Jump to content

Senzori de parcare OE pe Golf 5 / Jetta


andy_nr10
 Share

Postare recomandată

Citisem de 700 undeva. Poate ca incurc eu ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

600...700 original nou. Cumperi original sh, o sa fie in jurul la 100 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. O sa ma bag sub masina sa vad ce e cu senzorul, iar daca nu reusesc sa fac nimic, o sa iau una SH. De cateva zile bune, merge perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salutare colegi,

 

golf 5 hatchback 2007, fara senzori de parcare din fabrica.

 

am cumparat:

 - bara cu instalatie/cablaj + 4 senzori oem pdc cod 1K0 919 275

 - modul senzori parcare oem cod 1K0 919 283A

 - buzzer oem cod 1K0 919 279

 - cablaj din buzzer la modul + fire "taiate" pentru legat

 - cablaj din modul la instalatia din bara

 

am atasat doua poze:

 - instalatia mea veche/standard din bara fara senzori

 - modulul, buzzer si cablajele pe care le-am cumparat ( in afara de bara cu senzorii montati + instalatia de pe ea )

 

intrebare: in afara de cele de mai sus de ce mai am nevoie ca sa fiu sigur ca pot sa merg la electrician si sa ma rezolve pe loc? ( sa nu alerg dupa alte piese )

 

multumesc,

 

 

instalatie_clasica.jpg

piese.jpg

Modificat de ib05
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai tot ce trebuie, mai departe se va descurca electricianul tau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare! Vreau să schimb bara de pe spate la al meu Golf 5 cu o alta luată din dezmembrări, însă m-am lovit de două probleme:

 

1) Găurile pentru senzori din noua bară se pare că au fost făcute pentru niște senzori AM și nu sunt poziționate (cei doi senzori din centru) întocmai ca la vechea bară.

 

2) Găurile din noua bară au diametrul mai mic.

 

Acum nelămuririle mele: Problema 1 poate afecta funcționalitatea senzorilor? Ar fi mai indicat să acopăr cumva cele ouă găuri și să dau altele poziționate corect?

 

Cu ce este recomandat să măresc găurile deja făcut pentru a se potrivi senzorii originali?

 

Mulțumesc!

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Daca ai o minifreza cu rola mica de hartie abraziva, daca nu, o pila rotunda 

Ca sa ne facem o idee despre functionalitatea senzorilor si pozitionarea acestora, posteaza o poza cu bara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Florin, mulțumesc pentru răspuns!

 

Atașez o poză cu noua bară.

 

foto bara.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Ii poti amplasa si acolo, dar trebuie sa ii confectionezi, modifici suportii originali pt senzori, nu au loc in forma lor originala 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am înțeles. O idee cât privește diametrul găurii pt un senzor original? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

18mm cei cu ops, valeo...daca pe varianta acesta vrei sa mergi. Daca masina e pana in 2007 fabricata trebuie si un can gateway mai nou...de la L in sus...si o unitate radio compatibila...x10..310...510, etc.

 

Banuiesc ca nu vrei sa montezi modelul vechi de senzori, de pe Golf 5, Bosch, fara afisare optica...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Îmi cer scuze! Nu am fost eu suficient de clar. Mașina e un Golf 5 din 2008. Are senzori originali (ADEVĂRAT!!! fără afișare optică!!!) și vreau să îi schimb bara spate cu o alta care are găurile de aproximativ 2.1 cm (pe vechea bară...am măsurat un pic și găurile sunt ceva mai mari...găurile pt. ei mă interesau). Eu vreau doar ca acei senzori originali să îi pot monta pe această nouă bară (nu vreau afișare optică etc....pur și simplu să îi pot monta pe noua bară...). Scuze că îți mănânc timpul...!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Daca sunt cei de la Bosch, fara ops, vezi ce diametru au, sunt mai mari. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

@Florin, o întrebare de începător: oare dacă vopsesc senzorii... îi afectez în vreun fel? Mulțumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vopsirea lor nu are niciun efect asupra lor. Acestea vor lucra prin vopsea.

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, c_A_b said:

@Florin, o întrebare de începător: oare dacă vopsesc senzorii... îi afectez în vreun fel? Mulțumesc! 

Nu. Normal ca trebuie vopsiti, in culoarea caroseriei.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Va salut!Ajutati-ma si pe mine va rog:la golf 5 din 2006 cu senzori oem,imi da eroare adresa 19 can parca era,modul asist.parcare 1k0 907 530F j446 cod eroare 01327-004 lipsa semnal comunicatie.Si la adresa 76 asist.parcare-nu poate fi accesat.Va rog o schema ceva de unde se alimenteaza si cum.Mentionez ca am avut probleme si cu becul de marsarier,firul alb de la bec rupt in mansonul stanga de la haion.La cateva zile de cand n-a mai mers becul au tacut si senzorii.Becul l-am rezolvat dar senzorii inca nu vor sa tiuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfa la modul si vezi daca nu cumva ai apa in mufa..sau a fost...si pin corodat. De regula, exact pinul de plus cedeaza, deci il identifici imediat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 06.02.2022 at 9:07, F l o r i n a scris:

Desfa la modul si vezi daca nu cumva ai apa in mufa..sau a fost...si pin corodat. De regula, exact pinul de plus cedeaza, deci il identifici imediat

Am desfacut modulul si am gasit pinul 3 din mufa cu 16 era dezlipit(clar a mai fost umblat acolo,era intervenit asupra pinului 3,nu stiu de ce lipitura facuta a cedat)am refacut contactul acolo si am rezolvat fără alte probleme.

Multumesc frumos pentru sfat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu plăcere, ma bucur ca ai rezolvat. A mai fost umblat si lipit, deoarece e problema cu apa/umezeala, in zona aceea...si care afecteaza conectorii, modul, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare! Am tot citit pe aici despre nelamurirea mea, dar parca nu am gasit nimic. Asa ca indraznesc sa intreb aici. Avem o Jetta 2007 cu senzori acustici, dupa ETKA, senzorul ar avea nr. 3D0 998 275 A, ceea ce pare ar fi Bosch cred. In curand, as dori trec la un sistem cu senzori optici. Intrebarea e, se pot monta senzorii optici pe bara actuala care are montati senzori acustici(Bosch probabil)? Sau trebuie si o noua bara? Multumesc pt eventuale lamuriri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot adapta   dar trebuie sa strici senzorii actuali, cei Bosch, ca sa faci ca niste adaptoare din ei. Cei Valeo sunt mai mici. Am facut asta si la Golf 5, Eos, etc. Sau confectionezi adaptoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Bonjour,

Pentru G5, echipat cu DSG, conectarea se face ca la M5, pe becul de reverse sau trebuie depistat alt contact?

Intamplator, aveti vreo schema de dispunere a pinilor pentru modulul 1k0919283a? Este vorba despre primul model, exclusiv acustic de pe echiparea oem 2006.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legarea se face conform schemei electrice, nu are treaba cu becul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!