Jump to content

Lumini Bord


boond
 Share

Postare recomandată

pt display recomand leduri 5mm cu 170 grade. puteti sa cumparatzi dupa www.ledshop.ro. am pus pe un bord la un prieten si se vede super bine fara punct si lumina este uniforma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut tuturor,

cam asta am mesterit eu azi toata ziua, dupa ce si eu aveam problema cu iluminatul la aeroterma care ma cam enerva tot mai tare.

se putea si mai bine dar e bine si asa.

am sa revim si cu poze cu el montat pe masina.

post-39668-1232146128_thumb.jpg

post-39668-1232146140_thumb.jpg

post-39668-1232146150_thumb.jpg

post-39668-1232146161_thumb.jpg

post-39668-1232146173_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asteptam pozele cu finishu'. spor la treaba si poate ne aratzi la sibiu si la intalniri ce ai realizat. ciush

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am documentat dar degeba... nu reusesc sa cresc intensitatea la martorii de pe blocul de lumini. butonul a iesit super dar restul se vad asa obositzi desi am pus 2 led-uri. are cineva idee unde anume trebuie sa bata led-ul in dispersorul ala dinauntru pentru ca vizibilitatea sa creasca. la mine se vede doar daca e intuneric altfel vad doar butonul cu cei doi martori si led-ul de la ceatza... astept o lamurire in privintza asta... multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atat mi-a mai ramas si mie ,blocul de lumini

in rest am rezolvat cu toate, le-am facut rosii (butoanele din bord,climatizare ,butoane geamuri,oglinzi ,bordul)

si asta pt ca am ramas fara leduri (erau mai multe decat am calculat)

as vrea sa stiu daca pt ledurile de la blocul de lumini trebuie rezistente ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da necesita. eu pentru leduri albastre am pus 680 de ohm/ 0.25 W e cea mai mica valoare la care sa si reziste in timp ledu. iar pentru cel rosu de la luminile de ceatzsa am pus de 820 ohm/0.25 W. spor la treaba si astept rezultate :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

asa a iesit panoul de la aeroterma si butonul de la incalzirea lunetei

nu imi pot explica de ce la butonul din mijloc nu se vede punctul rosu, ca la celelalte din stg si dr. ledul e la fel si butonul e la fel.

dupa cum ziceam, se putea si mai bine...

numai bine!

post-39668-1232273831_thumb.jpg

post-39668-1232273957_thumb.jpg

post-39668-1232273980_thumb.jpg

post-39668-1232274106_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La blocul de lumini este foarte simplu de facut ... desfacetzi blocul de lumini si ii scoatetzi becul acela negru (ma refer negru ca are un plastic negru)... luatzi un led verde rosu albastru cum doritzi si facetzi legaturile (cautatzi + si - in locul unde a fost becul ala) punetzi si o rezistenta de 820 (eu miam pus mai mica ... ca am fost la un prieten sa imi puna rezistenta ca eu nu aveam acasa indicat este de 820) si o sa arate foarte bine .... disera am sa pun o poza cu blocul de lumini sa vedetzi ce mia iesit mie

Modificat de Pfanners
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la cass a schimbat cineva luminile?sper ca nu sunt :icon_thumright: ...doar casul face parte din bord,nu?

:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare.....ce cheie imi trebuie ca sa desfac display`urile de pe placa (cel cu ceasul si cel cu nr de km).

este cumfa un torx de 8?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare.....ce cheie imi trebuie ca sa desfac display`urile de pe placa (cel cu ceasul si cel cu nr de km).

este cumfa un torx de 8?

salut ptr a desface suruburile itzi trebuie T6 e mai greu de gasit. intereseaza-te daca ai pe cineva in familie care lucreaza pe masini cu comanda numerica si sigur are si aceasta "surubelnitza". spor la treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adevarul este ca noi vrem sa facem dintrum galant si modest Golf 3 o adevarata orga de lumini si beculete incat si cele mai avansate prototipuri de OZN-uri sa paleasca cand le depasim. :ceuameni: Dat fiind faptul ca`s un proaspat posesor al unui astfel de viitor ozn (golf 3) astept sa vina primavara ca sa-l pun la punct si pt asta tre sa Multumesc la toti cei care au postat idei si fapte pe acest Topic care mi-au raspuns la multe intrebari sperand ca in viitor sa va ajut si eu.

Ceva magazine dotate prin Bucuresti cu parti de electrica (de la bec la panou electric) eventual dezmembrari dar in limita bunului negotz.... cunosteti??? Multumesc anticipat!

Felcitari pentru toti care au postat modificarile facute... majoritatea sunt chiar meserie... si bafta in continuare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asta mia iesit is mie :ceuameni:

php6vyyegamiq3.th.jpg

phpoppyo3pmma7.th.jpg

phpyysficamfy1.th.jpg

Mai am maine cand ies de la munca sa modific ventilatia ca se vede cam slab si sunt multumit :P poate pe viitor cred ca pun ceasuri pe plasma ca arata mult mai frumos

Multumesc celor care au explicat cum si ce sa face sa iti faci luminile in interior ca la mine era o bezna totala ... asa am cumparat masina acum 3 luni si chiar eram mirat ca nu aveam decat lumina de la bord !!! have fun all :P

Modificat de Pfanners
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o nelamurire. nu te deranjeaza lumina din bord la drum lung? ptr ca eu am doar 4 led-uri albastre mate si e destul de vizibil. asa ca fapt divers. ptr ca eu am facut 30 de km pe timp de noapte si am fost nevoit sa mai reduc din intensitate. nu o lua in nume de rau dar itzi recomand sa indrepti si un led sau doua catre ceasul de benzina si cel de temperatura ca nu se prea vad. spor la treaba si oricum esti in club ca ai avut initiativa. felicitari si ne vedem cu "OZN-urile" la semafor sau prin tzara. ciush

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ai dreptate ... sunt prea puternice ... dar cred ca o sa imi cumpar pe plasma ca se vad frumos foc :D oricum multumesc ca ma primitzi si pe mine in club :D :icon_thumright:

Modificat de Pfanners
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi electrobeat85.....o sa caut acea surubelnita, si o sa postez rezultatul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

placerea e de partea mea ca pot sa contribui si eu la proiectul tau si nu numai. spor la treaba ;) ciush

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o problema :frigbaitata: eu pe golf`ul meu aveam ceasurile fara turometru ... mam dus la dezmembrari si am cumparat ceasuri cu turometru .... totul bine si frumos lam pus acolo e ok dar ... turometrul nu imi merge :Driver:( ma poate ajuta cineva ??? sper ca nu sunt :) astept un rasp daca stie cineva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta un electician auto sa-ti traga un fir la alternator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine de subliniat un electrician bun. ptr ca un vecin si-a facut aceeasi schimbare insa surpriza la un drum mai lung a inceput sa iasa fum din ceas sia dat cu 150 de ron ceasul si 50 manopera ptr fir cu ele pe apa sambetei. asa ca vezi sa fie bun :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici discutam despre lumini. Problemele referitoare la functionarea ceasurilor si altele despre acestea sunt pe alt topic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a reusit cineva sa faca conturu la bricheta sa se vada colorat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa fiu sincer cam ala a mai ramas neumlat

se poate cu siguranta schimba , albastru ar fi mai usor fiindca prin filtrele alea verzi nu trece neam de lumina rosie

o problema ce am intalnit-o azi a fost la butoanele de la geamuri spate unde ledurile se aprind f slab si mai au si polarite inversa (nu imi spuneti ca am gresit polaritaea , ca nu se aprideau de loc)

de asemenea la blocul de lumini nu am reusit sa scot filtrul ala verde (am folosit acetona cum scria pe un site ,si din pacate am stricat simbolul ala de la intensitate luminoasa ) si nu a iesit asa cum imi place

se vede frumos butonul central ,insa simbolurile alea nu se vad deloc

ma mai documentez ,si vad ce o sa mai fac

numai bine....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine se vede conturul la bricheta...ce e drept cam slabut .daca s-ar putea pune ceva mai puternic.altceva decat becul ala slabut.o idee,ceva?electronistii.... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!