Jump to content

S-a Blocat Geamul Din Dreapta!


marywss
 Share

Postare recomandată

Am deschis geamul din dreapta si nu mai urca la loc. De coborat, cobora in continuare dar nu mai urca, doar se auzea motorasul care mergea(un zgomot urat, se chinuia rau). Am reusit sa il raidic la loc, l-am ajutat eu cu mainile.

Din ce am citit eu pe forum, cauzele pot fi:

-s-a rupt o clema care sustine geamul(daca ar fi cazut geamul atunci ar fi fost rupte amnadoua)

-este murdara sina(sper asta sa fie problema)

-nu mai este bun cablu de la macara

Sambata eu vreau sa desfac fata usii sa vad care este problema.

S-a mai lovit cineva de aceasta problema, astept sfaturi.

Daca a mai desfacut cineva fata usii, mi-ar prinde bine niste indicatii(eventul poze)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • marywss

    16

  • carceacristian

    6

  • kelu

    5

  • Iulian M.

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

eu aproape ca garantez ca e cablu facut terci - asa mi-a facut si mie.......

...... incearca sa nu-l mai misti..... daca ai nevoie de cablu suna-ma.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am apucat sa desfac fata usii pt a descoperi problema si sa vad ce trb sa cumpar!

M-am folosit de DIY din link-ul urmator care este pt golf 4(in engleza, dar pozele ajuat mult si la noi e la fel):

http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=1015107

La mine am intalnit o problema care se pare ca m-a costat de mult. Nu am putut desface mufa din poza urmatoare:

post-18531-1206966849_thumb.jpg

si astfel nu am putut da jos de tot tabla pe care este macaraua.

Din aceasta cauza probabil ca ma rupt ceva din piesa in care intra tija de blocare a usii:

post-18531-1206967193_thumb.jpg

Si astfel, la sfarsit nu am mai putut pune aceasta tija inapoi. A ramas usa din dreapta fara posibilitatea de blocare din interior.

Oricum geamul nu se mai deschidea din urmatoarele doua cauze: el se sprijina pe 2 cleme din plastic si la mine una se rupsese. In poza urmatoare este clema buna. La cealalta se rupsese in doua buca ta de plastic:

post-18531-1206967404_thumb.jpg.

Probabil din aceasta cauza uitati-va cum ajunsese cablul:

post-18531-1206967451_thumb.jpg

Am cumparat dupa indelungi cautari o macara noua cu 250 ron(include cele 2 sine, cablul si cele 2 cleme), am montat-o si acum merge bine.

Am ramas cu inconvenientul de nu a mai avea acea tija la usa, dar asta este.

Daca aveti aceasta problema va mai pot ajuta cu alte sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

1. Mufa aia se desface usor cu o surubelnita lata si subtire.

Impingi pe una din laterale, si tragi cu simt de raspundere,

deoarece are praf si noroi si iese mai greu. Ideea e ca trebuia data jos, deoarece in pozitia

care se afla acum, nu mai poti.

2. Partea care ti-a ramas in usa trebuia sa iasa odata cu tabla,

dar probabil ca n-ai desfacut manerul de la usa si suruburile de pe

interior.

Ca atare, ai rupt probabil un ochi de plastic, in care intra tija si mai mult ca sigur ai rupt

si partea care tine printr-un nit, incuietoarea si fata de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am dat jos tabla din cauza mufei pe care nu am putut sa o scot.

am montat macaraua asa, fara sa dau tabla jos.

credeti ca acea tija se mai poate monta la loc, merita sa mai dau jos fata si sa incerc?

are cineva o poza cum intra tija acolo ca sa imi dau seama daca mai merita sa incerc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
carceacristian

Salut.Nici eu nu am putut sa dau jos mufa aia.M-am tot chinuit sa o scot am tras de ea in toate directiile am incercat in fel si chip si in lateral si pe toate partile...si nimic :angry: .Va rugam inca odata daca cineva stie cum se scoate mufa aia,daca poate sa ne zica si noua.Multumim frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cica are acolo o clema care trebuie apasata.

dar mult mai usor este sa scoti si broasca, si astfel nu mai esti nevoit sa scoti toate mufele. ii desfaci suruburile si iese odata cu tabla aia. nu mai desfaci niturile alea 2 de plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carceacristian

Am aflat si eu ca are o clema acolo,am sa incerc,faza cu clema.Sincer mi-e cam frica sa scot broasca.De scos e usor de scos,de pus e mai greu,mie ca numai vine exact la locul ei. :icon_thumright: .Pana la urma daca nu gasesc clema aia am sa incerc sa scot broasca,nu as vrea sa rup firele de la mufa,si pe urma sa le inadesc.Mersi frumos

Modificat de carceacristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu iti fie frica, daca nu ai rupt cele 2 nituri de plastic. broasca sta prinsa fix de tabla aia pe care e macaraua si deci intra la loc foarte usor. parerea mea e ca mai bine te duci la cineva. e am fost la kelu de pe forum sa schimb un switch .el iti desface fata de la usa cu tot cu broasca si ti-o pune la loc in 20 min. are mare experienta. tot el mi-a pus la loc si tija aia pe care eu nu am mai putut sa o pun la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carceacristian

Am reusit sa scot mufa aia,fara sa mai dau jos broasca.Stiu ca e mai usor sa te duci la cineva,dar prefer sa mai invat si eu cate ceva,intotdeauna e bine sa stii in viata cat mai multe,parerea mea.Multumesc frumos,acum nu trebuie decat sa ma duc sa dau fuga sa cumpar kitu de reparatie,si sa vad ce si cum.Multumesc inca odata. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce defect are macaraua mai exact? ce s-a stricat la ea?

sa ne zici si noua cat ai dat pe kit, ce contine si de unde l-ai luat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carceacristian

Salut.Imi primu rand scuze de intarziere.Pai uite mi s-a rupt clema aia ce sustine geamu,si cablurile nu aratau intocmai bine,incepusera sa se rupa din firisoare.Am cautat kit de reparatie,am intrebat si la unele magazine se uitau urat la mine ziceau ca nu exista altii,ca nu aveau si pana la urma m-am dus la un magazin mai renumit din Constanta(nu as vrea sa fac reclama,dc vrei iti dau pe private),si am dat comanda de o macara originala,care costa 3milioane.Sambata trebuiau sa mi-o aduca astia,dar comanda nu a venit.Asa ca ma duc sa incerc Luni.Totusi imi pare rau,ca pt un cablu din ala si pentru o clema amarata,a trebuit sa dau 3 milioane.La cablu ma gandeam ca poate so matisii capu cablului cu un cleste special,insa nu am cautat prea mult.Iar clema ma gandeam ca so putea lipii cu un super glue ceva,desii nu cred ca ar tine.Oricum tema cu matisirea cablului a devenit motiv de studiu.Cu cat mai ieftin cu atat mai bine :Driver:

Am atasat cateva poze cu clema si cu cablurile alea,sanatate. :Driver:

post-9811-1210535521_thumb.jpg

post-9811-1210535525_thumb.jpg

post-9811-1210535529_thumb.jpg

post-9811-1210535539_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carceacristian

Am luat macaraua noua la 3 mil.Hihi ce fericit sunt :lol: .Ea contine:macaraua cu tot ca cablurile melcu,clemele,si 4 nituri.Atasez niste poze cu ea.

post-9811-1210597257_thumb.jpg

post-9811-1210597302_thumb.jpg

post-9811-1210597319_thumb.jpg

Modificat de carceacristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut.din pacate am nefericita soarta k si voi un pic mai diferit:

Azi m`am plimbat cu geamul deschis si ajungand la destinatie am zis sa`al inchid. Surpriza geamul a urcat pana la jumate poate trei sefrturi apoi s`a auzit un carait in portiera la care din instinct am dat geamul inapoi in jos.

cand sa`l urc iar nu mai mergea facand un zgomot asemanator cu ce a descris marywss.am desfacut fata la portiera in speranta k s`a rupt vreo clema si sa`l ridic pt a putea dormi linistit noaptea pana la remedierea problemei dar nu pot ridica geamul deloc adik sta tzapan sau il ridic doar 3-5 cm apoi nu mai vrea (si asta ajutat cu mana).un prieten mi`a zis k n`ar putea sa nu fie rupte clemele deoarece nu pot ridica geamul nici cu mana si k daca geamul e dat in jos nu pot scoate fata pe care e amplasat motorasul de la macara deoarece exista nefericita sansa sa sparg geamul...

vreau si eu un sfat ceva va rog... azi mergand cu geamul descis am ascultat muzica la un volum destul de tare (de nu ma puteam uita in oglinzi din cauza vibratiilor) poate fi asta o cauza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

De la vibratii este posinil sa se fi rupt vreo clema !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carceacristian

Parerea mea e ca nu este clema problema,din experienta mea mica daca era o clema rupta cadea geamul cu totul inauntru.Eu m-as gandii mai degraba la un cablu de macara sa ii fii iesit firicele alea,si sa se fii prins de macara sa se fii inodat undeva.Desfa si tu panou cu macaraua si vezi care e problema.Baga-te cu tupeu ca n-ai ce sa strici,sa ai grija la motorasu de la macara,e foarte scump.Sa ne zici si noua ce ai facut,si poate pui si niste poze :(

\

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvato ms oricum

era o clema + cablu sarit de pe o rola

Solutia: o macara nou nouta ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

clemele se rup de la oboseala sau soc asupra geamului

si specific tarii noastre sinele se murdaresc cu pamant si cablurile trag mai greu de cleme...asa cedeaza...daca aveti ocazia sa curatati sinele si sa le ungeti cu vaselina siliconica.... ca sa evitati distrugerea lor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Quick question :) : La Leon 1M nu se potriveste macaraua pt geam, de Golf 4? Intreb pt ca in ETKA au coduri similare si ma gandeam ca poate se potrivesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Quick question :) : La Leon 1M nu se potriveste macaraua pt geam, de Golf 4? Intreb pt ca in ETKA au coduri similare si ma gandeam ca poate se potrivesc.

Nu se potriveste...e mica diferenta dar de ajund cat sa nu se potriveasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru cine este interesat am ambele cleme macara geam stanga fata pentru Seat Leon 1M. Acestea sunt metalice. Am avut o problema la macara si am crezut ca este vorba despre aceste cleme. Am cumparat toata macaraua si surpriza: cand am desfacut usa am constatat ca nu erau clemele de vina, ci rotita aceea din plastic pe care se infasoara cablul. In consecinta am pastrat clemele de pe macaraua veche si sunt dispus sa ma despart de ele pentru 100 RON (ambele). :)

Pot fi contactat la nr: 0744.30.4392

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cine este interesat am ambele cleme macara geam stanga fata pentru Seat Leon 1M. Acestea sunt metalice. Am avut o problema la macara si am crezut ca este vorba despre aceste cleme. Am cumparat toata macaraua si surpriza: cand am desfacut usa am constatat ca nu erau clemele de vina, ci rotita aceea din plastic pe care se infasoara cablul. In consecinta am pastrat clemele de pe macaraua veche si sunt dispus sa ma despart de ele pentru 100 RON (ambele). :icon_thumright:

Pot fi contactat la nr: 0744.30.4392

Rectific..nu sunt metalice integral!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rectific..nu sunt metalice integral!

As fi interesat, daca se potrivesc la golf IV. Ai idee ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As fi interesat, daca se potrivesc la golf IV. Ai idee ?

Nu se potrivesc la golf. dar de golf se gasesc la volksman.

Modificat de marywss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!