Jump to content

Functie in plus la computerul de bord - Range


voinea
 Share

Postare recomandată

Am fost azi la o intalnire spontana a membrilor de la Cluj si se pare ca nu este nimeni care sa poata activa functia range.Daca totusi exista cineva imi poate da si mie un PM.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gupidu

se pare ca suntem cam multi care asteptam o idee pt modelele noastre :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma alatur si eu voua, si eu astept sa gaseasca cineva adresa respectiva! oare ce am putea face sa ai impulsionam pe baieti? facem un concurs? ai premiem? eu as pune la bataie 200 de ron pt cel care reuseste sa ne activeze si nou! se mai alatura cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma alatur si eu colegilor care doresc activarea acestei functi,desi incep sa cred ca la bordurile noastre nu o sa se gaseasca o solutie si ma gandeam ca poate ar fi cazul sa caut un bord pe care se poate activa functia asta si s-al montez in locul celui vechi.astept si alte soluti inainte de a o pune in practica solutia gasita de mine

Modificat de WNS
Quote inutil.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa facem un topic separat si sa facem presiuni? eventual greva? :vaidecapulmeu: sau sa strangem semnaturi? ca tot e la moda ... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am gandit la o chestie...Passat-urile nu au bord BOO?De regula Passat-urile au functia Range.Cine are "pe mana" un asemenea bord sa salveze fisierul din eepromul din bord si sa-l posteze aici pentru studiu.

Parerea mea :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumim cuiuda, hai ca primul pas s-a facut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este si pe passat BOO. Puteti incerca, bagati tot fisierul intr-unul de golf BOO si vedeti daca este activ range(immo, km si restul nu sunt relevante, ne intereseaza doar range acum), daca da gasim adresa si modificam in originalul de golf :icon_cool: . Inainte de a scrie asta de passat faceti backup la bin din bordul vostru sa il puteti pune la loc :blah: Daca intampinati probleme folositi PM :)

3B0920822A__KOMBI_WEGFAHRSP____BOO_V21.zip

Modificat de terrabyt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumim foarte mult terrabyt...Acum, ca sa mearga treaba mai repede ar fi bine sa se posteze si un fisier de la un Golf cu BOO :icon_cool:...

terrabyt nu mai faci un gest umanitar?

Modificat de cuiuda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:Driver:

Spune-mi te rog ce valori ar putea sa se modifice in acest eeprom in timpul functionarii ? Valorile care se inscriu in anumite adrese la contorizarea km parcursi se schimba periodic, nu? Dar, la VDO, valoarea alocata la 416 pt. range ramane neschimbata...Incerc sa gasesc o logica intre cele doua fisiere...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ cuiuda si terrabyt

vreau sa va multumesc in numele tuturor celor care asteptam sa se poata activa si la noi functia range! stiu ca e o chestie benevola ceea ce faceti voi dar cel putin din partea mea o sa ma revansez fata de voi. voi gasi eu o modalitate!

asta da SOLIDARITATE! inca odata tot respectul din partea mea si nu numai a mea!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@terrabyt

Uite am atasat un fisier in care se vad diferentele de valori...cred ca la adresele care incep cu 00040 se contorizeaza km efectuati. Daca e asa, scoatem din calcul acele adrese si valori. Mai are cineva idei?

Facand analogie cu bordurile VDO parerea mea e ca ar trebui modificata valoare unei adrese de memorie cu 2 caractere (izolata de celelalte)...Parerea mea...

L.E. cine are posibilitatea, sa citeasca periodic fisierul ca sa vedem ce valori se modifica: km trip, temperatura, etc, etc,...

cei care au borduri BOO cititi epromul si postati fisierele aici...Trebuie sa gasim locatia pt. range pana la urma.

fisiere_BOO.doc

Modificat de cuiuda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai are cineva fisiere din IC BOO?

Atasez acelasi fisier putin modificat.Valorile de culoare rosie sunt comune la cele doua borduri BOO de Golf4 (a lui terrabyt si a lui xdx)

L.E. eu as schimba valoarea 78 in 7E...nu garantez. Imi pare rau ca nu am BOO pe masina :somnmare: (doar acum imi pare rau...)

fisiere_BOO.doc

Modificat de cuiuda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca si dimensiune si ca si continut. De exemplu mie nu imi apare adresa 0x416 unde ar trebui sa modific C1 cu E1.

...Am inteles ca si tu ai BOO

scuze...acum am vazut ca tot VDO are

@voinea nu ne ajuti si pe noi cu niste informatii?

Modificat de cuiuda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

00 si 10 nu e sigur acolo sunt datele immo , login , cod acces. 20, 30 din cate imi amintesc sunt dtc, 40 sunt km, 70 iarasi nu ca este tipu bordului. Mai ramane 50, 60(60 si 61 este codarea bordului ) si mai jos, eu tind sa cred ca de pe la 90 ar fi dar ramane de vazut . Daca merge fisierul de passat , atunci copiati cate o linie pe rand in fisier original de bord si astfel se restrang combinatiile. Daca tot probati :) vedeti la adresa 66 daca puneti XB ce se intampla :icon_cool:

boo.zip

Modificat de terrabyt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am

1J0 920 826C

KOMBI+WEGFAHRS RB8 V21

Cine vrea sa faca teste, sunt disponibil la

0722.300.901

Poate iese pana la urma ceva din toate combinatiile si pt noi, astia cu borduri "naspa"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa spusele lui terrabyt am "cosmetizat" putin fisierul cu datele din eeprom-uri.

@terrabyt

Totusi la adresa 66 este aceeasi valoare(2E) si la G4 si la Passat ...nu stiu daca prin schimbarea acestei adrese se activeaza Range. Cine are la dispozitie un Passat cu BOO si are cum sa modifice numai aceasta adresa, sa ne spuna si noua ce se intampla.

P.S. are cineva la indemana si 2 fisiere de VDO cu si fara Range?

L.E.@rss_juliano multumesc...chiar de .doc aveam nevoie :frigbaitata:

L.L.E. cred (sigur) ca m-am exprimat gresit... un VDO de G4(fara Range) si unul de Passat(cu Range)

fisiere_BOO.doc

Modificat de cuiuda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite un bord VDO cu si fara RANGE

[schimba extensia fisierelor din .doc in .eep]

E bord Golf 4 - uitasem sa iti precizez asta Cuiuda :frigbaitata:

vdo.doc

vdo_modificat_.doc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine mai are fisiere de la Passaturi cu BOO cu si fara Range (daca exista) sa posteze, va rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atasez si eu niste eepromuri poate reuseste cineva sa descopere si pentru 1J0

Passat 3bg cu range de fabrica si bord VDO

Passat 3b fara range de fabrica bord VDo x2

Golf IV cu vdo fara posibilitate activare range

Golf IV Cu posibilitate range x2

Link pt eepromuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumim pentru amabilitate si efort, dar nu cred ca ne ajuta prea mult. Din cate am vazut nu cred ca ai vreun BOO pe acolo.Sunt diferite de ce avem noi pana acum.

Oricum multumim :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am activat si eu aceasta functie si cand am plecat de la colegul Rss_Juliano imi arata ca mai pot sa merg 430km dupa ce am ajuns acasa parcurgand aproximativ 5-6 km tot asa imi arata ,pe urma am plecat iar si dupa un km imi arata ca mai pot sa merg 420km,ce as vrea sa stiu este daca asa trebuie sa arate sau trebuie sa arate instant?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!