Jump to content

Functie in plus la computerul de bord - Range


voinea
 Share

Postare recomandată

Cred ca faci referire la cei care au altfel de borduri...Despre VDO s-a tot discutat. :D

dap, ma refeream la cei la care nu merge activata functia pt ca nu se stie adresa ce trebuie modificata! ms de observatie! oricum noi inca asteptam un binevoitor care sa o descopere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@zabin beep-ul se aude odata cand ajunge temperatura la 4 grade C si apoi doar palpaie si mai face beep la -5 grade C. Cel putin asa e la mine si cred ca asa e la golf ca sa nu beep-aie tot timpul si sa iti distraga atentia...te atentioneaza odata si apoi stii ca e pericol de polei si din astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut sunt din Sibiu, ma poate ajuta si pe mine cineva la activarea functiei Range, aici in Sibiu, sa nu trebuiasca sa merg pana in Bucuresti?

Multumesc.

Modificat de wertali
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@zabin beep-ul se aude odata cand ajunge temperatura la 4 grade C si apoi doar palpaie si mai face beep la -5 grade C. Cel putin asa e la mine si cred ca asa e la golf ca sa nu beep-aie tot timpul si sa iti distraga atentia...te atentioneaza odata si apoi stii ca e pericol de polei si din astea.

asa e si la mine, la 4 grade C si la -5 grade C se aude bipaitul dupa care palpaie de cateva ori! :offtopic: sa pastram totusi tema topicului respectiv functia range!

Modificat de dumping
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut baieti,sunt din bucuresti ... si am si eu un golf variant 2006 ... 1.9 tdi ...si pe comp de bord nu imi afiseaza autonomia . ma puteti ajuta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cu vag-com se face doar diagnosticare sau se activeaza si diverse functii? Daca da, este bun asa ceva:*** ? Sau care dintre ele este mai bun (pt Golf 4, evident)? Daca am incalcat cumva regulamentul cu link-ul spre alt forum romanesc imi cer scuze si rog un moderator sa stearga :rolleyes:

PS: vreau sa-mi activez range-ul si toate functiile posibile in calculatorul de bord (fara sa se strice altceva, normal). Cine ma poate ajuta si cat ma costa? Eventual astept pm, daca nu vreti sa dati cifre in public... A, mai intai trebuie verificat tipul bordului ca nu stiu ce am :(

Modificat de WNS
eliminare link extern.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca in bucuresti sunt multe persoane care fac asta! incearca sa ai contactezi tu direct!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna eu sunt din suceava si am o bora din 2004 (cred eu ca e fabricata chiar daca in talon e trecut 2005).motorul e 1.9 tdi de 90 de cai .am computer de bord mic.as dori daca se poate sa ma ajute si pe mine cineva sa activez range-ul, direct sau daca nu, macar cu sfaturi despre cum se face si ce fel de persoana sa caut sa puna in practica...banuiesc ca cineva care lucreaza pe la diagnoze etc.. . din cate am inteles este posibil la masinile de dupa 2002 deci cred ca ma incadrez. mersi anticipat.

Modificat de adygood
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate activa aceasta functie si la masina din semnatura ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic, da. Daca ai computer de bord :rolleyes: si daca bordul este VDO

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VDo e producatorul ceasului. Daca ai codul 1j0 920 8xx ai motometer iar daca ai 1j5 920 8xx, atunci ai VDO

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acest cod unde il gasesc ?

Imi cer scuze daca s-a mai discutat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La adresa [17-Instruments] vezi tipul controlerului...cu VagCom bineinteles :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

As vrea sa imi activez si eu functa Range la masina din semnatura daca este cineva care stie prin zona ?

mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa o scanare cu vag-comul si vezi ce tip de bord ai si daca ai computer de bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astazi mi-a activat si mie range-ul cineva.a facut exact cum asa cum e scris pe aici. Totusi in seara asta am observat ca in momentul in care a scazut temperatura exterioara la 4.5 grade a disparut beep-ul de avertizare si nici nu a mai clipit temp cum facea inainte. In plus cand am inchis masina nu s-a mai inchis si lumina dim plafon lucru care se intampla inainte.oare sa aiba legatura cu modificarea pt range?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze.....v-am dezinformat..lumina dinplafon nu s-a stins din cauza faptului ca nu era inchisa bine o portiera din spate....deci nu are legatura cu range-ul...acum incerca sa prind cand se schimba temp de la 5 la 4 grade sa vad daca mai este avertizarea sonora...ieri nu a fost dar temperatura a scazut la 4.5 si poate ca beep-ul sa fie pt atunci cand scade la 4 grade....

Modificat de adygood
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Trebuie un "clean error" pe "instruments" cu vag com-ul . Vezi aici, aceeasi problema rezolvata de colegul RedFighter.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am o "mica" problema: dupa ce mi-am activat functia range, dupa procedura descrisa in acest topic nu mi se mai aprinde martorul pentru prea putin carburant si nici sonor nu mai avertizeaza...Mentionez ca fisierul pe care l-am scris in eepromul din bord avea modificata doar adresa 416 din C1 in E1. Aveti idee de la ce ar putea fi? Merci mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Cum ai ajuns la concluzia asta?Ai ramas fara combustibil?Martorul din bord se aprinde atunci cand mai ai combustibil pentru efectuarea a 90-100 km(asa e la mine).Daca ai Range ar trebui sa vezi asta pe computerul de bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Range-ul imi spunea ca mai am 60 km iar martorul din bord pentru prea putin carburant si semnalul sonor nu au functionat pentru a ma avertiza....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ai ceva erori pe vag-com? ca si mei imi dadea erori dupa cfe am scos borna si dupa clear erors, si-a revenit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!