Jump to content

Lumini Bord


boond
 Share

Postare recomandată

daca vrei sa o faci albastra sau rosie atunci nu trebuie sa le stergi deoarece culoarea o sa se vada ok. cum am si eu.daca te uiti mai sus o sa gasesti postul cu pozele. asta daca am inteles eu cum is vopsite :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei sa o faci albastra sau rosie atunci nu trebuie sa le stergi deoarece culoarea o sa se vada ok. cum am si eu.daca te uiti mai sus o sa gasesti postul cu pozele. asta daca am inteles eu cum is vopsite :)

Pai e verdele acela din fabrica, dar daca las verdele nu o sa se vada pe urma ceva nuanta mai ciudata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai la rosu si albastru nu...numai cu alb o sa se vada...banuiesc iti dai seama de ce.. aici ai postul meu. si citeste in continuare ca s-a orbit chestia asta.

[OT: numai da quote la postul anterior.]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am incercat cu albastru si tot verde se vede, rosu merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atasez si eu rezultatul iluminarii bordului. intensitatea e mult mai redusa decat in poza. momentan poza e facuta pe masa de lucru. deseara o sa fac cateva poze cu toti martorii. sa auzim de bine si spor la modificat :icon_cool:

Modificat de electrobeat85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am incercat sa sterg vopseaua aceea verde cu acetona dizolvata in spirt dar cred ca nu am pus destul spirt si sa luat si albul de sub vopseaua verde, eu sunt multumit cum se vede la mine dar daca te uiti mai atent se vede ca nu e chiar 100% cum era din fabrica....... pe atunci nu stiam ca daca pun leduri rosi o sa se vada rosu fara a sterge verdele acela.....cu acetona m-am inspirat de AICI , este prezentat in primele 50 de posturi operatiunea, dar e interesant de urmarit intregul subiect

electrobeat.....a iesit foarte fain la tine, dar as completa ceva fara sa te superi.....ar fi si mai fain daca ai face si acele de la turometru si vitezometru in rosu, iar daca scrisul s-ar vedea in rosu cum e la audi a4 si a6(cum as dori eu sa fac), ar fi....jos palaria.....sau ar mai fi o varianta sa faci cum e la g4, dar din cate am observat eu ledurile albastre de la indicatoare nu au tenta de albastru pe care o au ledurile din comert......e un albastru mai inchis as spune eu.

Modificat de danutszy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scrisul e rosu iar limbile de la vitezometru si turometru se inrosesc cand ajung la 100 km/h respectiv 3500rpm. o sa revin cu o poza pe timp de noapte si cu o scurta filmare. ms de sugestie. orice idee e bine venita. de aceea e forum sa discutam parti bune si rele. :)

Modificat de electrobeat85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scrisul e rosu iar limbile de la vitezometru si turometru se inrosesc cand ajung la 100 km/h respectiv 3500rpm. ....

Si cum ai facut asta ca as fi si eu interesat, de la ce masina sut limbile?

multumesc, Silviu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca citesti topicul de la cap la coada ai sa gasesti detalii date de toti colegii imposibil sa nu reusesti. am mai precizat in posturile anterioare ca limbile sunt de pe un renault 21.

Modificat de electrobeat85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am refacut si eu iluminatul in butoane....dar la butonul de oglinzi electrice nu am alimentare,are cineva idee care ar fi firele care treuie sa alimenteze iluminatul consolei de oglinzi sau care ar fi problema de nu exista alimentare(sigurante,fire rupte)

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ electrobeat la temp. apa...acel albastru vine din spate ? sau ii numa marker?how did u do it ?

Modificat de hotworm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e posibil sa nu mai poti face nimic ..nu o lua de buna ..nu stiu sigur..dar arculetul ala cam arata a mecanica fina ..nu stiu ce sa zic

pai nu am mai putut face nimic, cu cat ma chinuiam mai mult sa refac acel arculet se strica mai tare, parca era ca faza cu nisipu miscator..cu cat te zbati, te afunzi mai tare.:-j

drept urmare, am cumparat alt ceas(am avut noroc ca am gasit doar ceasul).insa am cautat ceva pana am gasit doar ceasul, nu avea rost sa cumpar tot bordul:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

electrobeat85, minunat, felicitarile mele, daca tineti minte ce disciplina aveam la scoala: "uite ce pot face, doua maini dibace" :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are cineva sau ma poate ajuta cineva cu " tabloul de bord. " circuitele dupa spate... care si cum as plus minus. sa stiu cum sa pun ledurile .. ? daca ar fi o poza ar fi super.. vreau sa ma apuc sa le schimb si eu ... nu prea ma incanta verdele ala ... mersi frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iei un alimentator de 12V si alimentezi iluminarea pe la cele 2 tablite de sus (poza 6,7; in poza 10 iti arata care e + si - : http://www.blauertacho.de/doc/vw/golf_3/ta...ho_von_trw.htm). Cand e alimentat pui aparatul de masura si vezi cum vine tensiunea.

Modificat de b-66-six
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa nu uiti de rezistente la leduri pe care le legi la "+" ledului in caz ca nu le gasesti la 12V alimentare , se punea o rezistenta de max 1k parca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca pui leduri la 12V iti trebuie rezistente pentru ca daca nu se vor arde in scurt timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cat trebuie sa fie rezistenta, daca ledurile sunt pe 12v?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a incercat cineva sa mondete banda de leduri smd la bord? mi-am comandat una bucata banda si de aia va intreb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut , m-ar costa mult sa ii schimb luminile la bord la un golf 3 din 93...nu prea imi plac cele verzi ale sale! stie cineva cam cat m-ar costa cu tot cu montaj ? dar un magazin ?multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana`n 10RON, led-urile si rezistentele.

si cu manopera...nu cred ca exista vreun service care sa faca asa ceva, doar persoane de prin zona poate;p

ps:daca citesti tot topicul, vei vedea ca poti face singur.succes

@ovidiu89 : e acelasi lucru ca si cum ai pune led-uri, doar ca te costa mai mult...are acelasi efect:p

@sergiu86 : exista calculatoare pe internet cu care poti afla ce rezistenta iti trebuie insa trebuie sa stii amperajul led-ului . cred ca una de 7-8 sute ohmi ar fi de ajuns:)

si daca nu sti amperajul, poti merge experimental;d..sunt ieftine rezistentele(cateva sute de lei,vechi)

> calculator

si o parere: iesi mult mai ieftin daca cumperi led-uri de 3v...e criza :( faci economie :frigbaitata:

numai bine.

Modificat de LordGhost
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana`n 10RON, led-urile si rezistentele.

si cu manopera...nu cred ca exista vreun service care sa faca asa ceva, doar persoane de prin zona poate;p

ps:daca citesti tot topicul, vei vedea ca poti face singur.succes

@ovidiu89 : e acelasi lucru ca si cum ai pune led-uri, doar ca te costa mai mult...are acelasi efect:p

@sergiu86 : exista calculatoare pe internet cu care poti afla ce rezistenta iti trebuie insa trebuie sa stii amperajul led-ului . cred ca una de 7-8 sute ohmi ar fi de ajuns:)

si daca nu sti amperajul, poti merge experimental;d..sunt ieftine rezistentele(cateva sute de lei,vechi)

> calculator

si o parere: iesi mult mai ieftin daca cumperi led-uri de 3v...e criza :vaidecapulmeu: faci economie :D

numai bine.

pai si daca iau de 3 v cum spui tu o sa se vada ceva in bord?sau or sa fie ca lumanarile de slabe?dar nu am inteles cu rezistentele alea..de unde le iau?unde le montez?si cate trebuie sa iau?..iar becuri pentru bord cate imi trebuie?si ce culoare ma sfatuiesti sa iau?care ar arata cel mai bine?nu prea ma pricep si deaia te intreb de toate!cu respect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ideea este ca daca folosesti led de 3v trebuie sa folosesti si o rezistenta pt fiecare led in parte inseriat(680k parca zicea cineva),dar eu sincer am mers pe leduri de 12 v pentru ca la butoanele de control geamuri oglinzi dezaburire sincer este cam mic spatiu doar pentru led dar sa mai pui si o rezistenta acolo,si sa sti ca sunt perfect multumit.

cit depsre culori si numarul de leduri ce sa zic eu am mers pe albastru-rosu si se pare ca sunt bestiale desi mai am mult de lucru....

si numarul de leduri este in functie de preferinte prea multe deranjeaza prea putine nu se vede dar eu zic asa

3 led pt blocul de lumini

2 pt dezaburire

3 pt butonul din bord gemuri electrice spate

cite un led pt fiecare buton geam electric usa (cel de la sofer 2)

si 4 pt butonul pentru oglinzi

4-5 pentru ceasuri bord sus si depinde ce mai ai tu de modificat

si ar mai fi la panoul de control aer rece-cald,aici in functie de cit vrei de tare sa se vada(eu zic ca max 15 sunt suficient dar) ....

eventaul o sa revin cu poze....

Modificat de look2you22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!