Jump to content

Spalata e ca noua ;)


tonic
 Share

Postare recomandată

Dar o galerie de admisie de 1200 unde pot gasi? Noua sau veche dar buna si cu pata calda desfundata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • tonic

    16

  • RaduI

    13

  • tipatescu

    13

  • MikeRG

    9

Top Posters In This Topic

nu vrei in tzipla? munceste nene la desfundat! :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar o galerie de admisie de 1200 unde pot gasi? Noua sau veche dar buna si cu pata calda desfundata.

<{POST_SNAPBACK}>

Asta as vrea sa stiu si eu ... despre pata calda gata desfundata adica. Mai bine ne sfatuim cum dracu sa le desfundam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Galeria de pe motoarele de 1200 are pata calda? La rotitorul meu cu seria D n'existe pas asha ceva! :banghead: Amestecul se incalzeste, cit de cit, pe baza aerului preincalzit aspirat din circuitul de racire... Mai studiez si revin cu rezultatele cercetarii pe topicul ala unde se vorbea despre incalzire, mers la rece, filtre de aer...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bubu - vous'zetez mazettes monsiu! galeria dvs de admisie mai are doua tevusti stanga/dreapta care sunt racordate la esapament-aia e pata calda

@ radui - coane vezi ca am postat pe 8 februarie in topicul "socul electric si mersul pe timp rece" o procedura in limba engleza

http://vwforum.ro/index.php?s...opic=3872&st=40

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bubu - vous'zetez mazettes monsiu! galeria dvs de admisie mai are doua tevusti stanga/dreapta care sunt racordate la esapament-aia e pata calda

@ radui - coane vezi ca am postat pe 8 februarie in topicul "socul electric si mersul pe timp rece" o procedura in limba engleza

http://vwforum.ro/index.php?s...opic=3872&st=40

<{POST_SNAPBACK}>

Citisem demult aia, se pare ca la unii n-a mers metoda....asa era de captusita tzava

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citisem demult aia, se pare ca la unii n-a mers metoda....asa era de captusita tzava

<{POST_SNAPBACK}>

unii adica eu.... :o

a fost atat de captusita ca nu s-a desfundat nici cu sarpele bagat in bormasina

trei zile m-am chinuit sa o desfund pana cand am luat-o la ciocane ( ceea ce a ajutat la desfundarea a 90 % din ea pana cand a crapat camasa de aluminiu )

asa ca am trecut la ideile romanesti :

am decupat frumos camasa cu flex-ul atat cat sa scot teava de pata afara si surprizaaa

am gasit un ditamai gauroiul in dinsa...

asa ca daca teava e mai vechiutza nu stiu cat de intreaga ar mai fi

deci am taiat bucata cu pricina si am sudat o alta proaspata in loc ( e drept ca e rotunda - nu mai are forma aia D) dar sa speram ca va functiona

aaa si era sa uit cu teava asa taiata am incercat sa o desfund de dopul ala cu un dorn si un ciocan - deci am batut direct in depuneri . rezultat?

nici macar nu s-au clintit trei ashchii asa e de tare

asa ca metoda cu cablul de ambreiaj e frectie

este buna atunci cand teava respectiva nu e infundata ci doar are depuneri pe pereti

deci e buna ca prevenire a infundarii definitive

gauroiul pe care l-am gasit nu e de rugina ci pare mai degraba a fier ars (topit) dinspre interior

:banghead: :angry: :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bai, acu vazui topicu asta.

Ascultati la conu tipatescu:

Din decembrie am dat si eu jos galeria de admisie sa-i sudez si sa indrept una din flansele de la teava de preincalzire. Cu aceasta ocazie am constatat ca tzeava de preincalzire era ... infundata. (AlexB a aratat prima data lucrul asta si una din metodele folosite de el care au mers). Am dat fugutza in pod, unde mai aveam: o galerie de dubla admisie (credeam ca e noua ...). Aveam sa constat ca si asta era infundata Deci fenomenul e fff raspindit printre broscari si nu m-ar mira ca cei care nu si-au desfacut motoarele sa constate acest neajuns ... Deci, cind desfaceti motorul, uitati-va si daca galeria de admisie are tzeava de preincalzire infundata. Recomandare de oameni patziti ...

Asa, acum vine partea practica.

Incerc solutia lui AlexB:

Ma duc pe frig la un prieten, pe cimp, la marginea bucurestiului, prin ianuarie, putin peste 0grade ... mocirla, peste tot. Nu puteam sa mai urnesc bocancii ... era ingrozitor. In fine pe frigul ala torn benzina in tzevusca. Incerc sa-i dau foc (ma feream ca un iepure). Nimic. NU LUA FOC !!! ... ardea palid ... incerc de zeci de ori ... nimic. Fac un somoiog din motorina ... incalzesc toatza tzeava, vreo 1 ora. In tot acesst timp bateam cu un ciocan din cauciuc in tzeava. Nu curgea nimic. Ma enervez. (se apropia noaptea, era frig, mocirla, eram complet deprimat - masina statea deja pe tusa de 1 luna ... si reparatia care o preconizasem se prelungea deja intr-un mod tipic ... ). Sfat. Probabil ca merge solutia lui AlexB, dar incercati-o vara, in cimp, cu mici si bere, cu rabdare, la un foc potolit ... aca nu e potolit cred ca se poate decali/topi duraluminiul ...

Recurg la solutii disperate. O bat de zeci sute de ori ... doar rezultate nesemnificative. Reusesc sa fisurez duraluminiul si sa strimb una din tzevi. Ma opresc, ma calmez ... O aduc la loc cu greu.

Dupa alte incercari, in beci, recurg la solutii mai stiintifice.

1. Soda caustica incalzita turnata in ambele capete. (Parea ca s-a mai inmuiat din mizeria adunata inauntru). Batuta usor tzevusca scotea ceva mizerie (nu semnificativ).

2. Acelasi procedeu ca mai sus dar cu feruginol. Atentie. Eu am spalat bine inainte ceea ce facusem anterior. Baza+Acid => sare cu precipitari + alte chestii

Nu stiu daca chestiile astea au avut efect. Cert e ca am rugat-o pe Alina (o adevarata epopee :D ) sa tzina bormasina in mina si in galerie am bagat o chestie mai neconventionala, adaptata -> cablu de desfundat chiuveta cu o sfirleaza in cap. De citeva ori arcul mi-a prins mina, noroc ca aveam manusi si ca sotia "inginerului" a avut bune reflexe :icon_cry: :P si de doua ori m-a pocnit in cap :o Noroc ca aveam casca.

Dupa alte citeva seri (eu surubaresc cind ma intorc de la servici) de "performante" mai mult sau mai putin motorizate (cu bor-masina) am reusit. Am desfundat ambele galerii. Le-am frecat bine, am tinut feruginor in le, le-am spalat, ... operatiuni obisnuite, de aici in colo.

Totusi, tin sa spun ca e o experientza ... apasatoare, sa desfunzi galeria de admisie :oK:

Azi, miine termin de sudat (vremea nu mi-a permis pina acum) si ... revin pe strasse odata cu astenia ... de primavara :P

BTW ... sa stiti ca nici pina acum nu stiu sigur ce e aia "pata calda" ... in exactul inteles. Nu stiu de ce, dar credeam ca e "buza", flansa de pe galeria de admisie pe care se monteaza carburatorul.

PS. Bubu, daca te duci in provence, sa nu uiti de camerele astea. Daca ramin in w/e te sun sa ne intilnim sa-ti dau bani pt ele !!!

Modificat de tipatescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bay, a fost ca la Unda vesela povestea ta! :icon_cry:

Sint acasa in we, daca te pasioneaza sa ne vedem, cu placere! De fapt, n-ai chef de o excursie miine dimineatza in tirgul de veckituri de la Valea Cascadelor? Ai mei sunt plecati din Bucu si, desi am de lucru in draci, nu ma pot abtine sa nu dau o tura miine dimineatza, daca nu e vremea nesimtita...

Chestia cu camerele ramine in picioare, e drept, nu stiu exact cind voi merge acasa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti tare de tot! toata admiratia! vorbesc serios.

daca fac rost de o galerie vin la tine sa o desfundam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK. Chef am o groaza, de tirg, mai alees ca-i vreme frumoasa. Poate si in Vitan, duminica, sau chiar in Pantelimon ... Problema (obisnuita) e ca trebuie sa mai fac niste chestii mici de dimineatza. Te sun eu daca si cum scap. DAr nu-ti face programul dupa mine ... ca mai rau incurc :icon_cry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tonic, eu incerc sa-mi temperez nebunia :icon_cry: ,care daca nu o aveam in singe abandonam de mult "lucrarea" si puneam galeria asa. Te ajut cu cea mai mare placere, problema e doar cu timpul :D Din pacate vin tirziu in timpul saptamiinii acasa si in w/e toti trag de mine ... si eu de proiectele care le am in coada ... abia daca apuc sa mai inaintez un pic. Poate in citeva luni, cind (sper) sa ma mut in alta parte, o sa fiu mult, mult mai liber... ORicum, da un mesaj pe forum cind faci rost de o galerie infundata.

Modificat de tipatescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ORicum, da un mesaj pe forum cind faci rost de o galerie infundata.

<{POST_SNAPBACK}>

Asta nu-i greu de gasit :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde pot gasi o galerie?

<{POST_SNAPBACK}>

Pe la micii adunatori de obiecte pe care le ingramadesc in tot soiul de locuri de coshmar. Baga o intrebare la Mishu ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cate vrei? ;)

<{POST_SNAPBACK}>

Io , una ! ;) Nu glumesc, am mai vorbit despre asta. Mai ai ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ieste, cum sa nu ieste...dau la schimb, plus alte piese - de ex. doua stopuri in stare buna - vreau carburatorul inapoi :banghead: m-a lovit damblaua de bricolaj pe carburatoare - hobby de seara - spalat carburatoare in decarbusolv...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cate vrei? :banghead:

<{POST_SNAPBACK}>

ai o galerie de admisie de 1200 si pt mine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ieste, cum sa nu ieste...dau la schimb, plus alte piese - de ex. doua stopuri in stare buna - vreau carburatorul inapoi :banghead: m-a lovit damblaua de bricolaj pe carburatoare - hobby de seara - spalat carburatoare in decarbusolv...

<{POST_SNAPBACK}>

Hobby-ul cu carburatoare am si io, si am si stopuri de rezerva .... alte piese n-am , stii bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ radui - ziceam si eu ca te'mbarlig....da' galerie tot primesti...

@ tonic - cum sa nu, discutam - dar sa nu crezi ca e virgina - poate ai niste stopuri fier de calcat sau lentile de semnal late (post 64) cu care m-ai putea atrage

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la moshie. Morala: in momentul de fatza, detzin 3 galerii 1200/34 (fara a o socoti pe cea de pe mashina), toate cu nasu' infundat, si una de 1200/30, desfundata! :( M-am mirat la greu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci bug-ul asta se regaseste pe toate broastele. Ma tem ca n-am nici un chef ca in fiercare toamna sau primavara sa-mi desfac galeria ca sa o curatz ... :salut:

Aveam o data o parere ... ca daca o reconditionezi o data si o bibilesti ca la carte, gata ... ai terminat problemele pe 20 de ani. Din cite am vazut pina acum ... problemele continua sa existe si sa se diversifice ...

Incep sa fiu foarte dezamagit ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la moshie. Morala: in momentul de fatza, detzin 3 galerii 1200/34 (fara a o socoti pe cea de pe mashina), toate cu nasu' infundat, si una de 1200/30, desfundata! :salut:
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!