Jump to content

Instalatie Gpl


marianu
 Share

Postare recomandată

nu este adevarata treaba cu duza de alimentare, atata tot ca in germania au altfel de duza decat cea din romania si italia. In ceea ce priveste reviziile nu pot sa iti zic un pret, dar pot zice ca nu sunt tocmai Rocket Science, si chiar si tu poti sa faci schimburile de filtre cu ajutorul celor de pe forum in special cu ajutorul tovarasului nostru maestru gpl Moog:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Eu fac asa o intrebare pentru viitor, pentru masina cumparata din Germania si inmatriculata in Germania, deci nu merge cu revizii facute asa pe cont propriu ca la noi si nu e joaca cu reviziile legile si regulile ca la noi.

 

Tocmai m-am uitat pe adac.de si se pare intr-adevar ca nu e regula cu duza langa buson, era un Aveo cu duza montata tot pe aripa.

O sa ma mai informez sa vad exact care sunt regulile.

 

Se pare ca la nemti o instalatie costa intre 2000 si 3000 de euro de montat si trebuie revizie la 12 luni plus alte controale si cei de la adac au concluzionat ca

trebuie 80000 de km ca sa se amortizeze investitia, de asta in Germania nu prea sunt asa multe masini cu GPL si dieselul e la putere.

 

O sa mai urmaresc discutiile de pe aici si intre timp mai visez la Subaru pe GPL :D

 

O intrebare legata de tehnologia instalatiile GPL, din ce am vazut cele mai multe pur si simplu injecteaza gaz in galeria de admisie de plastic, dar sunt si ceva mai moderne care injecteaza in stare lichida, intrebare acestea cu injectie lichida tot in galeria de admisie injecteaza sau direct in cilindru ?

 

Si ar mai fi o intrebare, cum isi da seama ECU de la GPL cand sa injecteze adica ce intrari merg in ECU-ul instalatiei ? Banuiesc ca trebuie sa citeasca cumva rpm-ul de la motor, temperatura apei si cantitatea de aer care intra in motor adica MAF dar tot nu sunt lamurit exact cum isi da seama cum face de pacaleste ECU-ul masinii.

 

Scuze de intrebarile mai dubioase dar eu vin de pe diesel unde injectia se face la 2000 de bari direct in cilindru si cand am vazut cum se gaureste galeria aia de plastic si se infileteaza acolo injectoarele de la GPL mi s-a parut ca daca producatorii si-ar da interesul ar putea sa faca instalatii de GPL mult mai performante sau

sa proiecteze direct motoare care sa mearga pe GPL cu randamente mult mai bune decat ale instalatiilor de acum... poate au facut deja dar sunt interese mai mari

sa se mearga pe diesel si benzina deocamdata, stiu ca italienii sunt foarte avansati si chiar si Subaru inainte sa apara motorul diesel au tot vandut masini cu GPL din fabrica, dar ceva instalatie mai smechera facuta de ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Viorel suna ma pt mai multe detalii...

Bogdan la fel...

De pe tel scriu mai greu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Din pacate nu pot sa sun ca nu sunt in tara, decat pe skype ...

Oricum nu e graba astept un raspuns scris de la tastatura pe indelete.

 

https://www.youtube.com/watch?v=VOWjjGaYbGk

 

1.2 tsi nu are injectie directa ? Cum merge GPL pe ea cu injectie in admisie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca viber...

Se pune si pe TSI uri dar nu pe toate motoarele...

Apropo de Subaru Legacy... 2l boxer... am reglat una luna trecuta...proprietarul o foloseste la maxim...

Sfatul meu e sa nu pui orice si oriunde...daca vrei sa o conduci la tot potentialul... trage ca nebuna peste 4000rpm...pina acolo e slaba :)

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Merci de raspuns, gentleman ca de obicei. Daca ma puteti adauga in lista de contacte 0746669339 atunci probabil ca o sa ne putem auzi pe viber, trebuie ca ambii

sa se aiba in contacte ca viberul sa faca legatura, eu va am in lista dar dvoastra nu ma aveti.

Oricum ma mai gandesc la varianta cu Subaru si LPG, vreau sa caut una deja convertita si inmatriculata pe Germania pentru ca acolo o sa o folosesc, dar e cam belea cu marcile japoneze in Germania, astia iau si pielea de pe tine la o amarata de distributie de VW, probabil la Subaru vor jumatate din valoarea masinii, ca sa nu mai zic de alte piese si operatiuni.

Poate ne auzim pe viber, si P.S. igienizarea facuta cu vaporizatorul minune si bionet parca prin primavara lui 2013 inca mai tine !

Cu respect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intreb si eu... tu nu mai ai...sa le numesc ,motive de venit in tara? cred ca ar fi mai ieftin pentru tine din punct de vedere al taxelor, si sa vi o data la 2 an la ITP nucred ca ar fi asa de mult...oricum e foarte interesanta ideea gpl-ului pentru ca iti da posibilitatea conducerii unei masini sport si fara sa te usuce de bani...de curand am avut  ocazia de a merge cu un Mustang GPL-izat:)) de vis

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

O dam in offtopic dar nu prea merge cu instalatie de Romania la controalele din Germania, la fel si cu ITP de ex masina mea care trece fara probleme in Romania in Germania e posibil sa nu iau TUV pentru ca am o steluta mica in parbriz (nu crapatura doar ciobitura) astia is nebuni rau la controale si siguranta rutiera nu lasa orice rabla pe autostrada iar amenzile sunt usturatoare daca te prind cu smecherii. Asa motive de venit in tara sunt cum ar fi schimb de ulei reparatii distributii etc ca la ei te costa 10 euro sa schimbi un cauciuc...

Sent from my SGH-I897 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegii se apropie data de montare a instalatiei. Am redus cautarea la 2 instalatii. As vrea sa stiu parerea voastra : BRC sau Tomasetto? Si pentru Tomasetto, STAG 300 sau STAG 4 Qbox? Ce am spus mai sus se aplica la masina din semnatura, Golf 4 1.6 16v BCB. Nu vreau performanta maxima. Vreau doar ca instalatia sa mearga ok si dupa reglaje sa traga asemanator cu benzina. Din ce am vazut pe forum, diagramele GPL/benzina trebuie sa fie asemanatoare. In fine, aceste lucruri le voi intreba dupa ce pun instalatia. Astept parerile vostre pro si contra legate de cele 2 instalatii. Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a discutat ata despre ele in cele 185 de pag. ca poti Copy-Ponta pt un doctorat...

Astepti rezumat ?

Cite pagini ai citit ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cerut doar o parere. Era mai usor sa nu scrii. Daca tot ai scris, puteai sa iti spui o parere, in loc sa ma iei la rost. Asta e.

Modificat de PaulF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai fi frunzarit topicul ai fi observat ca nu esti singurul cu intrebari de genul asta si tot s-a raspuns...

Chiar asa e de greu ? Cred ca am raspuns la xxx variante de  Z vs Q vs W etc...

Despre BRC si Tomasetto s-a tot discutat...

Crezi ca lumea nu are ce face decat rezumate pt tine ?

Daca citeai vreo 10 pagini macar ai fi vazut ca poti sa ma suni fara probleme cum au facut-o atatia...

Ca s-a recomandat inclusive un montator prin Brasov mai bun sau nu...

Raspund cu drag la oricine vad ca s-a documentat putin...

 

Si nu face misto cand i se atrage atentia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai am citit destul. In mare parte lumea se contrazice daca e bun sau nu gplul, apoi fiecare isi spune o parere despre o instalatie pe care o are montata. Pe mine ma interesa o parere despre cele 2 firme/modele in consecinta. Eu nu fac misto de nimeni, dar cand vad ca lumea raspunde cu rautate, raspund la fel. Daca tot ai depus un efort sa scrii un comentariu, nu era mai ok si pentru mine si pentru tine sa imi dai un sfat despre cele 2? Eu respect daca primesc respect. Dar cand citesc 20 de pagini si gasesc doar pareri despre consum si mirarea unora despre consumul altora, m-i se pare rezonabil sa pun o intrebare. Cine vrea sa ma ajute cu o parere/un sfat il rog sa o faca, cine nu vrea mai bine nu comenteaza. Nu oblig pe nimeni sa isi spuna parerea.

Nu vreau sa ma cert cu nimeni si nici sa supar pe nimeni. Nu imi place sa ma bag in seama aiurea, doar de dragul de a o face. Am preferat sa scriu aici sa vada mai multa lume, decat sa sun 2-3 persoane. Vreau cat mai multe pareri, sa imi fac o idee si sa am de unde alege.

Modificat de PaulF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La BRC n-ai specificat modelul. In teorie BRC-ul ar fi mai bun, dar si mai scump (parerea mea). Foarte important este montatorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cele 20 pagini sunt la inceput din vremurile demult apuse sau mai recent? pentru ca in ultimele pagini chiar Moog a spus de x +1 ori ca e suficient pt masina ta si tomasetto, si cu stag 4 q box ca nu ai bugatti veyron, sau ultima fitza de golf 7 si alte comentarii legate de stag 300.....eu zic ca nu ai citit aproape deloc, si faptul ca te mai si iei ca un taran ( si nu in sensul de lucrator al gliei stramosesti) de moog, te face sa iti cam meriti soarta in cazul in care nu iti iese cum trebuie montajul, la Moog pe sectiunea GPL ar trebui sa pui si tu bani inca la statuia GPL:)) in care sa ii intre si Skoda lui la cate informatii si cati oameni a ajutat pe forumul asta, si te asigur si eu si toata lumea ca daca beleai ochii mai mult....(pana la urma si cele 20 de pagini citite sunt putin in comparatie cu cele 185....macar de citeai de pe la 130 la 185)...si daca te plangi ca aaa is prea multe pagini de citit...te asigur ca tot din cauza celor ca tine care intreaba lucruri la care s-a raspuns cu 2 pagini in urma s-a ajuns la numarul tau de pagini...sau care continua sa se oftice atunci cand nu primesc raspunsul dorit. Legat de faptul ca sunt discutii de consum...pai chiar si tu dupa un pic de timp o sa ne trezim ca ne intrebi...cat aveti consumul, ca mie tigaia imi consuma atat...si pe benzina consuma atat...nu e prea mult? Baga la cap ca forumul asta de GPL e legat de toate lucrurile care tin de GPL, nu doar de firma montatoare...si desi nu ,,obligi" tu pe nimeni sa iti dea un raspuns, nici persoanele mai experimentate in ale GPL-ului, in speta Moog, care a vazut de toate tipurile, nu este obligat sa repete de un milion de ori informatie care poate fi gasita pe paginile anterioare ca aici nu e BOR sa repete popa pt babe, si nici ala nu repeta decat ca vor bani pt catedrala...foloseste search-ul daca nu

Modificat de PaulG91
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iarta-l ca nu stie ce face :)

Cu toate ca tinerii s-au nascut cu smartul si laptopul in mana, din pacate am remarcat ca nu stiu sa foloseasca toate facilitatile... inclusiv search ul...

Unii nu stiu nici macar ce e ala PM , profile etc... dati click pe "pana mea" si gasiti de toate ...mail , PM, telefon...

Aveti nelamuriri, intrebari , sunati ca nu ma supar...in limita timpului , posibilitatilor raspund cu placere...

Sant destui care nu au treaba cu VW, si-au facut user aici numai pt a cere lamuriri...

Paul chiar daca ai inceput cu stangul, poti sa ma suni daca doresti mai multe informatii...nu-i bai :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@RIR pentru BRC ar fi Sequent 24.11 si Sequent Plug&Drive. Ca montatori am redus lista la 2 : ProGaz din Vernesti sau Sebi Gaz tot din Buzau.

 

@PaulG91 Eu inteleg ca voi faceti posturi doar de dragul de a face si comentati aiurea doar sa veti norma de posturi pe luna, dar daca ai vedea putin ce am scris mai sus nu ai mai sari de cur in sus. Daca tu in ultimele 20-30 de pagini imi gasesti cu search o comparatie intre firmele/modelele de GPL pe care le-am specificat eu, ai de la mine 5 plinuri de gaz. Daca nu, facem invers. De acord? M-am saturat sa tot sariti pe mine, acum daca sunteti mai multi sigur aveti dreptate. Nu e chiar asa. Moog a inteles foarte bine ceea ce am spus si nu are nevoie de avocat. Si legat de consum, pe mine nu ma deranjeaza ca sunt 50 de pagini de posturi legate de asta, pentru ca la un moment dat imi vor folosi si mie, dar cand raspunzi la sictir "cauta ba in ultimele pagini ca gasesti", iti spun eu ce vei gasi : discutii despre consum. Eu am rugat doar pe cei care vor sa ma ajute sa lase un reply aici, cei care nu vor mai bine nu scriu. Nu e destul de simplu? Decat sa ne stricam amandoi ziua, nu mai bine nu ma bagi in seama si ma lasi in pace, poate imi raspunde altcineva?

 

@Moog o sa iti dau un PM cu toate detaliile si cand doresti si daca ai timp astept sa imi raspunzi. Mersi frumos.

Modificat de PaulF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BRC P&D este o instalație foarte buna, iar cei din Vernesti erau montatori foarte buni (din spusele altora), nu stiu cum mai sunt acum. Mie in 2 saptamani nu mi-au putut raspunde la o cerere de oferta. De ceilalti nu stiu nimic. Cel mai bine ar fi sa-l suni pe Moog si te vei decide repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Am vorbit cu Moog la telefon, m-a lamurit cu unele curiozitati si cu ce instalatie sa aleg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apelati cu INCREDERE la Moog. E un baiat de nota 20 +. Daca se pricepe ( si se pricepe si are experienta ) va ajuta cu placere. Cand am avut nevoie de un sfat am apelat la Domnia SA. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@PaulF, ma bucur ca pana la urma ai vb cu Moog la telefon si te-a lamurit, intre timp cu search am aflat legat de postul tau urmatoarele:

 

@PaulG91 Eu inteleg ca voi faceti posturi doar de dragul de a face si comentati aiurea doar sa veti norma de posturi pe luna, dar daca ai vedea putin ce am scris mai sus nu ai mai sari de cur in sus. Daca tu in ultimele 20-30 de pagini imi gasesti cu search o comparatie intre firmele/modelele de GPL pe care le-am specificat eu, ai de la mine 5 plinuri de gaz. Daca nu, facem invers. De acord?

 Discutie despre instalatiile zise de tine gasesti un inceput pe pagina 173, si detalii mai multe pe 175,176,177,178 , deci in ultimele 10 pagini, nu ultimele 20-30. Eu am rezervor de 44 l, intra vreo 36:D nu am nevoie de 5 plinuri, le cedez pe restul de 4 pentru Moog, il merita mai mult( si are rezervorul mai mare:)) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@PaulF, ma bucur ca pana la urma ai vb cu Moog la telefon si te-a lamurit, intre timp cu search am aflat legat de postul tau urmatoarele:

@PaulG91 Eu inteleg ca voi faceti posturi doar de dragul de a face si comentati aiurea doar sa veti norma de posturi pe luna, dar daca ai vedea putin ce am scris mai sus nu ai mai sari de cur in sus. Daca tu in ultimele 20-30 de pagini imi gasesti cu search o comparatie intre firmele/modelele de GPL pe care le-am specificat eu, ai de la mine 5 plinuri de gaz. Daca nu, facem invers. De acord?

Discutie despre instalatiile zise de tine gasesti un inceput pe pagina 173, si detalii mai multe pe 175,176,177,178 , deci in ultimele 10 pagini, nu ultimele 20-30. Eu am rezervor de 44 l, intra vreo 36:D nu am nevoie de 5 plinuri, le cedez pe restul de 4 pentru Moog, il merita mai mult( si are rezervorul mai mare:)) )
Dar vreau exemple clare, citate :) acum 20 de pagini am intrebat eu de instalatii intrun anumit buget, dar am marit putin bugetul si am redus cautarea la cele doua :) oricum m-a lamurit Moog despre ce sa iau si cred ca m-a convins :))
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
  • Aerofan a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!