg.asa a fost la mine.si se vede la fel.nu cred ca iese asa cu leduri....

dar ne va spune autorul.... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!