Jump to content

Modificari modul confort


Stefaann
 Share

Postare recomandată

verifica pe ce ai tu - Autodata, Elsa - alimentarile, masa si K line.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În elsa  cred ca s ar găsi dar nu o am instalata. Dacă ai timp sa mi le scoți și mie fac cinste. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. Stie cineva care sunt adresele pt activarea senzorilor de monitorizare interioara la modulul 1jo  959 799  AH?

Am verificat la un modul care are activata aceasta functie aceste adrese

Address/New Value
4281/136
4287/136
4293/136

si nu corespund adica cand am citit adresele respectiva valorile erau altele decat 136 . Aceste val. le am am gasit pe net.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Adaptation ai optiune de activare a senzorilor. Ce-i drept, nu stiu sigur daca merge doar de acolo, dar poti incerca,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are treaba, nu merge.

Ionut, vezi ca am pus link unde s-a mai discutat despre alarma OEM - cauta un pic....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut...pana la urma am pus un alt modul confort deoarece acesta avea si ceva probleme cu releele din el, apoi am schimbat microprocesoarele intre ele pt a nu mai fii nevoie sa ii modific eepromul , dar degeaba senzori volumetrici din interiorul masini tot nu functioneaza .  Cand apas butonul de pe stalpul usii, in blocurile de masura ,imi apare ca acesta functioneaza ,dar nu se activeaza alarma, inainte de schimbarea modulului comfort nu se intampla asta la apasarea butonului. Cand am luat masina senzori din interior functionau. Pun si un video

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butonul de pe usa e pentru anularea senzorilor, de exemplu pentru situatia cand lasi in masina un caine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este on/off?. Te ai uitat pe video? Ce zici ca are?. Pe modulul confort nu am nici o eroare.

Apropo am făcut montajul pt modificarea adreselor din microprocesor modul cunfort.

+

T15/15

T15/12

T23/22

T23/5

T23/3

T15/14

T15/11

T15/8

T15/2

T23/23

T23/3

T23/12

K line

T23/11

Dar din păcate nu merge modificat decât primele doua adrese cele de activare următoarele 4 adrese care activează coborârea geamurilor nu merg modificate. De ce?

Trebui sa fie legata la mașină? 

Modificarea se face în calculatorul uși? 

Modificat de ioanidis84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum ma am gandit ca problema cu senzorii din interior a aparut  in perioada cand am activat ridicarea geamurilor din telecomanda. Este posibil sa fii modificat gresit adresele? Am modificat dupa  acesta schema:

1J0 959 799 AH
Code:
Memory Address / old value / new value
04283 / 10 / 2
04289 / 10 / 2
08628 / 242 / 246 driver side front window
12724 / 250 / 254 passenger side front window
16820 / 242 / 246 driver side rear window
20916 /250 / 254 passenger side rear window     

 Crede ti ca este gresit? Poate s-a mai intalnit cineva aceasta problema.

 

Modificat de ioanidis84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Va rog sa ma ajutati cu o problema. Am un golf 4 1.9tdi alh 2001 si nu am avut cheie briceag cu telecomanda din fabrica. Am modulul confort 1J0 959 799 Q si as vrea sa imi cumpar alt modul care sa fie compatibil cu telecomanda OEM. Va rog sa imi spuneti ce modul sa imi cumpar ca sa fie compatibil cu cheie briceag cu telecomanda OEM. Mentionez ca am cumparat cheia briceag cu telecomanda OEM. Va mulțumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu AH la sfârșit. ..cheia trebui sa fie compatibila cu acesta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 19.04.2016 at 7:59 PM, ioanidis84 said:

salut. Stie cineva care sunt adresele pt activarea senzorilor de monitorizare interioara la modulul 1jo  959 799  AH?

Am verificat la un modul care are activata aceasta functie aceste adrese

Address/New Value
4281/136
4287/136
4293/136

si nu corespund adica cand am citit adresele respectiva valorile erau altele decat 136 . Aceste val. le am am gasit pe net.

Valorile sunt corecte, adica 136. Mergi apoi in Adaptari si verifica adresa 5 daca e 1(senzori activi) sau 0 (senzori inactivi). Apoi in blocurile de masura, parca in grupul 09, vezi ce zice de alarma interioara - not installed/on/off. O sa incerc sa ma uit maine ce valori am eu in acele adrese.

Modificat de dany19940
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daaa, am gresit: in 04281,04287 si 04293 valoarea este 12. Apoi activezi Interior monitoring in Adaptari - adresa 5. Iar in grupurile de masura, grupul 09, trebuie sa scrie "No". Asta se schimba cand inchizi masina, tu ramanand cu VCDS-ul cuplat, si incepi sa te agiti la interior ca sa te vada senzorii. In 04285, 04291 si 04297 valoarea la mine e 48. Asta e setarea de zona geografica, care se poate face si cu VCDS-ul de altfel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On ‎25‎.‎04‎.‎2013 at 7:02 PM, shmily001 said:

Salutare tuturor!

 

Am si eu o problema la modulul confort (cred). Nu mai merge niciuna dintre telecomenzi. Descui masina manual din butuc si merg cu masina fara probleme. Nu merg nici geamurile (toate sunt electrice)

 

Ce ar trebui sa fac? Schimb modulul?

Unul SH trebuie codat/softat?

 

Am demontat modulul (1C0 959 799 B )

 

Multumesc!

salutare,

Am si eu acelasi modul ca tine,imi poti spune si mie pe ce frecventa comunica modulul cu telecomanda?trebuie sa scrie frecventa pe telecomanda exemplu :434 MHz 435 MHz 433 MHz ca eu numai am telecomenzile si nu stiu pe ce frecventa sa le command!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vlad.andrei

Salutare,

Doresc sa montez ceasuri maxidot pe masina mea care a avut 1j0 959 799AH. am pus modul de confort 1C0959799B/08Q (luat de pe o bora full), am modificat pozitia pinilor conform: http://uk-mkivs.net/topic/58564-how-to-change-ccm-1j0-959-799ah-to-1c0-959-799b-siren-and-interior-monitor-system/

Problema este ca nu imi merg geamurile electrice, nu imi afiseaza usa deschisa, nu descuie portbagajul. Daca bag cheia in usa si tin pe pozitia de descuiat le coboara, tin pe pozitia de incuiat le urca. 

Colegul din club care ma ajuta cu modificarile are un golf scurt pe care si-a pus 1C0959799B + instalatie + calculatoare de usi. am incercat cu modulul meu de confort la el si merg geamurile. cu modulul meu sau al lui + calculatorul meu de la usa sofer pe masina lui merg geamurile. Am incercat cu modulul lui si cu calculatorul de usi de la el la mine si nu merg geamurile. in plus pentru a inlatura incompatibilitaile intre calculatoare am scos mufele de la cele 3 usi pasageri si am incercat doar cu usa sofer si nici asa nu merge. Cu modulul meu si cu calculatorul meu de usa urca si coboara geamul sofer daca nu are legate calculatoarele de la celelalte usi. cum leg unul in plus nu mai merge nici la sofer. Mi se pare ciudat ca nu merg nici macar modulul si calculatorul, ale lui pe masina mea. Intreb pt ca pot sa imi iau calculatoarele de usi, sa le pun pe modulul meu si in continuare sa nu mearga. diferenta dintre testele pe cele 2 masini este ca la el are si restul de calculatoare legate, este posbil sa nu mearga singur, calculatorul lui? adica fara cele de la pasageri? 

Pum pot rezolva descuierea portbagajului? De aici inteleg ca la variant este un releu: https://forums.tdiclub.com/showthread.php?t=160960&page=35 care se ocupa de deschiderea portbagajului si ca trebuie eliminat si atunci semnalele de pe pinii 13 si 18 merg cum trebuie?

si inca ceva; daca imi trebuie alte calculatoare de usi ce coduri sunt compatibile? este posibil sa functioneze in configuratia actuala daca ma ajuta careva cu codarea ccm-ului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
5 hours ago, vlad.andrei said:

Salutare,

Doresc sa montez ceasuri maxidot pe masina mea care a avut 1j0 959 799AH. am pus modul de confort 1C0959799B/08Q (luat de pe o bora full), am modificat pozitia pinilor conform: http://uk-mkivs.net/topic/58564-how-to-change-ccm-1j0-959-799ah-to-1c0-959-799b-siren-and-interior-monitor-system/

Problema este ca nu imi merg geamurile electrice, nu imi afiseaza usa deschisa, nu descuie portbagajul. Daca bag cheia in usa si tin pe pozitia de descuiat le coboara, tin pe pozitia de incuiat le urca. 

Colegul din club care ma ajuta cu modificarile are un golf scurt pe care si-a pus 1C0959799B + instalatie + calculatoare de usi. am incercat cu modulul meu de confort la el si merg geamurile. cu modulul meu sau al lui + calculatorul meu de la usa sofer pe masina lui merg geamurile. Am incercat cu modulul lui si cu calculatorul de usi de la el la mine si nu merg geamurile. in plus pentru a inlatura incompatibilitaile intre calculatoare am scos mufele de la cele 3 usi pasageri si am incercat doar cu usa sofer si nici asa nu merge. Cu modulul meu si cu calculatorul meu de usa urca si coboara geamul sofer daca nu are legate calculatoarele de la celelalte usi. cum leg unul in plus nu mai merge nici la sofer. Mi se pare ciudat ca nu merg nici macar modulul si calculatorul, ale lui pe masina mea. Intreb pt ca pot sa imi iau calculatoarele de usi, sa le pun pe modulul meu si in continuare sa nu mearga. diferenta dintre testele pe cele 2 masini este ca la el are si restul de calculatoare legate, este posbil sa nu mearga singur, calculatorul lui? adica fara cele de la pasageri? 

Pum pot rezolva descuierea portbagajului? De aici inteleg ca la variant este un releu: https://forums.tdiclub.com/showthread.php?t=160960&page=35 care se ocupa de deschiderea portbagajului si ca trebuie eliminat si atunci semnalele de pe pinii 13 si 18 merg cum trebuie?

si inca ceva; daca imi trebuie alte calculatoare de usi ce coduri sunt compatibile? este posibil sa functioneze in configuratia actuala daca ma ajuta careva cu codarea ccm-ului?

Nu, nu iti functioneaza in configuratia actuala - trebuie alte calculatoare de usi (de pe masina cu volan pe stanga pt fata), dupa 2001 - si modificata instalatia electrica. DIn pacate in acel topic nu a scris pana la capat, ce schimbari a facut.

9 hours ago, body_soull said:

salutare,

Am si eu acelasi modul ca tine,imi poti spune si mie pe ce frecventa comunica modulul cu telecomanda?trebuie sa scrie frecventa pe telecomanda exemplu :434 MHz 435 MHz 433 MHz ca eu numai am telecomenzile si nu stiu pe ce frecventa sa le command!!!!

Daca masina este de Europa (nu America), este pe 433,9Mhz - deci, merg cele de Golf 4, Passat, Octavia, Superb, etc - dupa 2001 pana in 2005 (pana in 2009...2010 la Tour 1).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vlad.andrei

Ok, caut calculatoare de usi. Care este conditia pt a fi compatibile? Sa fie luate de masina care are ccm 1C0959799B. Ccmul ce l am pus e ok pt variantul meu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

da, CCM este ok - mai conteaza si de pe ce varianta de caroserie provine - mai ales pentru portbagaj - daca nu e tot G4 Variant, atunci trebuie reprogramat, modificat eepromul, etc.

da, sa fie masina dupa 2001 cu CCM 1C0 xxx xxx (sfarsitul lui 2001, inceput 2002) cu volan pe stanga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum ceva timp in urma am schimbat mod.conf 1C0959799 cu 1C0959799B merg toate comenzile mai putin haionul care se drcuie cu toate usile odata dar de incuiat se incuie cu butonul de la tele. de deschirere cel din mijlocul tele.Am citit aici ca se poate modifica  numai din soft. Cum ma pot conecta la modul fara sa fie pus pe masina ce leg trebuie sa fac, sau daca pot muta epromul de la vechiul modul pe cel nou tinand cont ca cel vechi nu are partea de radio?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

ii legi firele de alimentare si k line 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca mai ajuta si cu adresele care trebuirsc schimbate trimit berea la bucuresti  - multumesc

epromul nu merge schimbat mi ar fi mai usor tinand cont ca nu am inca cablu serial pentru vds-pro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

daca nu ai nici vds pro... eepromul nu merge schimbat (fizic) ca nu te ajuta... atunci cum il rezolvi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

achizitionez cablul  problema e ca nu am gasit pana acum mai caut, comparand dumpurile gasesc si adresele care trebuie schimbate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vlad.andrei

buna, am nevoie de diagramele de la modulele de confort 1j0 si 1c0. mi le poate da careva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!