Jump to content

Functie in plus la computerul de bord - Range


voinea
 Share

Postare recomandată

...Am BC Plus golf 4 an 2003.

Se poate activa si pe BC mare. Numai sa fie VDO. Verifica cu vag com.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare! am citit tot topicu, si mi-am zis, hai sa incerc si eu. dupa scanare la adresa 17 surpriza nu imi scrie nici VDO si nici BOO

Address 17 -------------------------------------------------------

Controller: 1J0 920 826 C

Component: KOMBI+WEGFAHRS. RB8 V18

Coding: 01112

Shop #: WSC 00000

WVWZZZ1JZ2W617746 VWZ6Z0B0046583

No fault code found.

ce alta adresa tre scanata sa aflu tipul bordului?

Nu merge la tipul bordului tau.

Intrebare : E posibil ca bordurile MaxiDot sa nu fie VDO ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pot avea legatura urmatoarele erori aparute pe VAG COM cu activarea range-ului? :

18058 - Powertrain Data Bus: Missing Message from Instrument Cluster

P1650 - 35-10 - - - Intermittent

17978 - Engine Start Blocked by Immobilizer

P1570 - 35-00 - -

01331 - Door Control Module; Driver Side (J386)

49-10 - No Communications - Intermittent

Pe ultima as banui-o de unde vine ca am schimbat switch-ul zilele astea dar primele doua...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@82bog

Din ce spui tu mai sus, se intelege ca ai incercat sa activezi Range-ul dar nu ai reusit din cauza acestor erori.Asa e? Nu au nici o legatura erorile cu activarea acestei functii. Daca tot ai facut un scan cu vagcom, posteaza informatiile de la [17-Instruments] sa vedem ce IC ai (...eu cred ca ai VDO si deci ar merge activarea functiei Range) :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze daca m-am exprimat gresit. am reusit activarea range-ului acum 1 saptamana inaintea acestor erori. atunci am scanat si am sters erorile aparute. acum le am pe cele de mai sus... :D

Modificat de 82bog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut RANGE la un VDO si dupa ce i-am scos borna de la baterie, a ramas airbag-ul aprins si in codul de eroare zice ca modul de airbag nu recunoaste seria de sasiu. Stie cineva de ce?? Am pus datele originale si tot aprins ramane airbag-ul. Coincidenta sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Lucian, cred ca a facut deja acest lucru ...

Am pus datele originale si tot aprins ramane airbag-ul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam 10-15 minute dureaza si nu ma bag decat la bordurile care stiu ca nu am probleme.

Salutare, am o intrebare, stii pe cineva din timisoara care ar putea sa-mi spuna daca se poate activa aceasta functie si la mine? Am un Golf4 GTI din 2001, pe display imi apare consumul instant, media de consum pe km,... etc.

mersi anticipat pentru raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

golf4GTI ai citit topicul si nu ai gasit raspunsul al intrebarea ta?

Iti trebuie o diagnoza cu vag com-ul, pt a vedea ce model de bord ai. Detalii gasesti in postarile anterioare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Golf4 GTI din 2001...

Nu cred ca merge...Vezi cu vagcom pe [17-Instruments] ce controler ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DIn 2001 e immo 2 si nu merge pe niciun tip de bord din ce am icnercat eu. Chair si VDo cu ceasuri cromate (vezi DJHojd) !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.e cineva din pitesti care imi poate activa functia range?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am activat functia range , am alimentat cu benzina , pe bord mi-a aparut ca mai pot face 370 km , dupa 80 km rulati imi apare ca mai pot face 340 km. Dureaza ceva timp pana actualizeaza corect informatia sau asa este in general.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sebastian stefan

Pai e un calcul in functie de consumul mediu inregistrat de computer.Asa ca daca variaza consumul in functie de modul de mers, variaza si estimarea autonomiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cate stiam eu "actualizarea" range-ului nu se face in timp real ci odata la cativa zeci de km parcursi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am o "mica" problema: dupa ce mi-am activat functia range, dupa procedura descrisa in acest topic nu mi se mai aprinde martorul pentru prea putin carburant si nici sonor nu mai avertizeaza...Mentionez ca fisierul pe care l-am scris in eepromul din bord avea modificata doar adresa 416 din C1 in E1. Aveti idee de la ce ar putea fi? Merci mult!

Iar ca sa fie tacamul complet nu imi functioneaza corespunzator nici indicatorul de nivel carburant (de ex: fac plinul si el imi arata ca mai am un sfert de rezervor; asta nu ar fi o problema pt ca functia range functioneaza ok) si in plus nu mai pot scrie nici o cheie noua cu cip pentru ca in momentul activarii functiei range s-a resetat pin-ul de la bord si nu ma mai pot loga pe instruments (probabil din cauza rescrierii eeprom-ului). Aveti idee cam ce s-ar putea face pentru remedierea problemelor? Merci mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti incerca deconectarea bateriei pentru vreo 5 minute sau daca dispui de vag commander sa ii dai reset ecu.Nu stiu daca vag tacho poate sa faca reset.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu cred ca ai pierdut PINul din cauza rescrierii...La rescriere ai modificat doar anumite adrese...Verifica fisierul original cu cel modificat si vezi de dimensiune au...

Si vag tacho parca are o functie de reset tacho (doar VDO)

Poti incerca rescrierea memoriei cu fisierul original

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut RANGE la un VDO si dupa ce i-am scos borna de la baterie, a ramas airbag-ul aprins si in codul de eroare zice ca modul de airbag nu recunoaste seria de sasiu. Stie cineva de ce?? Am pus datele originale si tot aprins ramane airbag-ul. Coincidenta sau nu?

La ce masina?

Pune scan de pe bord si airbag, interesanta treaba oricum, airbag-urile de vw mai ales astea mai vechi nu au nici o onformatie legata de VIN in ele.

@M&M posteaza cele 2 fisiere(originalul citit si cel care e acum pe masina).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astea sunt fisierele cu pricina. Trebuie schimbata extensia in ".bin". Pin-ul pt bord a fost citit cu vag-tacho si cu can commander (este identic la ambele). Problema apare in momentul in care incerc sa mai "scriu" o cheie: nu recunoaste pin-ul.

Am incercat cu reset din vag-tacho, am scris si fisierul original, dar problema persista.....

Original.txt

Range.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

login pt fisier tau e 01709. Daca te loghezi pe bord cu el zice ca nu-i bun ?

Cum adica cand incerci sa scrii o cheie nu recunoaste pinul ? Descrie-mi exact cum ai facut sa vedem .

p.s cheia care vrei sa o inveti e noua(neadaptata pe alta masina) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Povestea e cam asa: aveam 2 chei origibale ale masinii si am facut-o si pe a treia. In momentul in care a III-a cheie a fost "scrisa" nu aveam la mine decat una din cele 2 chei originale, deci una dintre acestea a fost stearsa neintentionat.

Ulterioar am achizitionat o interfata Vag-com si una Vag-tacho cu care am facut modificarea de "range". Din momentul acelei modificari au inceput problemele:

1. nu se mai aprinde martorul de prea putin carburant si nici buzzer-ul nu mai emite vreun sunet.

2. indicatorul de carburant arata ce vrea el; mai putin decat in rezervor.

3. am incercat sa scriu si cheia care fusese stearsa si nu reusesc sa ma loghez pe instruments cu 01709: "login lost due to droped session". De asemenea am incercat sa scriu cheia cu Vag-tacho si acesta imi da: "wrong pin code".

Cam asta e :)

LE: Mi-am adus aminte....pe output test pe instruments acul de la carburant se comporta total anapoda: nu se duce initial pana la capatul scalei si apoi pana la jumatate; se duce pana la capat de fiecare data si se loveste de opritorul pe care il are scala in capat (celelalte indicatoare functioneaza normal).

Modificat de M&M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cheia a 3-a era cheie noua de la dealer sau ai copiat-o pe vreo una din cele 2?

Login este 100% corect, sunt 2 posibilitati daca nu ti-l accepta , fie vag-com(care banuiesc ca e ceva versiune mai veche) nu stie sa acceseze bordu, fie este un lock time(poti verifica in measuring blocks canal 024, trebuie sa fie 0 in toate campurile).

Scrie fisier din attach, e de la acelasi tip de bord ca si al tau, sa vezi daca isi revine scala de combustibil si martoru.

Verifica de asemenea daca in camp 3 din measuring blocks canal 022 ai 1 cu fiecare din cele 3 chei. Poti sa le inveti pe cele care au 1 acolo.

1J5920826C__KOMBI_WEGFAHRSP____VDO_V13.zip

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!