Jump to content

Instalatie Gpl


marianu
 Share

Postare recomandată

Azi am montat si eu GPL, totul merge foarte bine, mare diferenta nu se simte la motor si nici la acceleratii mai sportive.

Este o instalatie Tomasetto secventiala cu rez. toroidal de 57 litri, stag 200, pret 2300 ron.

Sunt curios sa-i fac un consum, dar trebuie sa fac ceva kilometrii, eu unul nu ma asteptam sa mearga asa de bine, sper sa nu am probleme cu ea.

Pt. Ciuby: i-am intrebat pe baieti daca merge si pt motorul tau si mi-au spus ca depinde de tipul de motor (au spus ca nu merge la toate tipurile de FSI) dar ei au mai montat si pe FSI si TFSI, dar trebuie neaparat sa fie instalatie BRC, pret: 2500 ron cu rez. cilindric sau 2700 ron cu rez. toroidal... service-ul este chiar la tine in BZ. Bafta.... :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La golf 4 sau bora unde se monteaza supapa eceea de alimentare fara sa ingauriti tabla sau in interiorul haionului? Eu ma gandesc sa-i construiesc un sistem de fixare tot langa busonul de benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut la un amic avea o flansa ovala mica (cu supapa) langa buson deci sub capacul care acopera busonul. Cand alimenteaza are o piesa care se infileteaza in acea flansa ovala, piesa de care se prinde cupla pompei de alimentare. Masina este un logan dar asta mai putin conteaza. Tot ce conteaza e ca nu se vede si nu a gaurit aripa spate a masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am eu, flansa ovala in care se infileteaza inca o piesa care se "pupa" cu pistolul de alimentat.

Este pozitionata langa busonul de benzina si nu se vede nimic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu am vazut cum e spoatiul sub capacul de rezervor la bora dar la g4 tot suportul capacului e din plastic si nu are nici o suprafata dreapta sa poti da gaura pentru flansa. De asta am intrebat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am o skoda octavia tour si am montat-o in spate langa stopul dreapta cum se deschide portbagajul. Nici nu se vede de afara...vine intre stop si cheder ca este un locas mic...se pune adaptorul cand se alimenteaza si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este, e tot plastic, dar mie mi-a pus sub aceasta flansa un inel de metal, dar un "mester iscusit" iti poate face ceva frumos acolo ca sa nu mai gauresti aripa. Eu nu am avut loc intre cheder si stop, sunt prea apropiate, practic lipite.

Modificat de alexgaga
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am stat si am citi mai tot ce am garit pe forum despre tipuri de instalatzi, moduri de optimizare, posibile probleme si tot asha.. eu unul vreau pe GPL..

Stie careva vre`un service unte ash putea monta in Brasov? eu am gasit doar ulul.. si na.. pentru o concurentza loiala ar trebuii sa fie mai multe ( pretzuri diferite si tot asha)

stie careva ceva de Brasov?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum construiesc un suport din tabla sa prind supapa in locasul busonului sub capac pentru rezistenta optima.

Ce diametru are gaura pentru supapa sa ma duc la service pregatit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bozzo 11: nu stiu exact, asa la ochi eu zic ca are 2-2.5 cm diametru, trimite-mi un mesaj cu adresa ta de mail si iti trimit niste poze daca vrei, am reusit sa surprind aprope toate etapele montajului si am poze si cu gaura respectiva...

PS: le-as fi incarcat aici dar sunt prea mari.

Bafta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma ajuta cineva si pe mine cu un atelier care monteaza GPL in SIBIU

stie cineva in SIBIU un ateler care monteaza GPL

stie cineva in SIBIU un ateler care monteaza GPL

stie cineva in SIBIU un ateler care monteaza GPL

sau pe aproape

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa 2 ore de munca arata asa: http://vwbozzo.shutterfly.com/

Mi s-a parut foarte moale si sensibil plasticul de la buson si de asta am vrut sa-l intaresc cumva cu un suport.

Instalatia o sa o montez lunea viitoare in Deva, BRC secventiala+toroidal

CATYON: as fi avut si eu loc sa pun supapa acolo dar e in zona unde se scurge apa cand ploua sau speli masina. Poate sa intre apa cu praf la bila supapei, plus ca nu vreau sa ingauresc caroseria. de asemenea nu mi se pare practic sa ridic haionul cand alimentez cu gaz care poate sa mai intre si in interiorul masinii la hatchback.

Multumesc pentru poze si indicatii.

Modificat de Bozzo11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti dau dreptate referitor la mirosul de gaz insa la mine nu e cazul deoarece portbagajul este independent fata de habitaclu, apa de ploaie nu are cum sa mai intre pt. ca dupa ce alimentez si desurubez reductia pun in loc un surub scurt care acopera perfect gaura :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Catyon-Cum te-ai decurcat sta iarna ? Nu iti intra apa acolo sa inghete ? am mai vazut montata in bara in partea de jos si mi s-a parut ok nu se vedea nimic. La mine partea de la busonul de la rezervor este din tabla asa ca nici nu s-a pus problema

Modificat de floryn_zdv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

instalatia a fost montata pe 10 martie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca la Cristian la intrare pe dreapta undeva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu recomanda in sibiu, mai bine du-te si puneti o instalatie calumea BRC secventiala (cele mai bune instalatii, parerea mea) la cei din Buzau (pro-gaz), ei se pricep cel mai bine...si poate iesi cu 5 mil mai scump, dar merita.

Modificat de PiltZu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ii dau dreptate lui Piltzu, eu mi-am montat la Buzau si sunt foarte multumit, baietii chiar se pricep si lucreaza foarte atent si curat

Pret BRC: 2500 Ron sau 2700 Ron cu rezervor toroidal... Bafta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot BRC dar montata la DEVA parteneri cu cei de la Buzau.

0 probleme in 3500 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da, in Cristian in Sibiu aveau parca ceva instalatii pe la 2100-2300 Ron cu ceva nume dubios :P pretabil pt dacii logan...

Tot BRC ramane baza in GPL... :icon_thumright:

Cel putin mie mi-i s-a pus pata pe un BRC Secvential. :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu contest faptul ca instalatiile BRC sunt bune dar mai sunt si alte marci de instalatii nu foate reumite care merg bine, eu de ex am instalatie Tommaseto si sunt foarte multumit de ea... m-a costat 2200 lei . La fel cum la uleiuri Mobil si Castrol sunt considerate cele mai bune mai este si Liqui Moly care nu i se face reclama dar poate este mai bun decat cele 2 , asa si la inst de gpl mai sunt si alternative mai ieftine care fac aceiasi treaba. Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu nu nu Ffloryn, Tommaseto si BRC sunt foarte ok, eu vb de instalatii efectiv no-name, am vazut intr-un timp si ceva instaltii pe la BauMax sau Metro (intr-un pliant/fluturas de-al lor) si ofereau cica si instalare gratis...eu de acelea vb. Plus ca m-am interesat si nu au instalatii BRC in sb (anul trecut a fost asta), au ceva eftine, no-name si care isi fac treaba, si instaleaza o gramada pe taxiruri :P

Modificat de PiltZu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La firma la care mi-am instalat eu gpl am intrebat daca au BRC deoarece am citit mult pe net si am inteles ca sunt printre cele mai bune . Dar cei de acolo mi-au spus ca nu se gaseste soft pt tipul asta de instalatie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
  • Aerofan a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!