Jump to content

S-a Blocat Geamul Din Dreapta!


marywss
 Share

Postare recomandată

Nu, trebuie doar sa:

-deschizi usa

-desfaci primul surub de sus ( care nu iese, ci doar se "muta" in alta pozitie prin desurubare)

-scoti incuietoarea din manerul usii(nu parte de care tragi ci aceea unde intra cheia)

-lasi cablul mai larg putin ( il prinzi mai in interior)

&

repeti operatiunile de sus in sens invers.

Bafta

Am reusit...intr-adevar stransesem prea mult cablul.

Acum totul e perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...
  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • marywss

    16

  • carceacristian

    6

  • kelu

    5

  • Iulian M.

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Si eu am avut o prob cu geamul din dreapta...dar dupa 2 zile parca s-a dezghetat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut!Am si eu o mica problema.Nu imi mai functioneaza geamul de la sofer,in sensul ca initial a facut un zgomot ciudat,am crezut ca de la prea multa ploaie sa praf,dar acum scoate zgomot si urca foarte greu dar de coborat coboara.Masina nu este cea din semnatura ci un Leon 1m.Ce este de facut?Am cum sa remediez singur sau macar sa vad cauza sa nu ma pacalesc pe la service?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa dai jos fata de usa si tabla care sustine macaraua, probabil e gripat mecanismul sau s-a incurcat cablul. E normal sa coboare usor si sa urce greu, avand in vedere ca la coborare actioneaza forta gravitationala si macaraua nu se forteaza. Eu te sfatuiesc sa faci operatiunea cat mai repede si pana atunci sa nu mai folosesti macaraua.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu reusesc sa scot fata de usa:(

Am gasit multe DYI dar numai pt golf 4..

Modificat de copanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai incercat sa citesti tot topicul? In pagina 2 gaseai postul asta:

Fetele de usi se scot usor:

1- scoti capacul manerului cu o surublelnita plata;

2- desfaci cele 4 suruburi - 2 maner, 2 la baza fetei de usa;

3- apoi incepi sa desprinzi fata de usa din partea de jos, din dreptul catadioptrului (ochi de pisica). E de preferat sa ai o spatula de plastic speciala, sau poti incerca cu o surubelnita si carpa pusa pe partea de tabla, sa nu zgarii vopseaua;

4- tragi cu incredere de ea ca nu ai ce sa rupi;

5- scoti siguranta tijei de la maner, mufele de la boxe si becul din usa;

6- dupa ce ai dat fata de usa jos, se complica treaba si va trebui sa desfaci toate suruburile care prind o alta tabla de usa (vezi poze). Asta, o data ce ai dat-o jos, la remontare va trebui sa pui mastic, din belsug, ca sa nu te trezesti cu apa in masina.

7- daca ai ajuns si la macara, iar se complica treaba, ca risti sa spargi clemele de plastic, care tin geamul.

Uite ceva poze ajutatoare si un DIY (pt boxe):

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!Aceeasi problema o am si eu,anume nu mai functioneaza geamul de la sofer.Am cumparat macara noua insa nu prea stiu unde sa ma duc sa o si montez.Ma puteti sfatui unde este mai ok?In Bucuresti de preferat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbeste cu colegul Al Bundy, te rezolva el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

A mea macara de pe dreapta fata s-a hotarat sa cedeze. Este din aceea electrica dar nu-i stiu exat codul OEM. O fi compatibila cea de la GIV? Ca mi-e mi-au dat niste scoruri la magazine, pentru a mea, de mi-au cedat si genunchii: undeva intre 350 si 400 pe original. Dracu sa-i ia cu preturile lor cu tot. Ce diferente ar fi intre asta si aia de GIV? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se potriveste de nicio culoare cea de GIV. trebuie sa iei dedicata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In atari conditii, am cam lovit banii bancii. Speram sa nu fie o certitudine. Multumesc pentru raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexanderdj

Vezi ca sunt Leon-uri la dezmembrat aici pe forum si scapi mai ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta este boala macaralelor. Daca cumperi din dezmembrari cat va tine? Plus ca sunt la preturi mari. Cel mai bine este sa cumperi kit de reparatie care se da fara tabla aceea mare. Se rup cu grija niturile si se pune noul mecanism. Eu am folosit tutoriale de pe sectiunea Golf 4. Kit-ul vine si cu nituri noi, dar eu am folosit suruburi. Trebuie sa stii insa ca va urma usa cealalta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

In general, kit-ul vine cu suruburi.

Referitor la SH vs. AM - perfecta dreptate legat de riscul uneia SH.... dar nici la AM nu ai nicio garantie ca o sa tina mult si bine. Ca idee - o macara cu tot cu tabla, SH - poate sa coste in jurul la 150-200 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din toate macaralele pe care le-am montat la forumisti s-au dovedit bune toate in afara de Valeo(desi e firma serioasa) si Magneti Marelli. Foarte bune Mechanex si Meyle daca nu ma insel

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!