Jump to content

Instalatie Gpl


marianu
 Share

Postare recomandată

Salut :-) am echipat masina cu o instalatie landirenzo . Un golf 4, '99,motor 1.6 ...daca pana acum consumul extern era undeva la ~6,5 , acum am mers cu 37l gpl cam 493 km,adica cam 9,5/100km...intern inca nu am reusit sai fac consumul dar mixt e undeva la 11l/100km...eu zic ca se poate si mai bine....dupa mai multe consumuri o sai mai fac reglaje sa vad ce si cum .

Modificat de shico
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7.5 e consumul tau , dar daca esti multumit si cu 9.5 treaba-i buna :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7,5/100km pe GPL ar fi un consum de 3.75/100km pe benzina. ce reglaj mai vrei sa faci? lasa asa sa nu o strici......bine acum vb asa teoretic.consumul poate fi influetat de f multi factori.

 

saptamana viitoare vine si randul la a mea. daca si la mine ar fi asa ar fi excelent. 1.6 AEE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

393 km, am scris gresit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin, ma intreba cineva mai sus ce instalatie am si la ce firma am montat-o.

Am Stag 4, firma deocamdata nu o spun, sa nu se considere reclama/antireclama.

Astept pana dupa drumul la mare sa mai adun informatii despre consum si apoi ii sun sa vad ce imi spun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

393 km, am scris gresit...

E ok. Am sesizat si eu o crestere mare a consumului incepand de anul acesta, am tot facut sapaturi, schimbat statii de alimentare, etc...in urma feedback-ului vostru si a altor informatii concluzia e una singura: TOATE RAFINARIILE LIVREAZA GAZ CU PUTERE CALORICA MULT MAI SCAZUTA DECAT NORMATIVUL EN 589 !!!

Metodele de fraudare le stiu foarte bine, si profita de cardasia celor care trebuie sa controleze calitatea combustibilui.

Daca pana anul trecut in concedii scoteam max 7,5 media, anul acesta a urcat la 8,5...si e bine fata de consumurile voastre...deci + 40% IN PLUS FATA DE BENZINA !

Sunt scarbit, ma gandesc f serios la o schimbare a masinii, un diesel mai vechi pe ulei eco e solutia pe care o vad de viitor, mai ieftina ca gpl-ul.

Dupa numai 4 ani de folosinta s-a ars si led-ul rosu din comutatorul BRC, acum pe benzina nu se mai aprinde...rahatul ala de comutator cu cateva leduri, un buton si un buzzer, costa un milion jumate !

Inca un motiv in plus de scarba fata de comercianti si montatori.

Daca dupa alegeri se duce la 3,5 lei gazu' se cam duce mitul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deocamdata in Iasi vad ca se ieftineste, la statia de la care iau eu era 3,17 RON, acum e 3,05 RON si au o promotie, pui un sticker, il scaneaza si e 2,9 RON.

 

Cred ca s-a ieftinit pentru ca pest drum de ei a aparut GPL la Lokoil, la 3,05 RON :).

 

Si eu cred ca gazul nu are calitatea dorita si de aia e consumul cum e, sper acum sa apuc sa imi amortizez instalatia, chiar si cu acest consum tot am deja o economie de aproximativ 350 RON in 2000 KM.

 

Mai trebuie sa merg doar inca 28000 km  sa imi amortizez investitia.

Eu speram sa o fac in 25000, dar la consumurile astea nu prea se poate.

Modificat de stuiberv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Stiti cumva unde pot gasi, in Bucuresti, o husa pentru roata de rezerva? Am rezervor toroidal si am reusit sa gasesc o roata de rerva slim 5x100.

Husa as vrea sa fie de roata normala pentru ca in interiorul rotii de rezerva, am si acel suport pentru cric si cheie roti si depaseste inaltimea rotii slim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

393 km, am scris gresit...

E ok. Am sesizat si eu o crestere mare a consumului incepand de anul acesta, am tot facut sapaturi, schimbat statii de alimentare, etc...in urma feedback-ului vostru si a altor informatii concluzia e una singura: TOATE RAFINARIILE LIVREAZA GAZ CU PUTERE CALORICA MULT MAI SCAZUTA DECAT NORMATIVUL EN 589 !!!

Metodele de fraudare le stiu foarte bine, si profita de cardasia celor care trebuie sa controleze calitatea combustibilui.

Daca pana anul trecut in concedii scoteam max 7,5 media, anul acesta a urcat la 8,5...si e bine fata de consumurile voastre...deci + 40% IN PLUS FATA DE BENZINA !

Sunt scarbit, ma gandesc f serios la o schimbare a masinii, un diesel mai vechi pe ulei eco e solutia pe care o vad de viitor, mai ieftina ca gpl-ul.

Dupa numai 4 ani de folosinta s-a ars si led-ul rosu din comutatorul BRC, acum pe benzina nu se mai aprinde...rahatul ala de comutator cu cateva leduri, un buton si un buzzer, costa un milion jumate !

Inca un motiv in plus de scarba fata de comercianti si montatori.

Daca dupa alegeri se duce la 3,5 lei gazu' se cam duce mitul...

 

Tzigania cu gpl-ul se face prin mai multe tari,daca te consoleaza aspectul asta.Gpl este un amestec intre doua gaze,unul mai ieftin si unul mai scump.Raportul intre ele ar trebui sa se schimbe odata cu venirea iernii.Pretul carburantului creste odata cu cererea,ca la orice produs.De exemplu,in tara,tot romanul are diesel,ca urmare pretul la motorina a crescut rau.Un instalator priceput si interesat sa te ajute iti poate pune un indicator de alta marca,daca BRC ti se pare scump.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt ieseni s-a bagat gpl la lukoil (pod de piatra)...stiu ca ei au cel mai bun gpl...am bagat azi cu 3.05....dar ceva nu-mi este clar,a venit o cisterna de la burgaz(ceva de genu)ceia ce insemna k nu au distributia lor...de unde vine calitea mai buna la ei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau sa te dezamagesc, dar, daca ai citi ce spun colegii de forum, ai sa vezi ca nu sunt multumiti de gazul de la Lukoil. Pretul probabil ca te duce in eroare...

 

In alta ordine de idei, cisterna era de la Bulrom. Cel putin pe zona noastra, gpl-ul de la Lukoil este Bulrom in realitate si este adus de la Dumbrava. Valabil pentru Iasi, Podul Iloaiei, Targu Frumos. Este posibil sa ma insel, dar, am impresia ca doar la Pascani este skid Lukoil de la mama lui.

 

Ca fapt divers, ce ti s-a parut asa de bun la calitate, avand in vedere ca este acelasi gaz ca si cel de la Autogas de exemplu (fara nici un fel de reclama)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tzigania cu gpl-ul se face prin mai multe tari,daca te consoleaza aspectul asta.

 

 

De curiozitate, prin ce alte tari (ne-bananiere) se mai face asta ? Eu am batut aproape toata Europa si nu mi s-a intamplat niciodata sa bag gaz prost in afara tarii.

 

Pretul carburantului creste odata cu cererea,ca la orice produs.De exemplu,in tara,tot romanul are diesel,ca urmare pretul la motorina a crescut rau.

 

 

Aici te inseli, pretul la motorina a crescut semnificativ in toata Europa pentru ca s-au prins "mai-marii" ca asta e o vaca tare buna de muls. Cererea exista si acum zece ani, raportul dintre masini pe motorina si masini pe benzina ramanand neschimbat in multe tari. Pe vremea aia se discuta la scara europeana despre cresterea (lenta a) pretului la motorina pana peste nivelul pretului benzinei. Cand le-am spus chestia asta prietenilor mei cu diesel-uri au inceput sa rada de mine. Azi, cand le aduc aminte, nu prea mai rade niciunul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau sa te dezamagesc, dar, daca ai citi ce spun colegii de forum, ai sa vezi ca nu sunt multumiti de gazul de la Lukoil. Pretul probabil ca te duce in eroare...

 

In alta ordine de idei, cisterna era de la Bulrom. Cel putin pe zona noastra, gpl-ul de la Lukoil este Bulrom in realitate si este adus de la Dumbrava. Valabil pentru Iasi, Podul Iloaiei, Targu Frumos. Este posibil sa ma insel, dar, am impresia ca doar la Pascani este skid Lukoil de la mama lui.

 

Ca fapt divers, ce ti s-a parut asa de bun la calitate, avand in vedere ca este acelasi gaz ca si cel de la Autogas de exemplu (fara nici un fel de reclama)?

nu stiu de unde ai scos-o asta cu gazul prost de la luk...din contra @moog din ce stiu eu baga numai de la ei si daca nici el nu stie de unde sa-si puna gaz...plus am prieten taximetrist si mi-a confirmat diferenta... 

diferenta de la autogaz a iesit la km facuti , in minus fata de luk...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am afirmat nicaieri ca ar fi gaz prost. Doar am scris ca sunt colegi nemultumiti.  Inseamna ca gazul este ok, dar iti ofera alta autonomie, ceea ce pentru tine este sufficient, de asta te-am intrebat.   :RO flag: Referitor la taximetristi, aveam impresia ca trei sferturi dintre ei alimenteaza de la skid-ul din parcare de la Baumax

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

personal nu mai bag de la statii de cartier...am langa mine castrol(dacia,bariera comat) cu gpl..prefer sa merg la mol sau luk...nici nu trage si se termina si repede...

Asa este,firmele de taximetrie baga de la statii cu skid pt ca au promotii la anumita cantitate achizitionata la luna...un taximetrist cu masina personala(ce tine la masina) pune gaz de la statii bune...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca la Mol si la benzinaria Castrol din Dacia este fix acelasi gaz: Butangas.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum am mai spus diferenta este la km...am bagat de 30 roni de la castrol si am facut 80km(int,ext)....am bagat de la mol (acelasi traseu) + 20km oras cu 30 roni ...plus diferenta de putere,la barnova la deal o comutam pe benzina,dar cu gazul de la mol nu o comutam...am facut experienta si cu gazul de la rond era,acelasi rezultat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un instalator priceput si interesat sa te ajute iti poate pune un indicator de alta marca,daca BRC ti se pare scump.

 

 

Niciunul nu e mai priceput decat mine cand vine vorba de electronica, in plus oricare altul e incompatibil ; pe acea placuta mica sunt multe piese si un microcontroler pe spate, cablaj multistrat...totul facut cu max 2 euro in China, vandut cu peste 30 de euro la fraieri in Europa.

 

Atasata e jonctiunea cu pb, arsa, fapt care confirma ca sunt componente cu "uzura morala planificata"..........dati search pe google cu acest termen si veti ramane uimiti !

Voi schimba led-ul dublu cu 2 led-uri smd independente, rosu/verde.

 

Si la final recordul de pret cu care am alimentat din 1990 incoace !!!

Drumuri bune !

post-14418-0-33483800-1405173829_thumb.j

post-14418-0-49240000-1405173930_thumb.j

Modificat de 120 L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gresit mosu, nu alimentez de la Luk...in principal pt ca e cam acelasi lucru cu Autogas, si sant si departe de mine...am incercat de vreo citeva ori...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-mi dau seama din poza ce componenta smd este acolo, insa daca microcontrolerul a scapat nimic din ce este acolo nu e de neinlocuit... chiar si cu o componenta discreta, in caz de nu gasesti smd.

PS. Si eu credeam ca am vazut scump in zona Bistrita cu 3.4 ron/l

Modificat de Wild Car
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai prin Ardeal e cel mai scump...

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect.

Cel mai scump am vazut 3.45 aici parca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine cel mai scump este 3.1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-mi dau seama din poza ce componenta smd este acolo, insa daca microcontrolerul a scapat nimic din ce este acolo nu e de neinlocuit... chiar si cu o componenta discreta, in caz de nu gasesti smd.

PS. Si eu credeam ca am vazut scump in zona Bistrita cu 3.4 ron/l

 

E un led bicolor dublu smd. Testat ieri si e arsa jonctiunea rosie, nu are nimic controlerul.

Nu e loc de discrete pe fata, se lovesc de capac...se gasesc led-uri smd in capitala fara pb.

 

Recordul de pret vazut e in Borsa 3,85...dar nu am alimentat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
  • Aerofan a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!