Jump to content

Instalatie Gpl


marianu
 Share

Postare recomandată

Eu cand am vazut 3.4 gpl nici nu am incetinit, am continuat pe benzina...

Deci in final se poate repara fara probleme...In Buc. sunt o gramada de magazine pe Maica Domnului parca...Spor la reparat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

120 unde ai gasit scumpetea aia de gaz? Ca pana si in TM ii cu 3,26...sa nu mai vb ca astazi am fost acasa in orasul de bastina, Petrosani(HD) si m-a uns pe suflet sa alimentez cu 2,9 la OMV 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Cta e 2.85 la luk dupa reducerea de 10 bani pe litru aplicata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

120 unde ai gasit scumpetea aia de gaz? Ca pana si in TM ii cu 3,26...sa nu mai vb ca astazi am fost acasa in orasul de bastina, Petrosani(HD) si m-a uns pe suflet sa alimentez cu 2,9 la OMV 

 

Scrie pe bon...langa tine acolo, mergeam la cascada Bigar, am luat doar ca sa-mi ajunga pan la Caransebes caci in zona Orsova-Baile Herculane nu e decat un Butan Gas la iesire din Herculane unde era 3,75. Zic merg pe benzina decat sa iau cu 3,75, la Bozovici opresc si rade nevasta de mine ca nu am luat cu 3,75 de la Herculane...:)

Am mai luat din Caransebes cu 3,25 sa-mi ajunga pan la OMV-ul ala din Petrosani unde am bagat full cu 2,96.

Problema anul acesta nu e pretul ci calitatea. Am mai luat acum 2 ani cu 3,35 din MOL Tg Mures si Gheorgheni dar gaz de calitate cu care nu am trecut de 7,2 consum...anul asta de la 8 in sus, sau +10% apa in gaz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mic pret am vazut in zona Buzaului, gpl Bulrom parca 2.7 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Posta Calnau stateam cu ochii dupa radar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, imi poate recomanda cineva in Cluj un service unde sa imi montez si eu o instalatie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.55 in buzau si 2.65 posta calnau

 

Acolo e apa cu putin gaz.............

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felician

In Apahida pe str.Principala este o firma care monteaza.

Am pus doua instalatii la ei si am fost multumit.

Modificat de sebi74vwpolo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce marca ti-au montat, ti-au reglat ok, la ce pret?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce campuri e de preferat sa fie selectate in vag com ,pentru un log benzina-gpl , sa pot vedea clar momentul unde trebuie sa scad sau sa imbogatesc amestecul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie careva sa interpreteze niste log uri ? 

 

Am selectat campul 1 si campul 2, care arata turatia ,valoarea sondei lambada si timpii injectie.

 

Am facut un log pe benzina si unul pe gpl .

 

 

Am modificat terminatia  din .CVS in .xls ,din cauza ca nu mergea sa le uploadez pe site.

GPL.xls

benzina.xls

Modificat de alinbmw1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine ma cam depasesc reglajele, am incercat sa ajustez mapa de injectie ,dar mai rau i-am facut ,am facut-o ca pe naiba , noroc ca am salvat setarile prima oara si le-am pus la loc.

 

Ma gandesc sa renunt la instalatia actuala , si sa merg eventual la Buzau ,sau in oricare alt servis autorizat care se pricepe sa faca si reglajele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da-ti seama ca dupa atitudinea ta pe forumul asta ,nimeni nu se mai sinchiseste sa-ti raspunda.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Paulo , chiar nu vreau sa te tratez cu lipsa de respect ,dar daca ai chef de cearta dute pe maidan si cauta pe altcineva.

 

Daca pana cand nu mi-am cumparat tester n-am stiut ca merg cu amestec sarac si m-am lasat pe mana mecanicilor si mam increzut in vorbele lor ( las'ba ca asta e secventiala se regleaza singura,numai e ca pe vremuri )  , asa e la inceput, ce sa faci . Si apropo pe majoritatea nui intereseaza ca merg cu amestec sarac/bogat , doar sa se invarta roata. Si sunt care au sute de mii de km cu amestec sarac si nici macar nustie acest lucru .

 

Si probabil asa as fi fost si eu ,daca nu dadeam de forumul acesta si dupa ce am citit pe aici, m-am hotarat sa-mi cumpar interfata auto si apoi interfata gpl.

 

Asa ca @Paulo sau cum te-o chema stai lin in banca ta, daca n-ai nimic de spus , aici nu e forum pentru a te certa . Poti incepe prin a citi regulile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Slatina- pret la partener Rompetrol 2.99lei/litru.

Update consum( a treia umplere a rezervorului) - plin 37.7 litri...rulaj 503 km....7,5 l/100km la un regim de 10% urban si rest extraurban.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit cu meseriasul care mi-a facut montajul la instalatia Lovato , dupa ce termin butelia de gpl , ma asteapta sa-mi demonteze instalatia.

 

Am vorbit la un alt servis pentru montare gpl, care se pare ca stiu sa regleze instalatiile , din ce am observat. Oricum le-am spus clar , daca nu functioneaza masina in parametrii ca la carte, a 2 a zi vin sa mi-o demonteze.

 

Instalatia care v-a fi montata se numeste Stag 300 ISA-300 PREMIUM Tomasetto , ceea ce ma intereseaza este daca trebuie sa fac o noua omologare la rar  ?

 

Am vazut ca in certificat scrie decat GPL ,iar in cartea masinii scrie si numele instalatiei ,dar la controale nu prea cere cartea ,doar certificatul, cel putin asa am patit eu pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vai prietene esti varza. Ajungi din cauza ca ai un montator de [cenzurat] sa iti demontezi instalatia actuala Lovato, care desi nu o am pe masina am auzit pareri bune despre ea si sa iti pui  Tomasetto, cu unul din calculatoarele ft performante ale lor(desi pe a mea e suficient si functioneaza ft bine si in parametri un Stag 4 plus=, care pt aia 75 de magarusi ai tai cu siguranta ca nu ar fi avut nici cea mai micuta problema)....

Intrebarea este te dau banii pe din afara? imi faci mie cadou instalatia aia lovato daca tot o dai jos de pe masina?

 

Si la ce controale nu ,,prea" ti-a cerut cartea? ca la ITP cere mereu, si pe carte sunt trecute seriile de pe vaporizator, de pe butelie, si tipul instalatiei, o sa rada pana si aia de la RAR de tine cand vad ca ai demontat o instalatie sa montezi alta dupa nici juma de an

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alo, se schimba instalatia nu montatorul, nu mai induceti lumea in eroare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Paul , cred ca eu nu te-am jingnit ,asa ca mai usor cu jignirile ,sau daca chiar ai chef jigneste pe cine te-a facut, mi se pare corect.

 

Iar ca sa-ti raspund, banii nu ma dau afar din casa ,pentru ca firma unde am montat vechea instalatie imi dau toata suma inapoi care scrie pe factura, asa ca nu pierd nimic inafara de timp+nervi+ si eventual o noua omologare.

 

@neohq , se schimba si instalatia si montatorul , nu din cauza instalatiei ci din cauza montatorului care inafara de autocalibrare nu a  auzit de nimic altceva.

Modificat de alinbmw1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu schimba instalatia de nebun...schimba montatorul si regleaz-o bine pe asta...Lovato e ok pt tine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand ai drum spre Bucuresti, da o fuga pe la "Alexys" la Pitesti, cu un telefon anterior vizitei si sunt convins 100% ca problema ta are rezolvare. Daca el nu poate regla un Lovato atunci sunt destui de putini in zona asta care pot face asta. Si eu sunt de acord cu cei care spun ca nu trebuie inlocuita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
  • Aerofan a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!