Jump to content

Senzori de parcare OE pe Golf 5 / Jetta


andy_nr10
 Share

Postare recomandată

DA, se da bara jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat 4senzori de pe un golf 6 cred ca este, an de fabricatie pe senzori scrie 2012.....cod 5C6919275.....Sunt compatibili cu modulul meu 1k0919283A??? Acesti senzori cred ca sunt pdc-ops,corect?

Modificat de rabanne2014
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorii sunt Ops. Modulul nu...doar pdc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci eu pe masina am senzor cod 1k0919275,difera mufa si marimea fata de g6.Azi am slefuit putin senzorul cu "pricina" cu hartie de 200,deoarece se vedea o portiune de vreo 3mm vopseaua asa umflata.Ieri de exemplu nu a facut figuri senzorul,azi dimineata iar a inceput.Momentan nu face figuri,il las asa o perioada si apoi o sa il vopsesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca difera. Alt fabricant, alt model, etc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut, am și eu o întrebare, dacă nu deranjez și dacă nu s-a mai pus. As vrea sa fac retrofit de la modul de parcare cu senzori acustic la senzori optici și acustic și modul 3AE 919 475 B. Acest modul este cu 8 senzori , dar ma interesează deocamdata doar spatele. Problema este dacă pot monta a est modul,sau care modul ar fi compatibil. 

Multumesc și sărbători fericite Am uitat sa menționez modul care este pe masina este 1K0 919 283.

Modificat de seal777
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca are 8 canale nu poti avea functionale doar 4, trebuie montati toti senzorii si ambele buzere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc de răspuns, dar se poate monta, adică este compatibil? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate monta... Fizic....dar nu va functiona, decât când sunt toți senzorii functionali

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare

am un golf 5 1,4 tsi cu dsg 1

pe masina a fost montata din fabrica o navigatie (nu stiu de care) dar ulterior a fost schimbata in reprezentanta cu un RCD 310

Cand comut in marsarier si  ma apropii de obiecte/masini/garduri etc, senzorii tipa(deci isi fac treaba) , dar nu imi apare nimic pe afisajul RCD 310. Senzorii sunt de fabrica .

Se poate face ceva sa apara pe afisaj sau trebuie  sa inlocuiesc unitatea?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problem....unitate senzori parcare de regula Bosch la G5. Daca masina e sub 2008 automat alt can gateway. Pune o scanare totala a masinii,  sa vedem ce iti recomandam 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina este 2009

Fac o scanare zilele astea si revin

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut! Îmi cer scuze dacă readuc în discuție un subiect mai vechi, însă aș vrea să aflu un feedback (dacă se poate) de la cei care și-au montat acea bandă electromagnetică pentru parcare. Tocmai ce am primit pachetul de la Aliexpress și aș vrea să știu dacă merită să mă apuc de treabă, sau nu.

 

Din câte am citit pe forum, strict pentru această bandă electromagnetică am înțeles că trebuie dată bara jos, o voi curăța bine cu alcool izopropilic în locul unde voi lipi banda, eventual voi da și cu spray antifon pe ea, voi conecta firul de + la cel de marche-a-rier și cel de - la masă, izolez totul separat în final și cam atât din câte am citit.

 

Altceva ar mai trebui să știu, să fac? Dă vreo eroare de bec ars, ceva? Menționez că am Golf 5 din 2008. Am optat pentru această variantă pentru a nu da găuri în bară, dar câteodată simt nevoia de un ”mic ajutor” la parcările foarte înguste. De multe ori mă bazez pe al 6-lea simț, și de tot atâtea ori am ajuns la limită de câțiva centimetri. Parcă nu aș vrea să mai risc așa, odată și odată tot ”o dau de gard”, la propriu și la figurat :D

 

Aștept răspuns, vă mulțumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am senzori din fabrica la Golf, dar cand functioneaza, cand nu. 

Cateodata imi suna scurt la punerea in marsarier, atunci functioneaza, cateodata suna lung, atunci nu functioneaza si rar am patit sa nu sune deloc cand bag in matsarier. Ce sa fie oare? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa o diagnoza, e posibil sa fie un senzor cu probleme. Altfel, poate sa fie o problema de cablaj, buzzer, etc.

De aceea doar verificarea va identifica defectul si modalitatea de remediere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Opel aveam cablul meu de diagnoza. Trebuie sa-mi iau si la VW. Azi mi-a mers de fiecare data. Cam de 4-5 ori am dat cu spatele. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eroarea ramane stocata, deci scaneaza cand poti si posteaza rezultatul 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Address 76: Park Assist        Labels: 1K0-919-283.lbl
   Part No: 1K0 919 283 A
   Component: 39 Einparkhilfe     0101  
   Shop #: WSC 00000 000 00000
   VCID: 2D51BCB3B41137EE90-8078

1 Fault Found:
00437 - Rear Right Inner Parking Aid Sensor (G335) 
            014 - Defective
 

Asta pare sa fie eroarea! dar de 5 zile nu am avut probleme....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit pe aici ca e o operatie dureroasa din punct de vedere financiar. Dar daca situatia o cere..., nu am ce face. 

Sincer nu am nevoie de senzori, dar ma deranjeaza ca suna lung cateodata. Mai e si chestia ca, daca tot am optiunea, atunci sa functioneze. Deci voi schimba senzorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crezi? Un senzor sh e in jurul la 100 lei....daca si asta e dureroasa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!