Jump to content

Modificari modul confort


Stefaann
 Share

Postare recomandată

24 minutes ago, darin said:

Spuneți-mi va rog procedura la schimbarea modulului de confort golf 4 ?

Este același cod, cum rescriu cheile sau ce mai trebuie făcut ?

multumesc anticipat 

in modul 46 conv, 10 Adaptation, ai canal pt remote control adaptation. Introduci 1 sau 2, in functie de cate chei ai, test, save si apesi 3 sec pe buton incuiat, la fiecare telecomanda, una dupa cealalta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Poate un coleg amabil să dea si la mine o părere. Problema sta în felul următor :Golf 4 din 2003,geamuri electrice față /spate,închidere centralizata. Usa stânga spate nu se încuie/descuie din centralizată si geamul stânga spate nu se lasă in jos din consola față stânga. Doar din spate merge. Daca las mufa ușii stânga băgată in stalp îmi consuma bateria peste noapte. Daca scot mufa usii stânga spate din stalp nu mai am consumator peste noapte. Are cineva o idee? Sa fie din modulul geamului stânga spate, sau de la cel central sau de la modulul de confort? Mulțumesc anticipat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare sa fie din calculator usa spate. Probează cu altul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/15/2023 at 9:02 AM, F l o r i n said:

Pare sa fie din calculator usa spate. Probează cu altul

Mulțumesc mult. O sa încerc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
catalintrasca

va salut, colegi. am o Bora 2001 immo2 cu modulul de confort 1J0 959 799 AH. as avea cateva intrebari care cred ca se potrivesc in topicul asta:
- de ceva vreme nu-mi mai licare semnalizarea si implicit nici claxonul nu se mai aude atunci cand incui masina (functia pt horn at lock/unlock este activata). la ce sa ma uit prima data? sa dau vina pe modul? precizez ca daca apas de multe ori pe incuiere, la un momentdat POATE claxoneaza si semnalizeaza la incuiere, dar nu mereu, este aleatoriu. mai precizez faptul ca asa facea si cand mergeau toate switchurile, inclusiv al portbagajului (acum nu mai merge unul pe spate, dar inainte orice usa deschideam aprindea plafoniera, dar tot la fel pateam).

- unde se afla antena modulului de confort, cea care se ocupa de primirea semnalului de la telecomanda cheii? e posibil ca antena sa fie un motiv pt care sa nu 'bata' bine telecomanda?

- pe modelul asta de modul cu 1J0 se poate activa functia de roll up/down geamuri din telecomanda?
multumesc 😄

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai o broasca defecta si de asta nu mai face beep

antena pleaca din modul si se continua pe stalpul de la sofer

da, se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
catalintrasca

mulțumesc pentru răspuns. pot pune broaște de pe o bora 2004 pe a mea? in vcds pot afla care broasca este defecta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, se pot monta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Vin și eu cu o problemă...

Am un prieten cu un Golf 4 1.4 - 16V căruia din senin nu-i mai merg luminile interioare, geamurile electrice și nici închiderea centralizată.

Am schimbat siguranțele 14 și 38 și nu e nici o schimbare.

Modulul 46 (Central Conv.) nu poate fi accesat la diagnoză.

Putem să mai verificăm ceva sau e nevoie de alt modul confort?

Mulțumesc!😔

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, verifica sa ai alimentarile in mufa modul. Daca da, probat cu alt modul 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-au probat alte 2 module confort și nici un rezultat.

Nu este alimentare la modul. Încercăm să vedem de unde vine exact problema.

Un lucru important pe care am uitat să-l menționez: în momentul în care nu a mai funcționat modulul confort, mașina a avut mai multe erori (pe 17-Instruments, pe 19-Can, ABS +ESP aprins în bord, Airbag aprins etc.).

Deci, mai multe erori deodată, nu doar problema cu modulul confort.😔

Erorile s-au sters. Singura care persista este: 17947 - Clutch Pedal Switch (F 36) - P1539 - 35-00 - Implusible Signal.

Mulțumesc Florin.👍

 

 

 

Modificat de Deadly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

23 hours ago, F l o r i n said:

verifica sa ai alimentarile in mufa modul

A fost primul lucru pe care l-am recomandat sa il faci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am făcut rost mai repede de module decat de multimetru.😂😂

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tare😄. No....acum plecati pe circuit si vedeti unde se rupe filmul...

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/11/2023 at 6:08 PM, Deadly said:

Am făcut rost mai repede de module decat de multimetru.😂😂

 

Nu trebuie un multimetru, ci un simplu bec de 5W si 2 fire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Buna seara , cred ca aici scriu bine despre situatia mea.

Am o problema ciudata ,cel putin pentru mine si scriu aici in speranta ca poate cineva sa-mi dea un sfat , in legatura cu un modul de comfort Golf4 ! 

Deci , masina e 1.6 16V , cod BCB din anul 2003, cu km foarte putini si in toate mintile !

Azi am schimbat haionul , si l-am pus pe cel luat de la un prieten- "la culoare". L-am pus cu tot cu broasca si maner, pt ca nici al meu nu avea broasca originala si se inchidea doar din telecomanda (am doua chei briceag, originale ale masinii)

Toate bune , montat si probat cu ambele chei, functionare buna. Dupa aceea am zis sa scot masina din curtea omului, deci cam 10 metri...

Ajuns la poarta -pe bord (am maxidot) , dupa ce am oprit motorul, haionul, usa sofer si dreapta spate erau aratate ca deschise+ bip-ul de rigoare...

Inchiderea nu mai functiona, si nici geamurile nu functionau...nimic !

Am pus contactul si am tinut apasat pe butonul care inchide usile ,cel aflat pe usa soferului. Asa m-a invatat cineva la telefon , si...minune pe bord nici o usa deschisa.Acum incepe distractia:

Am ajuns la Bucuresti cu geamurile deschise (nu functionau in continuare si nici inchiderea). 

  Am dat fuga la tester , si modulul confort nu comunica...asa a dat la baiat pe tester , in rest parfum fara erori, dar ce folos ?

  Am schimbat modulul cu acelasi cod (si cu doua mufe) cu unul bun ,pe care il avea prietenul meu din intamplare- aceleasi simptome !! Adica eroarea ca modulul confort nu comunica...

Sigurantele verificate la sange , masurate...totul in regula ,toate bune dar...n-am inchidere si ce e mai rau, nu pot inchide geamurile !

 

Ce mai pot face ? De la ce sa fie ?

Nu ma pricep la electronica deloc...

Am lasat-o in parcare dupa ce am demontat usile si am ridicat geamurile manual...Inchiderea functioneaza doar mecanic, telecomenzile sunt moarte...si i-am scos borna pana maine, sa vedem.

 

Daca este cineva sa-i dea de cap in Bucuresti , contra cost bineinteles , eu alerg pur si simplu. 

Va multumesc pentru rabdare, stiu ca am scris cam mult, dar am zis sa explic intocmai ce (nu) i-am facut...

 

Modificat de blateanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Programat la Al Bundi si rezolvat !

Un om de nota 10, si mai ales meserias !

La mine problema a fost se pare tot din blocul de sigurante si am scapat ieftin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!