Jump to content

Modificari modul confort


Stefaann
 Share

Postare recomandată

.....cum.trebui sa fie mufa serial nativa de la leptop, eu am.un leptop mai vechi IBM win 98 pe el si are o mufa mama cu 15 pini si dou piulite pt insurubatul mufei tata, la aceasta mufa se pune adaptor usb?

Va multumesc si.imi cer scuze daca va stresez prea tare

 

ionut, pai daca nu stii cum arata o mufa seriala, e grav.... o simpla cautare pe Google, te lamurea imediat https://www.google.com/search?q=mufa+seriala&es_sm=122&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=UqSHVaGtNOWc7gbR34WwCg&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1024&bih=513

 

mufa seriala are 9 pini, nu 15... aia este iesirea pentru monitor.

 

Am inteles ....multumesc, poti sa mi pui o poza cu o interfata seriala nativa deoarece mi a fost imposibil sa gasesc si unde asi putea gasi sa cumpar?

Multumesc

 

seriala nativa... vb de pe ierea de pe PBC-ul tau... interfata e doar seriala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin stiu ca e grav cateodata ma simt chear handicapat dar ce sa facem.asta este daca am.descoperit tarziu imternetul asa este cand traiesti la tara, dar incerc sa ma adaptez din mers cubajutorul lui Dumnezeu si al vostru le facem.pe toate ....am catat pe google si mi le arata pe ambele seriale si nu eream sigur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Adica si RS 232 si VGA e serial? nu prea are cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

seriala - RS232 are noua pini.....

 

poftim poza

post-30007-0-69638200-1434960865_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc....trebuie sa caut leptop si sa cumpar interfta . Trebui sa tin cont de ceva anume cand cumpar interfata?....ceva sugesti.

   Marius acum am inteles si eu ca nu prea are cum...

Modificat de ioanidis84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

cam scump, daca vrei sa faci modificarea doar pt tine, nu crezi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da - sa aiba mufa ca in poza si sa fie kkl !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avand in vedere ca leptopul trebui sa fie unul vechi spre foarte vechi sper sa l gasesc pe la vreun prieten care nu mai are ce face cu el ,iar interfata cat sa fie ca habar nu am...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut.,..prea este liniste pe aici asa ca vin tot eu cu o intrebare. Ce modificari trebuie facute pt a monta un modul comfort 1CO cu litera la sfarsi (ex:B )care are si receptor radio pt cheie in locul unui modul comfort tot 1CO dar faa liteta l sfarsit care nu are incorporat emitator radio si ma refer in special la modificarile hard.

  Ca sa fiu mai exact doresc sa pun pe un golf 4 din 2002 imo 3 care are modul comfort dar fara litera la sfarsit 1CO un modul comfort cu literea la sfarsit 1co..799B si cheie briceag ....se poate?...ce necesita?
Multumesc

Modificat de ioanidis84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate - studiaza un pic diagramele - parca ai intrat in posesia lor - acolo o sa vezi mufa suplimentara, unde vine antena pt recepria telecomenzii, alimentarile si firele pt aprinderea semnalizatoarelor, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Antena am notat pe undeva unde se mufeaza si cele doua fire care alimenteaza parca unul pe contact si unul pe baterie sunt pe aici pe undeva... semnalizarile nu sunt asa importante sa il il fac sa se inchida din telecomanda deocamdata....din pacate nu am schemele electrice.

Momentan nu am desfacut sa vad modulul comfort sper si din ce stiu ar trebui sa fiu cu doua mufe ...daca iau modul comfort de pe un passat breck si il pun tot pe golf brek mai apare acea problema legata de haion cu inchiderea deschiderea lui?

Multumesc poate te deranjez cu un telefon daca nu ma descurc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am incercat - in teorie avand aceelasi tip de deschidere, e posibil sa fie ok - verifica.

 

doar antena trebuie sa o tragi, daca te intereseaza doar adaptarea telecomenzilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

  Stie cineva daca la modulele 1jo se poate activa ca la o apsare a butonului de deschidere de  la telecomanda sa se deschida doar usa sofer ,iar la a doua sa se deschida toate usile ?   Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, am eu, cel cu AH in coada si merge. se schimba din codare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Stie cineva daca la modulele 1jo se poate activa ca la o apsare a butonului de deschidere de  la telecomanda sa se deschida doar usa sofer ,iar la a doua sa se deschida toate usile ?   Multumesc

 

La toate se poate activa acesta functie - se numeste deschidere selectiva - nu conteaza codul modulului confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok.....mi s a defectat modulul comfort am luat altul si acum Trebui sa il codez pe acesta la fel ca pe cel vechi ....cel nou nu este de pe masina cu oglinzi rabatabile si nici senzori volumetrici deci v a trebui sa ii modific adresele sa il fac la fel ...ma puteti ajuta cu adresele respective pt acest tip de modul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

copiaza eepromul de la unul la altul. Nu are importanta ca ai oglinzi pliabile electrice ... asta merge direct.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu... merge sa dai jos eepromul, sa-l pui pe programator si sa-l copiezi - ca sa ai tot ce ai acum pe al tau.

 

daca nu, o sa iti caut adresele (dar stau cam prost cu timpul....), daca vrei sa stai sa-l modifici manual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin nu am programator ce fel de programator imi trebui?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci ce programator trebui sa cumpar....ca de mult vroiam sa imi iau unul....eventual un linc ceva de pe adelaida ...v asi fii recunoscatoor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate citi cu Xprog-m, UltraProg si ETL.

Modificat de X@by
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!