Jump to content

Lumini Bord


boond
 Share

Postare recomandată

Stiu ca aici discutiile se refera strict la Mk II + III si Vento, insa imi permit sa intreb cunoscatorii daca se gaseste un set de ceasuri bord cu plasma si pentru masina din semnatura.

Cu respect, Dragos :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragosu se gasesc si pentru passat b3.

Cauta bine pe net si ai sa gasesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

urmatoarele imagini sunt pentru cei care vor sa isi schimbe luminile la bord-idee si inspiratie.

post-28098-1225590379_thumb.jpg

post-28098-1225590425_thumb.jpg

post-28098-1225590435_thumb.jpg

post-28098-1225590445_thumb.jpg

post-28098-1225590454_thumb.jpg

post-28098-1225590462_thumb.jpg

post-28098-1225590472_thumb.jpg

Modificat de arabel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat cu diferite leduri cu diferite culori. am folosit leduri q lupa si pentru a scapa de efectul ''lumina cu punct'' am retezat ''lupa'' ledului.

in poza nu taiasem inca lupa ledului tocmai pt a explica efectul ''lupa''.

am atasat si pose d la aer.

am sa revin si cu geamuri electrice cu comanda sus-jos senzoriala si sistem de alarma prin telefonul mobil. deocamdata inca mai lucrez la ele.

post-28098-1225590607_thumb.jpg

post-28098-1225590620_thumb.jpg

post-28098-1225590628_thumb.jpg

post-28098-1225590694_thumb.jpg

post-28098-1225590703_thumb.jpg

post-28098-1225590877_thumb.jpg

Modificat de arabel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti!Am schimbat si eu toate beculetele de la bord,climatronic,geamuri ,oglinzi cu leduri rosii.Adevarata migaleala!Cadranele de la bordul meu sunt albe si a fost complicat sa scot LCD-rile.Le-am spart ,m-am enervat ca nu se dezlipeau de pe placa.N-am avut o pompa de extras cositorul!In rest arata belea.O sa pun niste poze dupa ce rezolv probleama LCD-urilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o mare intrebare. Ce putere trebuie sa aiva becul de la instalatia de aer (cel cu paianjen) si cel de la scrumiera ? Am incercat pana acum cu becuri cu soclu de 1,2W putere si mi-am comandat acum de 3W stie cineva daca sunt bune sau au dezavantaje?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se vor topi toate plasticele de pe linga bec !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vad ca e harnica lumea pe aici.

Am o sugestie , folositi pentru afisaje leduri de 5 mm pe 180 de grade , veti obtine astfel o lumina uniforma.

Eu am facut multe borduri de golf 3 , passat3 , corrado si am folosit numai leduri de acest tip la indrumarea lui luluro

Pentru comenzile de la climatizare folositi leduri SMD cate 6-7 pe fiecare rotita.

Cu stima Gafincu Adrian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desi e mai migalos q ledurile rezultatul este cu mult peste cel asteptat din punct de vedere estetic,chiar de dai un ban in plus merita.

pentru cei ''puturosi''(nu spun cu rautate) becurile d 3w sau 5w topesc in jurul lor,iar alea d 1,5w sunt prea slabe. deci..........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un mic sfat pt arabel sau mai bine zis pt cei care vor sa puna leduri la bord dupa cum zicea si terente folositi leduri care are unghiul de lumina de 180 grade daca nu gasiti sau din alte motive vrei sa folosesti led normal atunci piliti lupa la led numai cu conditia ca fiecare led sa fie de aceas dimensiune sau ceva mult mai simplu sa cumparati ledurile gata facut are CVA G3 de vanzare cu soclu cu tot adica scoti soclu cu bec-ul respectiv si pui soclu cu led-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost astazi la reprezentanta Vw pentru a comanda becul de la scrumiera si cel de la blocul de lumini si mi-au cerut 31 RON :offtopic: iar un becul care ar fi in ambele cazuri nu e mai scump de 2 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt luluro: eu stiu lucrul asta insa nu toti care vor sa isi faca gasesc ledurile gata facute. a fost o sugestie -mai preistorica ea-dar la indemana la mai multi :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru becuri dai un telefon la volksparts... eu am comandat acolo.. bec cu soclul de plastic de la scrumiera cam 2 lei. Eu am devenit mai puturos asa ca am gasit leduri la 12V cu soclu, ambele variante spot/cap rotund si difuzie/cap taiat, orice culoare. Acum caut leduri UV-A la 12V si o imprimanta UV-ink sa printez pe folie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna

Am si eu o problema cu golful meu(golf 3 1.9 tdi),nu se mai aprinde nici o lumina la bord,am verificat sigurantele si nu e nici una arsa, daca poate cineva s-a ma ajute cu vreo schema electrica sau daca stie cine comanda iluminatul interior

(releu ,comutator...) Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

odata ce aprinzi pozitia se aprind si luminile din interior, poti sa verifici blocul de lumini

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca in stanga bordului e o rotita de unde reglezi intensitatea luminii de la bord.ia incearca sa invarti un pic de ea,poate ai vreo surpriza(asta in caz ca iti merge pozitia pe masina)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit defectul pana la urma.Firul care alimenta beculetul de la butoanele de la geamul din usa soferului era prins de surubul care strange manerul pe usa si era ciupit si atingea la masa(prin surub) si cred ca butonul care regleaza intensitatea luminoasa are protectie la scurtcircuit ca nu s-a ars nici o siguranta .Cu usa deschisa se aprindeau toate luminile in bord si in momentul in care inchideam usa se stingeau,asa am descoperit ca problema era in usa.

Multumesc pentru ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor, eu mi-am schimbat ledurile la butoanele de la geamuri si la butonul de reglat oglinzile...si tot imi arde ledurile cand dau sa aprind pozitiile...am pus si alte rezistente la butoanele de la geamuri si tot degeaba...Ce pot sa le fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pun rezistente de precizie in cazul in care il ''confectionezi'' tu. tre s ai o valoare d 1kohm-varianta simpla. se face un montaj f mic cu un tranzistor smd-asta e putin mai dificil. sunt leduri care merg la 12v fara rezistenta. am montat sapt trecuta unuia la un g3 la butoanele de la geamuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor, eu mi-am schimbat ledurile la butoanele de la geamuri si la butonul de reglat oglinzile...si tot imi arde ledurile cand dau sa aprind pozitiile...am pus si alte rezistente la butoanele de la geamuri si tot degeaba...Ce pot sa le fac?

Schimba rezistentele originale din butoane cu unele de 1 kohm si masoara curentul inainte si dupa resitenta sa vezi cat e.

Daca pui rezistente de 1 kohm nu o sa se mai arda ledurile , ar mai fi varianta cu tranzistor , si ar mai fi inca o varianta cu sursa de curent constant formata dintr-un tranzistor un zener si 2 rezistente.

Eu zis sa pui rez de 1 kohm si nu o sa mai ai probleme , eu aja am facut la multe masini si functioneaza ledurile si in ziua de azi.

Stima Gafincu Adrian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema cu ceasul digital din bord

de obicei nu afiseaza nimic ,insa cand este frig afara,si dupa o perioada mai mare de stationare imi indica ceva de genul

F F F F cu niste sageti deasupra iar pe masura ce seincalzeste dispar una cate una literele

daca ati mai intalnit problema asta va rog sa ma ajutati

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!