Jump to content

Functie in plus la computerul de bord - Range


voinea
 Share

Postare recomandată

AM facut pentru un Passat VDO acum vreo 3 saptamani dar nu mai retin ce bit am modificat. Ma interesez si postez aici !

Posteaza te rog ptr Passat cu bord VDO ( Passat-ul nu are default Range-ul? )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare pentru cei cunoscatori.

Am un unchi care repara televizoare , povestind de functia range mi-a spus ca si el are sculele necesare pentru citirea memorie, modificarea acesteia si rescrierea memorie. Este vorba de un programator + programul ponyprog.

Intrebarea mea este : se poate activa functia range cu aceste scule si daca da cum ajung la memoria care trebuie citita si bineinteles sa-mi spuneti ce riscuri ar fi prin aceasta metoda.

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atat timp cat iti citeste memoria si ai programul de modificat bit-ul...este totul OK. Mare grija sa nu se intrerupa la scriere. Cum citeste eeprom-ul? Manual sau OBD II? Eu cred ca ti-l citeste manual

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Juliano, este vorba despre iluminare la contact nu despre range. Passatul are range by default

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit si eu cu ajutorul lui turbocip :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ai reusit?Ce nu ai inteles din ce ti-am spus eu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate activa aceasta optiune si la masina din semnatura? Mentionez faptul ca nu stiu de care BC am. Masina este din 2002, benzina. Tata are un Variant Pacific TDI 1,9 74kw. Se poate activa si la el aceasta optiune? Imi cer scuze daca nu am reusit sa citesc tot topicul. Va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@patratel trebuie vazut exact ce tip de bord ai. Este cel nou cu inele cromate si argintiu sau cel vechi ?

@cuiuda ceva nou sub soare? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am ceasuri cromate. Tata are la masina lui. Am vrut una cu ceasuri cromate, dar nu a fost sa fie. Suntem o familie fidela firmei VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@patratel sunt baieti in bacau care ar putea sa vada ce bord ai tu, vezi ca este un topic cu intalniri spontane si vezi ce intalniri face bacaul. de obicei duminca! vezi la ce ora . e in parcarea de la stadion! bafta! persoana care te-ar putea ajuta e matcat!dar trebuie sa vb si cu el! bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...ceva nou sub soare? :icon_thumright:

Nu inca...Am vorbit cu colegul c_gabriel care are BOO si a ramas sa hotaram o zi (...mai calda) in care sa ne ocupam de asta. Cred ca voi incarca sa citesc direct eepromul (nu prin OBD)ca nu am rabdare sa astept 2 ore pana imi da "second password" .Oricum in momentul in care aflu ceva, dau sfoara-n tara :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc foarte mult pentru raspunsuri. Momentan nu sunt in tara dar la intoarcere ma voi ocupa de aceasta problema. Noroc bun.

Modificat de patratel90
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine se poate activa? am BC mic. am fost la intalnire, dar nu a stiut tipu unde sa intre sa vada daca poate sa imi activeze; rog daca cineva vrea sa de-a detalii unde se intra, meniu cu meniu in parte pentru activare? Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai in prima faza trebuie sa vada cu o scanare cu vag-com-ul ce tip de bord ai . daca e VDO ai sanse, daca e BOO mai ai de asteptat :P , pina descopera baietii (adik cuiuda :huh: :)) adresa. dupa aia e mai complicat, trebuie modificat o adresa, lucru care nu se face cu vagcom-ul... bafta!

Modificat de dumping
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o scanare completa cu vag-com.

Chassis Type: 1J - VW G/J/B Mk4

Scan: 01 02 03 08 15 16 17 19 22 29 35 36 37 39 46 47 55 56 57 75

76

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rezultatul care intereseaza tre sa fie ceva de genul asta :

Address 17: Instruments

Controller: 1J5 920 826 A

Component: KOMBI+WEGFAHRSP VDO V05

Coding: 03113

Shop #: WSC 00000

WVWZZZ1JZ2W134771 VWZ7Z0A3787713

dupa component se vede ce bord ai!!! in cazul de fata e VDO!

Modificat de dumping
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda...damn me... :) se pare ca am BOO...oifff; deci inteleg ca trebuie sa 'stau' inca...sau eventual daca imi schimb BC-ul si imi pun unul VDO? sau nu are rost, si mai bine mai astept...

====================

Address 17: Instruments Labels: 1J0-920-xxx-17.LBL

Part No: 1J0 920 821 A

Component: KOMBI+WEGFAHRS. BOO V20

Coding: 07142

Shop #: WSC 00000

Part No: Ident

Component: Nr. WEGFAHRS.:VWZ6Z0X1212432

Ident.-Nr. WEGFAHRS.:VWZ6Z0X1212432

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@JackD

Din ce an e masina? Daca ai ceasuri cu inele cromate 90% merge activata functia. Cel mai bine faci cum spunea colegul dumping...o scanare cu vag

L.E. scuze...cred ca am postat amandoi odata...vad ca ai BOO :)

Nu cred ca merita sa investesti intr-un IC nou, numai pt functia Range.

Modificat de cuiuda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ma intereseaza si pe mine sa activez aceasta functie .

Am BC Plus golf 4 an 2003.

Astept un PM daca se poate.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare! am citit tot topicu, si mi-am zis, hai sa incerc si eu. dupa scanare la adresa 17 surpriza nu imi scrie nici VDO si nici BOO

Address 17 -------------------------------------------------------

Controller: 1J0 920 826 C

Component: KOMBI+WEGFAHRS. RB8 V18

Coding: 01112

Shop #: WSC 00000

WVWZZZ1JZ2W617746 VWZ6Z0B0046583

No fault code found.

ce alta adresa tre scanata sa aflu tipul bordului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un membru mai experimentat te va lamuri. eu cred ca dupa 1J0 nu merge activat, ar fi trebuit 1J5! dar te lamureste mai bine un membru cu experienta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!