Jump to content

Lumini Bord


boond
 Share

Postare recomandată

pai nici ca sa faci manual nu o sa iasa....ca oricum nu poti sa respecti modelul exact numai dcaa esti asa de migalos sa iti faci deasupra pe ceas un model si sa decupezi cu finete acolo unde vrei sa dai cu vopsea si sa vopsesti apoi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare. Am si eu o intrebare: de ce tip sunt becurile de pozitie si cele care lumineaza ceasurile de la bord si cele de la plafoniera la golf 3 (codul adica). Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pozitii - Bulb - T4W-12V4W

Plafoniera Parte Pasager - Bulb - W5W-12V5W

Plafoniera Parte Sofer - Bulb - K12V10W

Ceasuri Bord - Bulb - 12V2W

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult Zipp. Mai am o intrebare...becurile de pozitie sunt la fel la farurile cu o camera si la cele cu 2...sau nu? Si cele care sunt bulb...sunt la fel toate ca si forma sau poate fi bulbul mai gros/subtire/lung/scurt? Nu de alta dar am gasit niste beccuri cu leduri si ma gandeam sa le iau si sa se potriveasca...sa nu le iau degeaba...

Modificat de PMG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai aici o poza cu becurile de pozitie (in mod normal a trebui sa fie la fel si la o camera si la doua ),si un bec de la bord(iluminare bord si pt unele modele iluminarea display-urilor)

cel cu montura e pt bord

cel simplu foloseste la pozitie si la iluminare numar si la semnalizatoarele laterale

deci ce ai gasit tu trebuie sa semene in partea de jos cu cel din dreapta

dar sa stii ca au o nuanta mai ciudata fata de becurile normale(am gasit eu la aprox 20 ron setul pt pozitii)

PS sa nu iei de 24V pt ca exista si de alea

post-44836-1264271224_thumb.jpg

Modificat de drgosica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PMG acum 2 luni am luat niste leduri cu lupa si am luat teapa pt ca bulbul era un pic mai gros si nu intra cum trebuie...adevarul e ca dupa ce am pilit pe primu si l-am pus se vedea f bine, ledul era de culoare albastra.Daca vrei led normal de culoare alba nu ai nici o treaba ala vine oricum fara problema exact ca in poza lui dragosica,dar am mai vazut la golfuri mai vechi 92-93 cu bec bulb nu led ca al nostru..ceva gen ca pe spate dar mai mic.Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm...Golful meu e din '93 deci cine stie.Desfacutul ramane singura solutie pana la urma...sa vad exact ce si cum. Multumesc mult oricum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. am un golf 3 din 95 ... si misau ars becurile dela butoanele ce actioneaza farurile intenstitatea luminii de bord si care "ridica sau coboara" farurile.. Este vreun topic pe forum in care pot vedea cum sa imi pun led-uri?mentionez ca luminile de bord leam schimbat cu leduri albastre si functioneaza perfect datorita unui topic depe forum. sau stie cineva ce valoare trebuie sa aiba rezistenta daca pun led?? banuiesc ca fara rezistenta se arde .. multumesc anticipat ,, sper sa nu fie offtopic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios si eu ,daca gasesc bec pentru butoanele de reglat farurile si intensitatea luminii, mi s-a ars , dar nu am gasit unde am cautat eu bec la fel .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. am un golf 3 din 95 ... si misau ars becurile dela butoanele ce actioneaza farurile intenstitatea luminii de bord si care "ridica sau coboara" farurile.. Este vreun topic pe forum in care pot vedea cum sa imi pun led-uri?mentionez ca luminile de bord leam schimbat cu leduri albastre si functioneaza perfect datorita unui topic depe forum. sau stie cineva ce valoare trebuie sa aiba rezistenta daca pun led?? banuiesc ca fara rezistenta se arde .. multumesc anticipat ,, sper sa nu fie offtopic.

Salut EaglePk,uite aici ai un link care te poate ajuta sa schimbi led-urile http://www.blauertacho.de/doc/vw/golf_3/li..._3_auf_blau.htm,

dar ai grija cum stergi vopseaua din interior cu un bat de chibrit si putina vata inmuiata in acetona si freci cate putin nu foarte tare ca s-ar putea sa patesti ca mine sa le stergi aproape de tot :)).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici nu sti cite raspunsuri mi-a dat tutorial dat de tine pentru lumini la blocul de lumini....la mine nu functiona nimik,acolo eram p bezna

zilele astea verific sa vad ce fel de lumini sa pun....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi poate explica si mie cineva cum se pot schimba afisajele din bord de la ceas si km la un bord mai nou de golf 3 (adica cu leduri nu cu becuri) l`am desfacut ieri si am avut surpriza sa vad ca nu este ca al altora(a trebuit sa scot acele afara sa dau folia neagra cu gradatiile jos iar display`urile electronice nu le`am putut scoate nici cum)... cu suruburi care il dezmembrezi tot in 5 minute ?

P.S. bordul meu NU este ca cel din acest link http://www.splenetic-spoons.com/g3/pics/003.jpg

Modificat de koala_boy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersii in ciuda faptului ca e in germana tutorialul am inteles cat de cat.. problema e ca nu stiu ce rezistenta trebuie sa adaug ledului.. ce valoare trebuie sa aiba??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am pus 680k la un singur led - daca e din ala de 3-5 mm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stie nimeni cum e la bordurile astea mai noi cu led? :icon_thumright: sau un tutorial cv cum se desface....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi problema o am si eu am bord de-al nou cu leduri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersii in ciuda faptului ca e in germana tutorialul am inteles cat de cat.. problema e ca nu stiu ce rezistenta trebuie sa adaug ledului.. ce valoare trebuie sa aiba??

Poti pune linistit rezistenta de 1K pe led...fara nici o problema. E mai mult decat suficient.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am pus 680k la un singur led - daca e din ala de 3-5 mm.

bun asa....am inteles asta dar in cazul in care pun mai multe leduri (2 sau 3....) cum procedam cu calcularea rezistentei ce trebuie pusa....

eventual o formula ca am mai facut si noi ceva electrica dar a trecut prea mult timp

:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti folosi calculatorul asta. Considerand ca Supply Voltage = 12 V , Voltajul / led = 1.5 V si 20 mA, obtinem cam 580 ohmi, la legarea unui singur led.

Voltajul de functionare optima a unui led poate sa fie diferit de la o culoare la alta.... aici e un exemplu. Fiecare producator poate sa faca cu parametri diferiti si nu e obligatoriu sa fie in toate cazurile asa. Totusi, de regula merg pe 1.5 pana la 3 V....astea "normale". Alea albe mari (cam de 8-9mm) merg cu mai mult.....nu stiu exact cat.

Modificat de GTI_85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca ceva.... nuanta la led este predefinita sau este data de voltajul la care este alimentat ledul...eu sunt interesat doar de albastru,rosu si alb

merci pt celalalte raspunsuri :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nuanta de led e predifinita, nu are legatura cu tensiunea de alimentare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un ajutor si pentru mine si ovidiu89 nu este nimeni dispus sa ne dea? :sly:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu te grabesti, te ajut eu dupa ce termin cu sesiunea.... :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal,

azi m-am apucat si eu de intors folia pe display-uri la km si ceas...am desfacut tot pina la ace,am incercat sa trag de ele dar nu ies si nici nu vreau sa incerc mai tare sa nu raman cu buza umflata,mentionez ca la mine tabla pe care sunt gradatiile este dintr-o bucata pentru toate ceasuriile.

astept sugestii privind scoaterea acelor fara sa stric ceva !!!

:biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!